A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) 8. § (4a) bekezdése 2014. január 1-jétől lehetővé teszi azt, hogy a kisadózó vállalkozás a főállású kisadózó után az 50 ezer forintnál magasabb összegű tételes adót fizessen.
Amennyiben a kisadózó vállalkozás ezt a lehetőséget választja, akkor a fizetendő tételes adó összege minden megkezdett naptári hónapra 75 ezer forint.
A magasabb összegű tételes adó fizetésének előnye a főállású kisadózó szempontjából az, hogy ilyen esetben a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvényben és a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvényben meghatározott ellátások számításának alapja is magasabb, havi 136 250 forint.
A kisadózó vállalkozások a magasabb összegű tételes adó választásáról az adóalanyiság választásának bejelentésével egyidejűleg, illetőleg a bejelentést követően is nyilatkozhatnak. A tevékenységüket év közben kezdő vállalkozások a járási, fővárosi kerületi hivatalhoz előterjesztett okmányirodai, és a cégbírósági nyilvántartásba vételi kérelem útján, a már működő vállalkozások pedig az adóhatósághoz benyújtandó ’T101, ’T101E, ’T201T adatlapokon tehetik meg a bejelentést. A magasabb összegű tételes adófizetési kötelezettséget a választásról szóló nyilatkozat megtételének hónapjától kell teljesíteni.
A Katv. meghatározza azt is, hogy mely időpontig áll fenn a magasabb összegű tételes adófizetési kötelezettség, ennek megfelelően, ha:
-
a kisadózó vállalkozás visszavonja ezen választását, akkor a választás visszavonása hónapjáig,
-
megszűnik a kisadózó vállalkozó főállású jogállása, akkor ezen jogállás megszűnése hónapjáig,
-
megszűnik a kisadózó vállalkozás Katv. szerinti adóalanyisága, akkor az adóalanyiság megszűnése hónapjáig
kell megfizetni a 75 ezer forint összegű tételes adót [Katv. 7. § (3a) bekezdés].