A 40 százalékos különadót az adóévet követő év február 25-éig kell megfizetni. A 40 százalékos mértékű adó megfizetése nem mentesíti az egyéni vállalkozót a tételes adó megfizetése alól.
Nem, a keretösszeg 18 millió forintra nő. Vagyis annak a kisadózónak, aki a naptári év minden hónapjára köteles a tételes adót megfizetni, az egyéni vállalkozásból származó bevételének naptári évben elért összegéből a 18 millió forintot meghaladó összeg után kell a 40 százalékos mértékű különadót megfizetnie.
Nincs. A tételes adó mértéke egységesen havonta 50 ezer forint. A tételes adót a kata szerinti adózás minden megkezdett naptári hónapjára a következő hónap 12-éig kell megfizetni.
Igen. Az új Kata tv. szerint megszűnik a kataalanyiság, ha a kisadózó az Art. szerinti kifizetőtől (ideértve a külföldi kifizetőt is) szerez bevételt.
Az Art. alapján kifizető az a belföldi illetőségű jogi személy, egyéb szervezet, egyéni vállalkozó, amely (aki) adókötelezettség alá eső jövedelmet juttat. Az egyéb szervezet fogalmába a társasház is beletartozik, így az Art. szerinti kifizetőnek minősül.
Igen. Az új KATA tv. szerint megszűnik az adóalanyiság, ha kisadózó az Art.[1] szerinti kifizetőtől (ideértve a külföldi kifizetőt is), azaz nem magánszemélytől, hanem cégtől, más egyéni vállalkozótól, egyéb szervezettől szerez bevételt Az adóalanyiság megszűnésének napja a kifizetőtől származó bevétel megszerzését megelőző nap.
Az egyéni vállalkozó a kataalanyiság megszűnése esetén a megszűnés évében és az azt követő 12 hónapban nem választhatja újra az új kata szerinti adózást.
[1] Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény
Mivel az új Kata tv. hatálybalépése és a kataalanyiság bejelentése nincs hatással az áfakötelezettségekre, aki az új kata választása előtt is áfaalany volt, az Áfa tv.[1] szerinti adózási módokra vonatkozó bejelentéseit nem kell újra megtennie, illetve a korábbi választását év közben – kivéve, ha annak Áfa tv. szerinti feltételei fennállnak – nem is változtathatja meg.
[1] Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény.
Nem. Az áfaalanyiságot és az áfakötelezettségeket az új Kata tv. hatálybalépése semmilyen módon nem érinti.
Az új adóalanyiság bejelentésére vonatkozó nyilatkozat legkorábban 2022. augusztus 1-jén tehető meg, de az adóalanyiság a 2022. szeptember 25-éig megtett nyilatkozatok esetén is 2022. szeptember 1-jétől jön létre.
Szeptember 26-án vagy azt követően, de még október 1-je előtt megtett bejelentés esetén pedig az adóalanyiság kezdete 2022. október 1-je.
Az új kata választásának bejelentésével egyidejűleg az egyéni vállalkozónak be kell jelentenie a nevét, címét, adószámát és társadalombiztosítási azonosító jelét.
Igen. A NAV értesítő levélben tájékoztatja az egyéni vállalkozót arról, hogy az új kata szerinti adózóként nyilvántartásba vette.
Az átalányadózó egyéni vállalkozónak a 22T101E jelű nyomtatványon kell bejelentenie a NAV-hoz, hogy az új katát választja. A nyilatkozat legkorábban 2022. augusztus 1-től tehető meg, de a kataalanyiság 2022. szeptember 1-jén jön létre akkor is, ha a nyilatkozatot 2022. szeptember 25-ig teszi meg.
Igen, legkésőbb 2022. szeptember 25-ig be kell nyújtania a 22T101E jelű nyomtatványt a NAV-hoz, amin jelezheti, hogy az új kata szerint szeretne adózni.
Nem. Ha az egyéni vállalkozó köznevelési intézményben, szakképző intézményben vagy felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat, akkor nem választhatja az új katát, mert nem főfoglalkozású egyéni vállalkozó.
Nem, a nyugdíjas egyéni vállalkozó nem főfoglalkozású egyéni vállalkozó, ezért nem választhatja az új katát.
Nem. Az új Kata tv. szerint egyéni vállalkozónak kizárólag az egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő egyéni vállalkozó[1] tekinthető. Az egyéni vállalkozói nyilvántartást a NAV vezeti. Mivel az egyéni ügyvédet e tevékenysége tekintetében az ügyvédi kamara tartja nyilván, az új Kata tv. szerint nem egyéni vállalkozó, ezért nem választhatja az új katát.
[1] Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény szerinti.