Három éven keresztül végezte extra költséghatékonysággal közúti árufuvarozási tevékenységét az a vállalkozó, aki a saját, és felesége irányítása alá tartozó szállítási cégek teherautóin ideiglenes próbarendszámokat helyezett el. A cégvezető és sofőrjei ettől járműveik azonosíthatatlanságát remélték, az ideiglenes hatósági jelzéseket afféle biankó úthasználati jogosultságnak tekintve úgy egytucatnyi járművel közlekedtek oly módon a közúti forgalomban, hogy az útdíjfizetést szándékosan elmulasztották. A jogosulatlan úthasználatért kiszabott közigazgatási bírság elkerülése érdekében az ideiglenes próbarendszámokat szándékosan azt követően is használták, hogy azokat az illetékes Járási Hivatal visszavonta, vagy azok érvényességi ideje lejárt – azt gondolva, hogy így nem visszavezethető hozzájuk a cselekmény. Rosszul gondolták.

A sokrendbeli sorozat-normaszegés ügyében elrendelt nyomozásban a NAV Közép-magyarországi, Dél-dunántúli és Dél-alföldi nyomozói, revizorok, adatmentők és járőrök vettek részt. Közel 20 helyszínen hajtottak végre kutatásokat, foglaltak le bizonyítási eszközöket, több, mint tíz személyt tanúként hallgattak ki, míg a házaspárt az ügy gyanúsítottjaiként állították elő. Mivel az útdíjból származó bevétel, és a bírság egyaránt közvetlen költségvetési bevételnek minősülnek, a vállalkozó házaspár által be nem fizetett közel 50 millió forint költségvetési hiányt jelent. Ennek megtérülése érdekében foglalták le a pénzügyőrök a férj és feleség készpénzét, zárolták bankszámláikat, és pakolták trélerre a hamiskodással megszerzett olasz luxuskocsikat is.

Érdemes tudni:

A hatóság P betűjelű ideiglenes rendszámtáblát főként a gépjármű-kereskedelemre jogosult gazdálkodó szervezetnek ad ki a még forgalomba nem helyezett, vagy forgalomból kérelemre ideiglenesen kivont járművek kereskedelmi célú szállításához, vagy kipróbálás alkalmára, de „P” rendszámmal lehet végezni a lejárt műszaki érvényességű járművek javítását is.

Fontos!

- a P betűs ideiglenes rendszámtábla használatának jogszerűségét a közúti ellenőrzés során okirattal kell igazolni

- a P-rendszámú jármű vezetése (kevés kivételtől eltekintve) az ideiglenes forgalomban tartási engedély jogosítottján vagy a vele munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személyen kívül másnak nem engedhető át

- P-rendszámú járművel a személy- és teherszállítás, valamint a vontatás is tilos! A korlátozás alól a hatóság indokolt esetben felmentést adhat. (Felmentést rendszerint akkor bocsátanak ki, ha a jármű üzembentartója a jármű teherszállítási vagy vontatási tulajdonságait szeretné tesztelni.)

- a P betűs jármű forgalomban való részvételéről a közlekedési hatóság által hitelesített indítási naplót kell vezetni

- a hatóság a fenti szabályok megsértése esetén (akár adminisztratív mulasztás miatt is) jogosult egy évre bevonni a rendszámot

- A részleteket és kivételeket „A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011-es kormányrendelet 70. §-a taglalja.