2022. szeptember 1-jén hatályukat vesztik a kisadózó vállalkozások tételes adójának (régi kata)[1] szabályai, ezért a jelenlegi katásoknak 2022. augusztus 31-én a törvény erejénél fogva megszűnik a kata adóalanyiságuk.[2] A megszűnéssel kapcsolatban a jelenlegi katásoknak nincs külön bejelentési kötelezettségük.
Minden érintett vállalkozásnak el kell döntenie, hogy milyen szabályok szerint adózik 2022. szeptember 1-jétől. A döntéshez mérlegelni kell, hogy ki melyik lehetőség feltételeinek felel meg.
Ebben a tájékoztatóban az egyes választási lehetőségek részleteit és a teendőket mutatjuk be.
I. Az egyéni vállalkozók teendői
- Az új kata választása
Az új katát kizárólag az Evectv.[3] szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő, főfoglalkozású egyéni vállalkozó választhatja a nyilvántartásban rögzített tevékenységeire.
Azok a katás egyéni vállalkozók, akik megfelelnek az új kata feltételeinek, nem válnak automatikusan az új kata alanyává. Ha az új kata szerint szeretnének adózni, azt be kell jelenteniük a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV).
Az új kata választásáról 2022. augusztus 1-jétől lehet nyilatkozni, a 2022. szeptember 25-éig megtett nyilatkozat alapján az új kata szerinti adóalanyiság 2022. szeptember 1-től jön létre, ha az egyéni vállalkozó 2022. szeptember 1-jén megfelel a Kata tv-ben meghatározott feltételeknek. Az adózókat 2022. szeptember 1-től kezdve értesíti a NAV a Kata tv. szerinti nyilvántartásba vételről.
Ha az egyéni vállalkozó nem felel meg az új kata feltételeinek, akkor a NAV elutasítja a bejelentkezést és erről határozatot küld.
A már működő egyéni vállalkozók a nyilatkozatot
- az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) az „Egyéni vállalkozók adat- és változásbejelentése” menüpontban vagy
- az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) a 22T101E jelű adatlapon
tehetik meg.
- Az átalányadózás választása
Az az egyéni vállalkozó, aki 2022. augusztus 31-én a régi kata szerint adózik, és nem felel meg az új kata feltételeinek, mert
- nem az Evectv. szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő egyéni vállalkozó[4] (idetartozik az egyéni ügyvéd, a közjegyző, az önálló bírósági végrehajtó, az egyéni szabadalmi ügyvivő és a szolgáltató állatorvosi tevékenységre jogosító igazolvánnyal rendelkező magánszemély),
- nem főfoglalkozású egyéni vállalkozó,[5]
- adószámát a NAV a bejelentés évében vagy az azt megelőző 12 hónapban törölte, vagy a bejelentés időpontjában adószámtörlés hatálya alatt áll,
- az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke szerint 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből az adóalanyiság választásának évében bevételt szerzett,
az választhatja az átalányadózást, ha megfelel az átalányadózás feltételeinek.[6]
Ha az egyéni vállalkozó az átalányadózást választja, azt 2022. augusztus 1-től 2022. október 31-ig jelentheti be. Ez esetben az átalányadózás kezdete 2022. szeptember 1.
Választását
- az szerinti egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő egyéni vállalkozó ONYA-ban az „Egyéni vállalkozók adat- és változásbejelentése” menüpontban vagy ÁNYK-ban a 22T101E jelű adatlapon,
- az Szja tv. szerinti egyéni vállalkozó (egyéni ügyvéd, közjegyző, egyéni szabadalmi ügyvivő, önálló bírósági végrehajtó, szolgáltató állatorvosi tevékenységre jogosító igazolvánnyal rendelkező magánszemély pedig az ONYA-ban a „Természetes személyek adószámigénylése, változásbejelentése” menüben vagy az a 22T101 jelű ÁNYK-s űrlapon
jelentheti be a NAV-hoz[7].
Aki nem nyilatkozik az átalányadózás választásáról, annak 2022. szeptember 1-től a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint kell adóznia.
Az átalányadózó vagy a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint adózó egyéni vállalkozónak, ha biztosított, a biztosítási jogviszonyát be kell jelentenie a 22T1041-es nyomtatványon, mely legegyszerűbben az ONYA-ban tehető meg. A biztosított egyéni vállalkozónak 18,5 % társadalombiztosítási járulékot és 13 % szociális hozzájárulási adót kell fizetnie a tárgyhót követő hónap 12. napjáig, és havonta be kell vallania a 2258-as bevallásban[8].
