Az e-kereskedelem a nemzetközi kereskedelemben is változásokat hozott, hiszen lényegesen megváltoztatta annak környezetét, beleértve az áruk vámhatárokon átnyúló áramlását is. A 2021. június 30-ig érvényes szabályozás alapján az Európai Unión kívülről érkező, 22 euró érték alatti áruk vám- és áfamentesek, míg 22-150 euró között vámmentesek ugyan, de a 22 eurót meghaladó értékű áruk után áfát kell fizetni.
Az e-kereskedelem növekedése a 2021. június 30-ig érvényes szabályozásból fakadóan – amely szerint az Európai Unión kívülről vásárolt, 22 euró érték alatti termékek áfamentesen hozhatók be az Európai Unió területére – már rövidtávon is rendkívül súlyos hatással van az uniós tagállamok költségvetésére, és jogosulatlan versenyelőnyhöz is juttatja az Európai Unión kívüli kereskedőket az uniós gazdálkodókkal szemben. Egyes tanulmányok szerint az Európai Unió tagállamai jelentős, akár évi 5 milliárd eurós bevételkiesést is elszenvedhetnek e miatt.
E bevételkiesés megakadályozására az Európai Unióban 2021. július 1-jétől megszűnik a 22 euró áfamentességi értékhatár. A vámmentesség ugyanakkor továbbra is megmarad, az alkoholtartalmú termékek, a parfümök és kölnivizek, továbbá a dohány és dohánytermékek kivételével, ezek ugyanis vámkötelesek maradnak. Ezért az Európai Unióba érkező minden egyes küldeményre vám-árunyilatkozatot kell majd benyújtani.
Fontos hangsúlyozni, hogy az áfamentesség nem a 2021. július 1-jéig megrendelt termékekre vonatkozik, hanem csak azokra, amelyek szabad forgalomba bocsátásakor a vámeljárást eddig az időpontig kezdeményezik a vámhatóságnál! Ezért azokra a küldeményekre, amelyek 2021. július 1-jén, vagy ez után érkeznek meg az EU vámhatárára és jelentik be őket szabad forgalomba bocsátásra, az új szabályok szerint vám-árunyilatkozatot kell benyújtani és áfát kell fizetni, függetlenül a megrendelés időpontjától!
Az Európai Unió az adómentesség megszüntetésével párhuzamosan, illetve ahhoz kapcsolódóan másik jelentős változásként vezeti be a könnyítések rendszerét, amely a külföldi eladók, a szállítmányozók, és a magánszemélyek számára is megoldást kínál az új szabályozás által támasztott követelmények kezelésére, az áruk vámkezelésére és az adó megfizetésére.
A könnyítések egyrészt a 150 euró érték alatti küldeményeknél kevesebb adat megadását teszik kötelezővé az ügyfeleknek a vámhatóság felé, másrészt az áfa megfizetésére két új lehetőséget is biztosítanak.
Az Európai Unión kívüli eladók, ha az Európai Unió több tagállamába értékesítenek, regisztrálhatnak az IOSS (Import One Stop Shop) -rendszerbe. Ilyenkor a vevők már vásárláskor megfizetik az eladónak a termék áfáját. Az IOSS-rendszert használni kívánó eladónak elegendő csupán egy tagállamban bejelentkeznie és a vásárlótól a már előre beszedett áfát oda befizetnie, függetlenül attól, hogy az árut mely tagállamba szállítják tovább. A befolyt áfát a tagállami adóhatóságok az áru rendeltetési helye szerint osztják el egymás között.
Az áfa megfizetésének másik lehetősége, hogy a szállítmányozók a „különös szabályozás” (SA – Special Arrangement) alkalmazásával egyszerűsítik az áfafizetést. Ennek használatát előzetesen be kell jelenteni az adóhatóságnak. A különös szabályozást csak akkor lehet alkalmazni, ha a vámeljárás ugyanabban a tagállamban van, ahol a küldemény címzettje is. Az SA alkalmazásakor a vámkezelésnél az áfát nem szabják ki, a küldeményt a vámkezelés után a címzettnek kézbesítik. A kézbesítéskor a szállítmányozó szedi be a közterhet a címzettől, majd azt az adóhatóságnak időszakonként összevontan bevallja és megfizeti.
Ha sem az eladó, sem a szállítmányozó nem alkalmazza ezeket a könnyítéseket, az áfát a címzett a behozatali vámeljáráskor fizeti meg.
Magyarországon a NAV saját fejlesztésű új rendszere, az eVÁM-modul rendeltetése az e-kereskedelemben bonyolódó, folyamatosan növekvő forgalom kezelése. A gazdálkodók számára ez azt jelenti, hogy az új rendszer képes lesz az egyszerre, egy időben és jelentős számban benyújtott vám-árunyilatkozatok gyors kezelésére. A modulban magánszemélyek, ha rendelkeznek ügyfélkapu-regisztrációval, és a fuvarozó a NAV-val együttműködik és biztosítja a küldemény azonosítását – a megrendelt árut kevesebb adattal vámkezelhetik egy webes felületen.
Változások 2021. július elsejétől - Gyakran ismételt kérdések