A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által nyilvántartott adót, vámot és az egyéb fizetési kötelezettségeket a megfelelő államháztartási számlákra, a bírságot, a pótlékot és az ezekhez kapcsolódó költségeket külön számlára kell megfizetni, forintban.[1] Ebben a tájékoztatóban az egyes fizetési módokról, valamint azok alkalmazási lehetőségeiről olvashat.
I. Fizetési módok
Az adózók a következő befizetési módokat választhatják:
- átutalás belföldi pénzforgalmi vagy fizetési számláról, akár az Azonnali Fizetési Rendszer használatával,
- bankkártyás fizetés az Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszeren (EFER) keresztül
- POS-terminálon keresztül az ügyfélszolgálatokon,
- VPOS, vagyis internetes bankkártyás fizetés, virtuális POS-terminálon keresztül,
- házibankos átutalás az EFER-hez csatlakozott pénzforgalmi szolgáltató házibankfelületén keresztül,
- készpénzátutalási megbízás, azaz sárga csekkes befizetés,
- átvezetés,
- egyéb speciális fizetési módok.
Fontos, hogy a befizetéskor az adószámot, adóazonosító jelet, illetve vámfizetési kötelezettség teljesítésekor a VPID-számot és a határozatszámot az átutalási bizonylat vagy a sárga csekk közleményében fel kell tüntetni. Enélkül előfordulhat, hogy a NAV a befizetett összeget csak késve vagy tévesen számolja el.
1. Átutalás
Átutaláskor a megfelelő számlaszámot és a számla nevét a NAV honlapján a következő listából választhatja ki: Ügyféliránytű / Számlaszámok a befizetéshez.
Ugyanitt részletes tájékoztatót talál az Azonnali Fizetési Rendszer bevezetéséről is.
2. Bankkártyás fizetés
a) POS-fizetés
A NAV ügyfélszolgálatain elérhető bankkártyás fizetésről részletes tájékoztatót talál a NAV honlapján a 35. Tájékoztató bankkártyás adófizetésről című információs füzetben.
b) VPOS-fizetés
VPOS, vagyis internetes bankkártyás fizetésre az alábbiak szerint van mód:
- az eBEV-portálon az EFER / Megbízási csomagok menüpont alatt kell a VPOS fizetési módot választani („üres VPOS-rögzítő”),
- az eBEV-portálon a SZOLGÁLTATÁSOK / Adószámla és pótlékadatok / Adószámla menüpont alatt az adószámla-lekérdezéshez kapcsolódó VPOS-fizetést kell választani („CEF-lekérdezéshez kapcsolódó VPOS-fizetés”),
- az eSZJA-felületen a természetes személyek az szja-bevallásból eredő fizetési kötelezettségeik kiegyenlítésére is összeállíthatnak VPOS megbízási csomagokat,
- az ONYA-ban (Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás) is van lehetőség internetes bankkártyás fizetésre:
- a bal oldali menürendszerben a FIZETÉS gombra klikkelve érhető el az ELEKTRONIKUS FIZETÉSI SZOLGÁLTATÁS, ideértve a VPOS-fizetést is („A fizetési szolgáltatás elérése”),
- illetve a DOKUMENTUMOK menüpontban lévő aktuális csempén keresztül érhető el az ELEKTRONIKUS FIZETÉSI SZOLGÁLTATÁS, ideértve a VPOS-fizetést is („Bevallással kapcsolatos fizetés”).
A megbízási csomagot az adózó képviselője is összeállíthatja, ha az EGYKE-adatlapon legalább az EGYKE-2 lap F. blokk 11. pontja szerinti joggal [„Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszeren (EFER) keresztül átutalással történő fizetéshez szükséges rendelkezés összeállítása, és internetes felületen történő bankkártyás fizetés (VPOS) indítása”] rendelkezik az adózóra vonatkozóan.
3. Házibankos átutalás
Házibankos átutalásra az EFER-hez csatlakozott pénzforgalmi szolgáltató házibankfelületén keresztül van lehetőség.
A házibankos átutalás lehetőségével jelenleg
- az MKB Bank Zrt.,
- és az UniCredit Bank Hungary Zrt.
bank ügyfelei élhetnek, ha a szerződésükben szerepel ez a szolgáltatás.[2]
A házibankos átutalás indításához az eBEV-portálon az „EFER” menüpontot, ezen belül a „Megbízási csomagok” almenüpontot kell kiválasztani. A menüpont eléréséhez a Megbízási csomagok adatainak lekérdezésére vonatkozó (Csomagadatok jog) jogosultság szükséges.
A megbízási csomag összeállításakor a fizetési módnál a „Házibankos” értéket kell beállítani.