Az egyéni vállalkozók döntését segíti a NAV honlapján megtalálható vállalkozói kalkulátor.
II. A társas vállalkozások teendői
Nem választhatja az új katát a 2022. augusztus 31-én a régi katásként működő
- egyéni cég,
- kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaság,
- kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti társaság, valamint
- az ügyvédi iroda.
Ezek a vállalkozások eldönthetik, hogy a kisvállalati adót (kiva) vagy a társasági adót (tao) választják.
Ha az érintett vállalkozás megfelel a kiva választására vonatkozó feltételeknek,[9] akkor 2022. augusztus 31-éig nyilatkozhat a NAV-nál
- az ONYA-ban a „Külföldi szervezetek, egyházak, társasházak és egyéb szervezetek adat- és változásbejelentése” vagy a „Cégbejegyzésre kötelezett szervezetek és egyéni cégek adat- és változásbejelentése” nyomtatványon, illetve
- az ÁNYK-ban a 22T201 vagy a 22T201T jelű nyomtatványon
arról, hogy 2022. szeptember 1-jétől a kiva szerinti adózást választja.
Ha a nyilatkozatot nem nyújtja be, automatikusan a tao[10] szabályai alá kerül, erről nem kell bejelentést tennie.
III. Közös szabályok
Annak a vállalkozásnak, amely 2022. augusztus 31-én a régi kata alá tartozik, a 2022. augusztusi tételes adót 2022. szeptember 12-ig meg kell fizetnie.
Annak a vállalkozásnak, amely 2022. augusztus 31-én a régi kata alá tartozik (ideértve a vállalkozói tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozót is) az adóalanyiság megszűnését követő 30 napon belül soron kívül be kell nyújtania a bevételi nyilatkozatot a 22KATA nyomtatványon, amely legegyszerűbben az ONYA-ban tehető meg.
A régi katás vállalkozásnak a 2022-es évre 40 százalékos mértékű adót akkor kell fizetnie, ha a 2022. augusztus 31-éig megszerzett bevétele meghaladja a tételes adófizetési kötelezettséggel érintett hónapok és 1,5 millió forint szorzatát.[11]
Tehát, ha egy katás egyéni vállalkozónak 2022. augusztus 31-ig minden hónapra meg kellett fizetni a havi 50 ezer forint tételes adót és 12 millió (8x 1,5 millió) forintnál több bevételt szerzett, akkor a 12 millió forint feletti bevétele után 40 százalékos mértékű adót kell fizetnie.
A 40 százalékos mértékű adót 2022. szeptember 30-ig be kell vallani a 22KATA bevallásban, és ezzel együtt az adót is meg kell fizetni.
IV. Részletes információk elérhetősége
Az új kata szabályait információs füzet és a Gyakran ismételt kérdések foglalják össze.
Az átalányadózás szabályairól „Az egyéni vállalkozók átalányadózásának alapvető szabályai” című tájékoztatóban olvashatnak, a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályait a 3. számú információs füzet, a kisvállalati adó (kiva) szabályait a 92. számú információs füzet, a társasági adó szabályait pedig a 41. számú információs füzet tartalmazza.
[1] Az Országgyűlés 2022. július 12-én elfogadta a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 2022. évi XIII. törvényt (Kata tv., megjelent a Magyar Közlöny 118. számában 2022. július 18-án). A Kata tv. adóalanyiság keletkezésére vonatkozó szabályai 2022. augusztus 1-jén már hatályba lépnek, a további szabályokat 2022. szeptember 1-jétől kell alkalmazni.
[2] A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) II. fejezete.
[3] Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény.
[4] A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. § 17. pont b)-f) pontjai.
[5] Kata tv. 2. § 2. pontja.
[6] Szja tv. 50-56. §.
[7] A Kata tv. 15. § (2) bekezdése szerinti közzétételi kötelezettséget a NAV ezzel a tájékoztatóval teljesíti.
[8] Részletes információk a 3. számú információs füzetben.
[9] Katv. III. fejezet.
[10] A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény
[11] Kata tv. 15. § (3) bekezdése.