2025. január 1-jétől a munkáltató lakhatási támogatást adhat a 35 év alatti munkavállalónak[1].

A lakhatási támogatás béren kívüli juttatás, mely után a személyi jövedelemadó és a szociális hozzájárulási adó a munkáltatót terheli[2].

A munkáltató a lakhatási támogatást

  • lakás bérleti díjának megfizetéséhez vagy
  • lakáscélú hitel törlesztéséhez adhatja.

A támogatás igénylésekor a munkavállalónak be kell mutatnia a bérleti vagy hitelszerződést a munkáltatónak.

Béren kívüli juttatásként a lakhatási támogatás a lakáscélú keretösszeg erejéig, azaz évi 1 millió 800 ezer forintig adható, ha a munkavállaló munkaviszonya egész évben fennáll.[3] Ha a munkavállaló nem a teljes adóévben áll munkaviszonyban a munkáltatóval, akkor a lakáscélú keretösszeg az 1 millió 800 ezer forintnak a munkaviszonyban töltött napokkal arányos összege.

Ha a munkavállaló az adóévben a 35. életévét betölti, akkor a lakáscélú keretösszeg az 1 millió 800 ezer forintnak annyiszor egytizenketted része, ahány hónapban a munkavállaló még 35 év alattinak minősül. Utoljára az a hónapot lehet figyelembe venni, amelyben a munkavállaló a 35. életévét betölti[4].

Ha a munkavállalónak juttatott lakhatási támogatás összege meghaladja a lakáscélú keretösszeget, a támogatás egyes meghatározott juttatásként adóköteles[5].

Ha a munkavállaló az adóévben magasabb összegben vette igénybe a lakhatási támogatást, mint amennyit lakásbérleti díjként vagy hiteltörlesztésként igazoltan megfizetett, a meghaladó összeg 50 százalékát az adóévre vonatkozó személyijövedelemadó-bevallásában különbözeti bírságként kell feltüntetnie, és személyi jövedelemadóként megfizetnie[6].

A munkáltató az adóévet követő év január 31-ig adatot szolgáltat a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak a támogatással érintett ingatlan adatairól és a támogatás céljáról[7].

[1] A munkavállalónak adható lakhatási támogatásról szóló 403/2024. (XII. 18.) Korm. rendelet rendelkezései szerint.

[2] A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 71. § (1b) bekezdése.

[3] Ideértve azt is, ha a munkaviszony a munkavállaló halála miatt szűnik meg év közben.

[4] Szja tv. 70. § (8b) bekezdése.

[5] Szja tv. 70. § (7) bekezdés c) pontja.

[6] Szja tv. 70. § (8c) bekezdése.

[7] Szja tv. 70. § (8d) bekezdése.