A megbízási csomagot az adózó képviselője is összeállíthatja, ha az EGYKE-adatlapon legalább az EGYKE-2 lap F. blokk 11. pontja szerinti joggal [„Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszeren (EFER) keresztül átutalással történő fizetéshez szükséges rendelkezés összeállítása, és internetes felületen történő bankkártyás fizetés (VPOS) indítása”] rendelkezik az adózóra vonatkozóan.
4. Készpénzátutalási megbízás
A postai befizetéshez a következőképpen lehet sárga csekket igényelni:
- a NAV Infóvonalán, a 3-as menüpont választásával (belföldről: 1819, külföldről: +36 (1) 461-1819 hívószám),
- a NAV honlapjáról letölthető CSEKK elnevezésű nyomtatványon (az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogrammal (ÁNYK) kitöltött nyomtatvány ügyfélkapus azonosítással is beküldhető a NAV-hoz, vagy kinyomtatva, papíralapon is el lehet juttatni az illetékes NAV-igazgatósághoz),
- a NAV honlapjáról letölthető „Kérelem készpénzátutalási megbízás (csekk) igényléséhez” elnevezésű nyomtatványon, amit papíralapon kell az illetékes NAV-igazgatóságra eljuttatni),
- a NAV ügyfélszolgálatain, személyesen.
5. Átvezetés
Ha más adónemen túlfizetésük van, az adózók átvezetéssel is kiegyenlíthetik fizetési kötelezettségeiket.[3]
- Ehhez az ONYA-ban és az ÁNYK-ban egyaránt elérhető ATVUT17 jelű átvezetési és kiutalási kérelmet kell benyújtani,
- vagy, ha a valamely bevallásukban (önellenőrzésükben) szerepel visszaigényelhető adó, akkor a bevallás ’170-es lapját kell kitölteni.
Az átvezetésről részletes tájékoztatás olvasható az ATVUT17-űrlap és a bevallás kitöltési útmutatójában.
6. Speciális befizetési módok:
- Gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának, illetve gépjárműre, pótkocsira vonatkozó vagyoni értékű jog megszerzésekor a vagyonszerzési illeték befizethető a járási hivatal házipénztárába készpénzzel[4]
- A külföldi fizetési számláról, a forinttól eltérő devizanemben teljesített átutalás, amelyre vonatkozó részletes leírás a „NAV adóztatási IBAN számlaszámok és adónemek érvényes jegyzéke” című tájékoztatóban található.
- Nem lehet a NAV-nak rózsaszín csekken (belföldi postautalványon) fizetni. A Magyar Posta Zrt. az így feladott pénzt a feladónak visszafizeti. Ebben az esetben az adózó szándéka ellenére sem tekinthető az adó megfizetettnek. Erről bővebben a Figyelemfelhívás a rózsaszín csekken teljesíteni kívánt adófizetések következményeire című tájékoztatóban, az Adó/Egyéb menüpontban olvashat.
II. Melyik befizetési módot választhatja az adózó?
Két szempont határozza meg azt, hogy valaki a felsorolt befizetési módok közül melyiket választhatja:
- egyrészt, hogy a befizető pénzforgalmi számla nyitására kötelezett-e,[5]
- másrészt, hogy a befizető természetes személy vagy nem természetes személy[6].
Ezek alapján az egyes adózótípusok fizetési lehetőségei:
| Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett | Pénzforgalmi számla nyitására nem kötelezett |
Természetes személy | · belföldi pénzforgalmi számlájáról átutalással, · POS-fizetéssel, · VPOS-fizetéssel, · házibankos átutalással. | · belföldi számlájáról átutalással, · POS-fizetéssel, · VPOS-fizetéssel, · házibankos átutalással, · sárga csekkel.
|
Nem természetes személy | · belföldi pénzforgalmi számlájáról átutalással, · POS-fizetéssel – csak bizonyos adónemeket, · VPOS-fizetéssel – csak bizonyos adónemeket, · házibankos átutalással. | · belföldi számlájáról átutalással, · POS-fizetéssel – csak bizonyos adónemeket, · VPOS-fizetéssel – csak bizonyos adónemeket, · házibankos átutalással, · sárga csekkel.
|
1. Pénzforgalmi számla nyitására kötelezettek:
- a belföldi jogi személyek (jellemzően ilyenek a gazdasági társaságok),
- a pénzügyi képviselővel rendelkező külföldi vállalkozások[7],
- az áfa fizetésére kötelezett természetes személyek, ideértve az egyéni vállalkozókat is.
A belföldi jogi személyek és a pénzügyi képviselővel rendelkező külföldi vállalkozások együtt a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett NEM természetes személyek, az áfa fizetésére kötelezett természetes személyek pedig a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett természetes személyek.
