Az első házasok kedvezményének érvényesítésére az a házaspár jogosult, ahol házastársak legalább egyike az első házasságát köti. A házaspárnak az a tagja is érvényesítheti a kedvezményt, akinek nem ez az első házassága. Annak nincs jelentősége, hogy a házasságkötés belföldön vagy külföldön történt.
A kedvezményt a bejegyzett élettársak is igénybe vehetik[1], ezért a házastárs kifejezés alatt a bejegyzett élettárs is értendő.
A kedvezmény először a házasságkötést követő hónapra vehető igénybe és a házassági életközösség alatt legfeljebb 24 hónapon keresztül jár. A kedvezményt nem veszíti el az, aki családi kedvezményre lesz jogosult, vagy ha a házasság megkötésekor bármelyik fél már jogosult családi kedvezményre. Ilyen esetben első lépésben az első házasok kedvezménye, második lépésben a családi kedvezmény érvényesíthető.
[1] A bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló 2009. évi XXIX. törvény (a továbbiakban: Béktv.) 3. § (1) bekezdése alapján.
Egy kedvezményre jogosult házaspár által együttesen érvényesíthető kedvezmény havonta 33 335 forint. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy havonta 5 ezer forinttal több lesz a nettó kereset, mint a kedvezmény nélkül.
Az első házasok kedvezménye – a családi kedvezményhez hasonlóan – az összevont adóalapot csökkenti. Adóelőleg-nyilatkozat alapján az adóelőleg alapja és összege is az adóév során csökkenthető.
Magánszemély az első házasok kedvezményével az összevont adóalapját csökkentheti. Az összevont adóalap része
- az önálló tevékenységből származó jövedelem, például egyéni vállalkozásból, őstermelői tevékenységből, bérbeadásból származó jövedelem stb., valamint
- a nem önálló tevékenységből származó jövedelem, például munkabér, adóköteles társadalombiztosítási ellátás, ezen belül a gyermekgondozási díj.
A kedvezmény igénybe vehető
- év közben, a munkáltatónak, rendszeres bevételt juttató kifizetőnek adott adóelőleg-nyilatkozattal, továbbá
- az adóévre vonatkozó szja-bevallásban is.
Az adóelőleg-nyilatkozatot legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet kitölteni és beküldeni a NAV-hoz, de a nyilatkozatok kitölthetők és leadhatók papíralapon is a munkáltatónak, rendszeres bevételt juttató kifizetőnek.
A kedvezményeket a következő sorrendben lehet igénybe venni:
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- 25 év alatti fiatalok kedvezménye
- 30 év alatti anyák kedvezménye
- Személyi kedvezmény
- Első házasok kedvezménye
- Családi kedvezmény
- Családi járulékkedvezmény