A láncolat hazai tagjai hatalmas mennyiségben importáltak cukrot és étolajat az Európai Unióból, amit magyarországi nagykereskedőknek adtak tovább. Bevallásaikban belföldiként tüntették fel a közösségi beszerzést, így jelentősen csökkenteni tudták a fizetendő áfa összegét. A nettó áron beszerzett termékeket aztán minimális árréssel adták tovább, tisztességtelen piaci előnyt szerezve versenytársaikkal szemben. A megalapozott gyanú szerint a költségvetésnek 3,5 milliárd forint kárt okoztak ezzel a módszerrel.
A szervezett bűnözői csoport felszámolására szervezett akcióban a pénzügyi nyomozók huszonkét belföldi helyszínen tartottak kutatásokat. A nemzetközi kapcsolódási pontok és beszállítók feltérképezésére ezzel egy időben további tizenöt külföldi helyszínen dolgoztak a társhatóságok nyomozói és ügyészei. Az EUROPOL Pécsett nemzetközi koordinációs központ felállításával támogatta az akciót, az igazságügyi együttműködést pedig Hágából koordinálta az EUROJUST.
A rajtaütés napján itthon nyolc gyanúsítottat állítottak elő és hallgattak ki. A nyomozók a két szervezőt őrizetbe is vették, a Pécsi Járásbíróság pedig elrendelte a letartóztatásukat. Külföldön egy gyanúsítottat hallgattak ki, a cégháló feltételezett osztrák érintettjéről végül kiderült, hogy személyes adataival visszaéltek.
Az akció fő célja ezúttal is az ágazati piactisztítás volt: a szektor tisztességes gazdasági szereplőinek helyzetbe hozása és a jóhiszemű vásárlók védelme. Az áfafizetést kikerülő bűnszervezetek a belföldi továbbértékesítéskor a piaci árnál jóval kedvezőbben kínálják ugyanis termékeiket, olyan árelőnyhöz juttatva vásárlóikat, amivel a jogkövető vállalkozások nem tudnak versenyezni. Kiemelt cél tehát a költségvetést és versenytársaikat is megkárosító ügyeskedők kiiktatása.
A NAV különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt nyomoz.