A népszerű otthonfelújítási támogatást igyekezett kihasználni az a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei személyekből verbuválódott elkövetői kör, amely tavaly év végén és 2025 elején kifejezetten a Vidéki Otthonfelújítási Program kijátszására alapított stróman ügyvezetőkkel működő cégeket. A vállalkozások valós tevékenységet nem végeztek, csupán másfél milliárd forint értékű fiktív számlák kiállítására szolgáltak.
A hamis bizonylatokat mintegy 200 magánszemély nyújtotta be a Magyar Államkincstárhoz, annak érdekében, hogy hozzájussanak az egy főre jutó 3 millió forint állami támogatáshoz. A számlák mögött azonban semmiféle munkavégzés nem állt: az érintetteket a csalók többnyire félrevezették, kihasználták a tájékozatlanságukat és bizalmukat. Az igények benyújtóinak egy része viszont tisztában volt azzal, hogy jogosulatlan a pályázatban való részvételük, valójában nem terveztek lakásfelújítást. Az „üzlet felhajtói” pedig az ingyen jött pénz felére tartottak igényt.
A NAV és a Magyar Államkincstár együttműködésének köszönhetően, a 600 millió forintot meghaladó támogatási összeg kiutalását felfüggesztették. A nyomozók több gazdasági társaságot azonosítottak, amelyek mögött sem működés, sem alkalmazott nem volt, továbbá a felújításhoz szükséges szerszámgépekkel sem rendelkeztek.
A napokban tartott összehangolt akcióban félszáz pénzügyőr és nyomozó vett részt, amely során hat személyt állítottak elő, és hallgattak ki gyanúsítottként különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás kísérlete miatt. Közülük négy férfi letartóztatását kezdeményezték az ügyészségnél.
A NAV továbbra is kiemelt figyelmet fordít a támogatási rendszerek tisztaságára, és minden esetben fellép a csalárd szándékkal benyújtott pályázatokkal és azok szervezőivel szemben. Aki a valós munkavégzés nélküli „ingyen pénz” ígéretének hitelt ad, nemcsak a támogatásból maradhat ki, de büntetőjogi következményekre is számíthat.