Az egymást váltó bukó cégekből kiépített háromszintű hálózat célja az volt, hogy a Szlovéniából és Horvátországból importált szójadarát áfa nélkül tudják értékesíteni belföldön. Ezzel a módszerrel nemcsak a költségvetésnek okoztak több száz milliós kárt, hanem jelentős árelőnyhöz is jutottak a piac tisztességes szereplőivel szemben.

A bűnszervezet a bonyolult cégháló koordinálásához, az ügyletek lepapírozásához komoly informatikai infrastruktúrát működtetett, szervereiket a nyomozók IT-szakértők és szaktanácsadók bevonásával egy szerverhotelben foglalták le. Az akcióban a NAV munkatársai összesen 30 helyszínen tartottak kutatásokat és lefoglalásokat. Az elkövetők egyik központi irodájában a nyomozók kábítószergyanús anyagot is találtak, az ügyben – a NAV értesítésére – az illetékes rendőrkapitányság intézkedett.

A bűnbanda irányítóit a Merkur bevetési egység balatoni luxusingatlanjukban fogta el. A helyszínről a nyomozók bizonyítékokat és készpénzt foglaltak, valamint a több száz milliót érő ingatlan mellett további bankszámlákat, követeléseket is zár alá vettek, eddig összesen több mint félmilliárd forint értékben. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Vagyon-visszaszerzési Hivatalának közreműködésével több millió forint értékű kriptovalutát is sikerült foglalni. Az akcióban biztosított vagyonnal a költségvetést ért kár várhatóan teljes egészében megtérül.

A NAV négy gyanúsítottat vett őrizetbe. A Székesfehérvári Járásbíróság közülük három letartóztatását, és egy gyanúsított bűnügyi felügyeletét rendelte el. A nyomozás bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt folyik, az elkövetők 20 évet kaphatnak.