A 30 év alatti anyák kedvezménye annak a 25. életévét betöltött anyának jár, aki családi kedvezményre jogosult
- magzat után,
- 2022 után született gyermeke után,
- 2022 után örökbe fogadott gyermeke után
és a jogosultság kezdetekor még nincs 30 éves.
Nem jogosult a kedvezményre az anya 2025-ben például, ha
- 23 évesen szül,
- egy 4 és egy 6 éves gyermeket nevel,
- 30 évesen, májusban tölti be a fogantatás 91. napját (magzat után családi kedvezményre lesz jogosult).
A 30 év alatti anyák kedvezményének összege 2025-ben havonta legfeljebb 656 785 forint[1], ami 98 518 forint adómegtakarítást jelent.
[1] A tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozóan a Központi Statisztikai Hivatal által a Hivatalos Értesítőben közzétett, teljes munkaidőben alkalmazásban állókra tekintettel megállapított bruttó átlagkereset.
A 30 év alatti anyák kedvezménye a jogosultsági hónapokban megszerzett, a munkaviszonyból származó jövedelem esetében a jogosultsági hónapokra elszámolt alábbi jövedelmekre érvényesíthető:
- a bérnek minősülő és más nem önálló tevékenységből származó jövedelem, ilyenek különösen:
- a munkaviszonyból, közfoglalkoztatási jogviszonyból származó jövedelem,
- az adóköteles társadalombiztosítási ellátás, például: táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj,
- adóköteles szociális ellátások[1],
- álláskeresési járadék, álláskeresési segély, kereset-kiegészítés, keresetpótló juttatás, és álláskeresést ösztönző juttatás[2],
- a Magyar Honvédségnél tartalékos katonai szolgálatot teljesítő magánszemély e jogviszonyból származó jövedelme,
- ez előzőekben meghatározott jövedelmet pótló kártérítés (keresetpótló járadék),
- a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazása,
- a munkaviszony megszűnése miatt kifizetett végkielégítés, de a végkielégítés törvényben meghatározott mértéket meghaladó része nem képezi a kedvezmény alapját,
- a társas vállalkozás magánszemély tagjának személyes közreműködése ellenértékeként kifizetett jövedelem,
- a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének tevékenységére tekintettel adott juttatás,
- a jogszabály alapján választott vagy kijelölt tisztségviselő tevékenysége (például igazgatótanácsi tag, felügyelőbizottsági tag) ellenértékeként kapott juttatás,
- az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnökségével kapcsolatos feladatok ellátására irányuló jogviszony keretében végzett tevékenység ellenértékeként kapott juttatás,
- nemzetközi szerződés hatálya alatt a nem önálló munkából, ennek hiányában az adott állam joga szerinti munkaviszonyból származó jövedelem,
- az országgyűlési képviselők, nemzetiségi szószólók, polgármesterek e tevékenységből származó jövedelme,
- az állami projektértékelői jogviszonyból származó jövedelem.
- Az önálló tevékenységből származó jövedelmek közül:
- a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói kivétjére, átalányadózás esetén az átalányban megállapított jövedelmére,
- a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységéből származó jövedelmére,
- az európai parlamenti képviselő e tevékenységéből származó jövedelmére,
- a helyi önkormányzati képviselő e tevékenységéből származó jövedelmére,
- a választott könyvvizsgáló e tevékenységéből származó jövedelmére,
- a magánszemély által nem egyéni vállalkozóként kötött, díjazás ellenében történő munkavégzésre irányuló, más szerződés alapján folytatott tevékenységéből, például megbízásból származó jövedelmére.
Jogosultsági hónapok: a 25. életév betöltésének hónapját követő hónaptól azok a hónapok, amelyekben a 30 év alatti anya a vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermek, illetve a magzat után családi kedvezményre jogosult. Az utolsó jogosultsági hónap annak az évnek a decembere, amelyik évben az anya betölti 30. életévét, vagy ha a családi kedvezményre való jogosultsága előbb megszűnik, akkor az a hónap, amelyben utoljára jogosult a családi kedvezményre.
[1] A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény alapján.
[2] A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény alapján.
A kedvezmény igénybe vehető
- év közben, a munkáltatónak, kifizetőnek adott adóelőleg-nyilatkozattal, továbbá
- az adóévre vonatkozó szja-bevallásban is.
Az adóelőleg-nyilatkozatot legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet kitölteni és beküldeni a NAV-hoz, de a nyilatkozatok kitölthetők és leadhatók papíralapon is a munkáltatónak, kifizetőnek.
A 30 év alatti anyák kedvezménye és a 25 év alatti fiatalok kedvezménye egyszerre nem érvényesíthető. Az a fiatal anya, aki még nem töltötte be a 25. életévét, csak a 25. születésnapja utáni hónaptól érvényesítheti a kedvezményt.
A kedvezmények érvényesítésének sorrendje:
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- 25 év alatti fiatalok kedvezménye
- 30 év alatti anyák kedvezménye
- Személyi kedvezmény
- Első házasok kedvezménye
- Családi kedvezmény
- Családi járulékkedvezmény
Az a 30 év alatti anya, aki a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményére is jogosult ugyanazon időszakban, nem tudja a 30 év alatti anyák kedvezményét érvényesíteni, mivel a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye összegkorlát nélkül érvényesíthető minden más kedvezményt megelőzően, így az anyának nem marad olyan jövedelme, amire a 30 év alatti anyák kedvezményét érvényesíthetné.
Ha a 30 év alatti anyák kedvezményének igénybevétele miatt az adóelőleg-alap nullára csökken, már nem vehető igénybe a személyi kedvezmény, az első házasok kedvezménye, és a családi kedvezmény. Annak azonban nincs akadálya, hogy a magánszemély családi járulékkedvezményt érvényesítsen. Ehhez a családi kedvezmény igénybevételére vonatkozó adóelőleg-nyilatkozatot is ki kell tölteni.
Hasonlóan kell eljárni akkor is, ha az érintettnek van olyan összevont adóalapba tartozó jövedelme (például bérbeadásból származó jövedelem), amelyre a 30 év alatti anyák kedvezményét nem tudja érvényesíteni, de a családi kedvezményt vagy családi járulékkedvezményt igen.