A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak[8]:
- legalább egy belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie,
- rendszeres gazdasági tevékenysége során kizárólag pénzforgalmi számlát nyithat,
- köteles pénzeszközeit (a készpénzes fizetésre szolgáló pénzeszközök kivételével) pénzforgalmi számlán tartani, pénzforgalmát pénzforgalmi számlán bonyolítani, ehhez számlaszerződést kötni,
- fizetési kötelezettségeit belföldi pénzforgalmi számlájáról, átutalással kell teljesítenie.
A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett természetes személy (az áfa fizetésére kötelezett természetes személy) az alábbi módokon fizethet a NAV-nak:
- belföldi pénzforgalmi számlájáról átutalással,
- házibankos átutalással,
- POS-fizetéssel,
- VPOS-fizetéssel.
A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett NEM természetes személy (a jogi személy és a pénzügyi képviselővel rendelkező külföldi vállalkozás) az alábbi módokon fizethet a NAV-nak:
- belföldi pénzforgalmi számlájáról átutalással,
- házibankos átutalással,
- POS-fizetéssel – csak a jogszabályban nevesített adónemeket,
- VPOS-fizetéssel – csak a jogszabályban nevesített adónemeket.
A NEM természetes személy elektronikus fizetéssel (POS, VPOS) a következő, jogszabályban[9] nevesített adónemeket fizetheti meg:
- eljárási illeték (adónemkódok: 221, 521),
- a NAV-nál kezdeményezett eljárásokért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj (adónemkód: 219),
- az adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatáshoz kapcsolódó regisztrációs díj (adónemkód: 302),
- az egyszerűsített foglalkoztatáshoz kapcsolódó közteherfizetési kötelezettség (adónemkód: 239),
- a közúti közlekedésről szóló törvény alapján a NAV által kiszabott bírság (adónemkód: 957), a határozat (ikató)számának megjelölésével, és
- tételes elszámolású fizetési kötelezettségek (adónemkódok: 902, 910, 914, 956), a határozat (ikató)számának megjelölésével.
2. Pénzforgalmi számla nyitására nem kötelezettek:
- minden adózó, aki nem tartozik a pénzforgalmi számla nyitására kötelezettek körébe (tehát nem belföldi jogi személy, nem pénzügyi képviselővel rendelkező külföldi vállalkozás[10] és nem áfa fizetésére kötelezett természetes személy, egyéni vállalkozó).
A pénzforgalmi számla nyitására NEM kötelezett adózónak [11]:
- fizetési kötelezettségeit belföldi fizetési számlájáról átutalással
- vagy készpénzátutalási megbízással kell teljesítenie.
A pénzforgalmi számla nyitására NEM kötelezett természetes személy az alábbi módokon fizethet a NAV-nak:
- belföldi számlájáról átutalással,
- sárga csekkel,
- házibankos átutalással,
- POS-fizetéssel,
- VPOS-fizetéssel.
A pénzforgalmi számla nyitására NEM kötelezett NEM természetes személy az alábbi módokon fizethet a NAV-nak:
- belföldi fizetési számlájáról átutalással,
- sárga csekkel,
- házibankos átutalással,
- POS-fizetéssel – csak a jogszabályban nevesített adónemeket,
- VPOS-fizetéssel – csak a jogszabályban nevesített adónemeket.
A NEM természetes személy elektronikus fizetéssel (POS, VPOS) a következő, jogszabályban[12] nevesített adónemeket fizetheti meg:
- eljárási illeték (adónemkódok: 221, 521),
- a NAV-nál kezdeményezett eljárásokért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj (adónemkód: 219),
- az adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatáshoz kapcsolódó regisztrációs díj (adónemkód: 302),
- az egyszerűsített foglalkoztatáshoz kapcsolódó közteherfizetési kötelezettség (adónemkód: 239),
- a közúti közlekedésről szóló törvény alapján a NAV által kiszabott bírság (adónemkód: 957), a határozat (ikató)számának megjelölésével, és
- tételes elszámolású fizetési kötelezettségek (adónemkódok: 902, 910, 914, 956), a határozat (ikató)számának megjelölésével.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
[1] Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (a továbbiakban: Art.) 66. § (1)-(2).
[2] A Takarék Kereskedelmi Bank Zrt. ügyfelei részére megszűnt az EFER/Házibank fizetési mód használata.
[3] Art. 74. § (1) bekezdés.
[4] Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 76. § (1).
[5] Az adóigazgatási eljárás részletszabályairól szóló 465/2017. (XII. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Adóig. vhr.) 20. § (1)-(3) bekezdés.
[6] Adóig. vhr. 58. § (1)-(6) bekezdései.
[7] Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) 20. § (3) bekezdés.
[8] Art. 114. §.
[9] Adóig. vhr. 58. § (4).
[10] Air. 20. § (3) bekezdés.
[11] Adóig. vhr. 20. § (1)-(3) bekezdés.
[12] Adóig. vhr. 58. § (4).