Mi az az ICS2?
Az ICS2 egy központi rendszer, amelyet az Európai Bizottság fejlesztett az Európai Unióba beszállítandó áruk kockázatelemzésére. Lényege, hogy a gazdálkodóknak a Shared Trader Interface-en (STI) keresztül kell benyújtaniuk belépési gyűjtő árunyilatkozataikat a Common Repository-ba (CR), függetlenül attól, hogy mely tagállamban lesz az első belépési vámhivatal.
A folyamat a jelenlegihez képest egyszerűsödik, hiszen a CR fogja továbbítani az adatokat a tagállami vámhatóságoknak nemzeti kockázatelemzés céljából, és a nemzeti vámhatóságok is a CR-be fogják visszaküldeni válaszukat, majd a CR az STI-n keresztül válaszol a gazdálkodónak. Így elegendő az ügyfeleknek egy rendszerhez kapcsolódniuk, nem kell alkalmazkodniuk a tagállamok különböző váminformatikai környezeteihez.
Milyen fázisai vannak az ICS2 bevezetésének?
- fázis:
- kezdete: 2021. március 15.,
- érintettek: a légi forgalomban szállított postai és a gyorspostai küldemények.
- fázis:
- kezdete: 2023. március 1.,
- érintettek: a teljes légi forgalom – beleértve a postai és gyorspostai folyamatokat.
- fázis:
- kezdete: 2024. június 3.,
- érintettek: a fennmaradó fuvarozási módok (közút, vasút, tengeri és belvízi fuvarozás).
Ebben a szakaszban a fuvarozóknak három lépésben kell csatlakozniuk a rendszerhez, a fuvarozási módok szerint.
Hogyan csatlakozhatnak a fuvarozók jelenleg az ICS2-höz?
Az ICS2-höz az alábbi három lépésben csatlakozhatnak:
ICS2 táblázat
A fenti kezdő időpontok után halasztás kérhető a csatlakozásra a vámhatóságtól, melyek végső határideje, lépésenként, a következő:
- lépésben: 2024. december 4-ig.
- lépésben: 2025. április 1-ig.
- lépésben: 2025. szeptember 1-ig.
Mindig a fuvarozónak kell benyújtania a belépési gyűjtő árunyilatkozatot?
Nem. Ugyanis az ICS2-ben alkalmazható az úgynevezett többszöri benyújtás (multiple filling). Ez azt jelenti, hogy ha a belépési gyűjtő árunyilatkozat benyújtására kötelezett fuvarozó nem kapja meg a szükséges információkat a házifuvarlevél-kitöltőktől, akkor a házifuvarlevél-kitöltőknek kell benyújtaniuk a szükséges adatokat, és a fuvarozónak az áruk megérkezése előtt már csak a korábban be nem küldött adatokat kell megadnia.
Hogyan lehet felkészülni az ICS2-höz csatlakozásra?
A legfontosabb feladatok:
- A fuvarozónak el kell döntenie, hogy saját rendszert fejleszt, vagy egy szoftverszolgáltató rendszerén keresztül küldi be az árunyilatkozatokat.
Saját szoftver fejlesztésekor egy megfelelőségi tesztet (self conformance test) kell a csatlakozás előtt lefuttatni, ellenőrizve, hogy a rendszer megfelelően kommunikál-e az STI-vel.
- A fuvarozónak egyeztetnie kell partnereivel, hogy a rendelkezésére bocsátják-e a szükséges adatokat, vagy a többszöri benyújtással élnek, hiszen a vámhatóságnál a belépési gyűjtő árunyilatkozat adatainak rendelkezésre kell állniuk már az áruk megérkezése előtt, a jogszabályban meghatározott határidőkön belül.
Mivel a fuvarozó a benyújtásra kötelezett, ezért, ha ő nem akarja beküldeni az árunyilatkozatokat, akkor meg kell bíznia erre valakit.
Milyen adatokat kell megadni a belépési gyűjtő árunyilatkozatokban?
A szükséges adatokat, adatelemeket az FJA[1] B melléklete I. címének 2. fejezetében felsorolt adatkészletek határozzák meg, az alábbi melléklet szerint:
Egyéb tudnivalók
Az ICS2-höz csatlakozásról az Európai Bizottság által létrehozott ICS2-oldalon hasznos információk, információs lapok találhatók, valamint a gyakran ismételt kérdésekre adott válaszok is olvashatók.
Az Európai Bizottság által közzétett információs lap magyar nyelvű változatát az alábbi melléklet tartalmazza:
[1] A 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Uniós Vámkódex egyes rendelkezéseire vonatkozó részletes szabályok tekintetében történő kiegészítéséről szóló 2015/2446 bizottsági rendelet