A Kínából származó parfümök, illatszerek és egyéb kozmetikai termékek vámkezelését Nagykanizsán végezték. A szállítmányban több mint 48 ezer parfüm, csaknem 1000 testpermet és 2400 kozmetikai csomag volt, melyek mindegyikén a „FarAway” és ehhez megtévesztésig hasonló felirat szerepelt.
A NAV Zala Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának pénzügyőrei megállapították, hogy a megnevezés védjegyoltalom alatt áll, a termékek eredetiségét illetően azonban kétségek merültek fel. Megkeresték a jogtulajdonos magyarországi képviselőjét, aki megerősítette, hogy a termékek hamisítványok, és iparjogvédelmi jogok megsértése bűncselekmény gyanúja miatt feljelentést tett. Az illatszereket a NAV lefoglalta, az okozott kár meghaladja a 43 millió forintot.
A NAV a vámellenőrzései során kiemelt figyelmet fordít a hamis termékek forgalomba kerülésének megakadályozására. Ezzel a fogyasztók biztonsága mellett a tisztességes versenyt is támogatja. A hamisítványok elterjedése komoly fenyegetést jelent a legális áruforgalomra, torzítja a gazdasági környezetet, valamint jelentős egészségi és biztonsági kockázatot jelent a fogyasztókra. A NAV a vámellenőrzések során szorosan együttműködik a jogtulajdonosokkal, nemzetközi szervezetekkel és más bűnüldöző hatóságokkal annak érdekében, hogy a hamis áruk kiszűrhetők legyenek. A NAV által lefoglalt hamisítványok között rendszeresen fordulnak elő ruházati termékek, gyógyszerek, kozmetikai szerek vagy autóalkatrészek.
A hamis kozmetikai szerek, így például a parfümök és testpermetek, különösen veszélyesek lehetnek a fogyasztók egészségére. Gyártási körülményeik ismeretlenek, gyakran nem megfelelő összetevőket tartalmaznak, amelyek allergiás reakciókat, bőrkárosodást vagy akár súlyosabb egészségi problémákat is okozhatnak.Ezek a termékek nem mennek át azokon a szigorú minőség-ellenőrzési folyamatokon, amelyeket az eredeti gyártók alkalmaznak, így a hamis termékek használata kockázatos lehet.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal