2025. január 22-én az EU Hivatalos Lapjában megjelent az új uniós rendelet a tűzfegyverekről,[1] mely 2029. február 12-től kötelezően alkalmazandó.[2]
Azonban már 2025. február 11-től[3], a nem uniós áruknak az EU vámterületére beléptetéséhez behozatali engedély szükséges, melyet a végső rendeltetési tagállam (célország) illetékes hatóságának kell kiadnia.[4] A behozatali engedély mintáját az EU-rendelet II. melléklete tartalmazza. Ezt a formanyomtatványt a Bizottság jelzése alapján egyelőre nem kötelező alkalmazni, a tagállamok 2029. február 12-ig megadhatják a behozatali engedélyeket a saját szabályozásuknak megfelelő formában is.
Az EU-rendelet az alábbi linken érhető el:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=OJ:L_202500041.
2029. február 12-től, az EU-rendelettel hatályba lépő lényeges változások a vámeljárásokban:
- A tűzfegyverek és lőszerek Európai Unión kívüli országokat érintő nem kereskedelmi célú behozatalához és kiviteléhez írásbeli vám-árunyilatkozat szükséges.
- Jelenleg a behozatal és az árutovábbítás csak nemzeti jogszabály alapján ellenőrzött. Az EU-rendelettel azonban átfogó, egységes szabályozás született, melyet a kivitelnél, behozatalnál és az árutovábbításnál is alkalmazni kell.
- Jelentősen bővül a szabályozás tárgyi hatálya, amely kiterjed a tűzfegyverek alapvető alkotóelemeire, a félkész tűzfegyverekre és azok alkotóelemeire, a riasztó- és jelzőfegyverekre, valamint a hatástalanított tűzfegyverekre, hangtompítókra.
- Az engedélyezés egységes elektronikus felületen történik, az egyablakos vámügyintézési környezetben. Változik az engedélytípusok köre – például Uniós és Nemzeti Általános Engedély – és az engedélyek formátuma. Szigorúbb követelményeknek kell megfelelni a szállításoknál, például a vámhatóságnak ellenőriznie kell a fegyverek kötelező jelöléseit, a hatástalanítási tanúsítványokat.
Nem uniós áruk beléptetése az EU-rendelet szerint
A nem magyarországi vagy magyarországi rendeltetésű, „A-C” kategóriájú tűzfegyverek, azok alapvető alkotóelemei és lőszerei, EU-n kívüli országból csak a végső rendeltetési tagállam előzetesen kiállított behozatali engedélyével léptethetők be. A NAV ellenőrzi az engedély meglétét,mindamagánszemélyeknél, mind a gazdálkodóknál.
A behozatali engedély másolatban is benyújtható, de a vámhatóság indokolt esetben kérheti az eredeti engedély bemutatását is, valamint egyéb, az engedély meglétét igazoló információkat, dokumentumokat. Ha ezek egyike sem áll rendelkezésre, az áru nem léptethető be.
Átszállítás Magyarország területén
Az EU-n kívülről beléptetett, de más tagállami rendeltetésű, nem kereskedelmi és kereskedelmi forgalomban szállított eszközök Magyarországon átszállítása is engedélyköteles.
Az átszállításhoz az engedélyt kiadja:
- nem kereskedelmi forgalomban – ezek jellemzően sportlövők és vadászok tűzfegyverei és lőszerei – a határátlépés helye szerinti NAV-határkirendeltség,
- kereskedelmi forgalomban a határátlépés helye szerinti vármegyei rendőr-főkapitányság, a magyar jogszabályok alapján[5],
- a haditechnikai terméknek minősülő tűzfegyverekre és lőszereikre – melyek legálisan csak kereskedelmi forgalomban szállíthatók – Budapest Főváros Kormányhivatala.[6]
Magyarországi rendeltetésű áruk behozatala a jelenlegi gyakorlat szerint
A magyarországi rendeltetésű tűzfegyverek és lőszerek EU-n kívülről behozatala, beléptetése engedélyköteles.
Jelenleg a behozatali engedélyt kiadja:
- nem kereskedelmi forgalomban – fő szabályként – továbbra is a határátlépés helye szerinti NAV-határkirendeltség,
- kereskedelmi forgalomban a gazdálkodó tevékenységének helye szerinti vármegyei rendőr-főkapitányság, a magyar jogszabályok alapján[7],
- a „B” kategóriájú, vadászatra szolgáló tűzfegyver, valamint a 7,5 joule csőtorkolati energia feletti légfegyver behozatalához és tartásához a vadászat, illetve a sportverseny helye szerint illetékes rendőrkapitányság.[8]
Javasoljuk, hogy a tűzfegyverek és lőfegyverek tervezett behozatala előtt vegyék fel a kapcsolatot az illetékes NAV-határkirendeltséggel vagy vármegyei rendőr-főkapitánysággal!
Budapest, 2025. április 9.
[1] 2025/41/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (EU-rendelet).
[2] Ettől az időponttól hatályát veszti a tűzfegyverek és lőszerek forgalmáról jelenleg irányadó 258/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet.
[3] Az EU-rendelet 46. cikke (záró rendelkezések) alapján.
[4] Az EU-rendelet 9. cikk (1) bekezdésében foglaltak alapján.
[5] 2004. évi XXIV. törvény 3. § (1) bekezdés cb) pont, 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdés és 48. § (4) bekezdés.
[6]156/2017. (VI.16.) Korm. rendelet 3. § (1)-(2) bekezdés és 24. § (1) bekezdés.
[7] 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet 4. § (1) és 48. § (4) bekezdés.
[8] 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet 48. § (1) bekezdés.