Az NGM rendelet 2. § (2) bekezdése alapján - figyelemmel a 3. § (7) bekezdésére - a pénztárgép használatra nem kötelezett, de az új típusú pénztárgépet a saját döntése alapján használó adózóknak úgy kell adatot szolgáltatniuk, hogy a pénztárgépek adóügyi ellenőrző egységében tárolt adatokat CD/DVD lemezre, illetve az előzőekkel funkcionalitásában megegyező, egyszer írható optikai adathordozóra mentik és havonta, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig megküldik a székhelyük, ennek hiányában telephelyük szerint illetékes állami adóhatóságnak.
Az Áfa tv. 178. §-ának (1a) bekezdése, valamint az NGM rendelet 2. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a pénztárgéphasználatra kötelezett adózókat az általuk használt, online adatkapcsolatra képes, új típusú pénztárgépekkel előállított nyugták, számlák, illetve a pénztárgépek adataira vonatkozóan online adatszolgáltatási kötelezettség terheli, melyet az adóhatóság felé az adóügyi ellenőrző egységeik (AEE) útján a pénztárgépek „maguk” teljesítenek az adózó közvetlen beavatkozása nélkül, elektronikus hírközlő hálózaton keresztül.
Az NGM rendeletben foglalt előírásoknak megfelelő új típusú, online adatkapcsolatra alkalmas pénztárgép online üzemmódjához nem internet kapcsolatra van szükség, hanem egyfajta mobil adatkapcsolatra. Amennyiben az új típusú pénztárgép üzemeltetési helyén a mobiltelefon szolgáltatások elérhetők, úgy nagy valószínűséggel az új típusú pénztárgép is kapcsolatba tud majd lépni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerverével. Az sem szükséges, hogy a jogszabály szerinti mobil adatkapcsolat folyamatosan elérhető legyen.
Az NGM rendelet 3. §-ának (1) és (4) bekezdése értelmében abban az esetben, ha az új típusú pénztárgép üzemeltetésének a helyén az NGM rendelet szerinti adatkapcsolat létesítéséhez szükséges elektronikus hírközlő hálózat az üzemeltető hibáján kívül nem áll rendelkezésre (nem érhető el) és annak elérése külső antennával vagy egyéb műszaki megoldás alkalmazásával sem biztosítható, illetve az üzemeltető számára aránytalan terhet jelent, akkor az üzemeltető az állami adóhatóságtól az erre a célra rendszeresített PTGM nyomtatványon kérheti az NGM rendeletben meghatározott, elektronikus hírközlő hálózat útján történő adattovábbítás alóli felmentést. Az adóhatóság eljárása során e tekintetben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: NMHH) szakhatósági állásfoglalása az irányadó.
Az NGM rendelet 3. §-ának (7) belkezdése értelmében az egyedi mentesítés iránti kérelem benyújtása és a kérelem tárgyában hozott határozat jogerőre emelkedése közötti időszakban, továbbá az egyedi mentesítés időtartama alatt az üzemeltetőnek az új típusú pénztárgép adóügyi ellenőrző egységből kiolvasott és kódolatlan szövegfájlként rendelkezésre álló bizonylati adatokat CD/DVD lemezre, illetve az előzőekkel funkcionalitásában megegyező, egyszer írható optikai adathordozóra kell mentenie és havonta, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig meg kell küldenie a székhelye, ennek hiányában telephelye szerint illetékes állami adóhatóságnak.
Az NGM rendelet 3. §-ának (8) bekezdése értelmében az üzemeltető kérelmére az állami adóhatóság az egyedi mentesítés tárgyában hozott határozatában engedélyezheti azt, hogy az üzemeltető az adatszolgáltatási kötelezettségét oly módon teljesítse, hogy az új pénztárgépét a napi zárást követően legalább 1 óra időtartamra úgy helyezi el, hogy az elektronikus hírközlő hálózat elérhető legyen.
Az NGM rendelet 3. §-ának (5)-(6) bekezdése értelmében az egyedi mentesítés egy évre szól és az adózó az egyedi mentesítés iránti kérelmet az egyedi mentesítés lejáratát megelőző legalább 90 nappal korábban ismét benyújthatja. Ebben az esetben az adóhatóság a mentesítés további 1 évre szóló megadásáról az NMHH ismételten kiadott szakhatósági állásfoglalása alapján dönt.
Az NGM rendelet 3. §-ának (9) bekezdése alapján abban az esetben, ha az állami adóhatóság az NMHH szakhatósági állásfoglalása alapján megállapítja, hogy az elektronikus hírközlő hálózat a mentesítés időtartama alatt elérhetővé vált, akkor az egyedi mentesítést visszavonja az erről szóló határozat jogerőre emelkedésének napjával.
Az NGM rendelet 3. §-ának (2) bekezdése értelmében a kérelem benyújtása, illetve az egyedi mentesítés megadása nem érinti az adóalany azon kötelezettségét, hogy nyugtaadási kötelezettségét online kapcsolatra képes pénztárgép útján teljesítse.
Az adóalanyok elsődleges kötelezettsége a számlaadás az Áfa tv. alapján, amely alól bizonyos esetekben mentesülhetnek, és ilyenkor merül fel a nyugtaadási kötelezettség. Az Áfa tv.165. § (1) bekezdésének b) pontja, valamint a 166. § (1) bekezdése értelmében nyugtaadási kötelezettség akkor merül fel, ha a vevő
- nem adóalany (és nem is jogi személy) és
- a vételárat készpénzzel, készpénz helyettesítő fizetési eszközzel, vagy pénzhelyettesítő eszközzel egyenlíti ki és
- a vételárat a teljesítésig megfizeti és
- nem kér számlát és
- a vételár a 900.000 forintot nem éri el.