Meddig kell az adó- és járulékbevallást benyújtani?

2023. január 1-től az átalányadózó egyéni vállalkozónak saját személyére vonatkozóan negyedévente,[1] első ízben 2023. április 12-ig kell adó- és járulékbevallást benyújtania a NAV-hoz. A bevallásban a szociális hozzájárulási adó és járulékkötelezettséget havi bontásban kell feltüntetni.

Ha az egyéni vállalkozó a tevékenységét megszünteti, szünetelteti vagy öregségi nyugdíj iránti igényt nyújt be, a bevallást 30 napon belül kell benyújtania, ennek részleteiről a Soron kívüli adó- és járulékbevallás című részben olvashat.

Hogyan kell a bevallást benyújtani?

A bevallás benyújtható

  • az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) teljes adattartalommal vagy egyszerűsített formában vagy
  • az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) a 2358 jelű, „Bevallás a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozó szociális hozzájárulási adó és járulék kötelezettségéről, valamint a biztosított mezőgazdasági őstermelő járulék kötelezettségéről” elnevezésű adatlapon.

Az egyszerűsített bevallás az ONYA-ban 2023. április 1-jétől érhető el.

Ki adhat be egyszerűsített adó- és járulékbevallást?

Egyszerűsített bevallást az a nem kiegészítő tevékenységet végző átalányadózó egyéni vállalkozó nyújthat be, aki a bevallási időszakban (az adott negyedévben)

  • nem szüntette meg és nem szüneteltette a vállalkozói tevékenységét,
  • a munkavégzésének jellege nem változott, és
  • az adott időszakra még nem nyújtott be 2358-as bevallást.

Az ONYA kezdőlapján a negyedév utáni hónap első napjától az „Egyéni vállalkozó? Töltse ki egyszerűen járulékbevallását itt!” szövegre kattintva érhető el a bevallási tervezet, amelyben már szerepelnek a NAV a rendelkezésére álló adatok is. Az adatok ellenőrzése, kiegészítése után pár kattintással véglegesíthető és benyújtható a járulékbevallás.

Hogyan kell befizetni az adót és a járulékot?

Az adó és a járulék összege a következő számlaszámokra utalható

  • szociális hozzájárulási adó bevételi számla: 10032000-06055912,
  • társadalombiztosítási járulék bevételi számla: 10032000-06055802 vagy

befizethető bankkártyával az Ügyfélportálon, az ONYA-ban, vagy közvetlenül az egyszerűsített bevallásból indítva.

Soron kívüli adó- és járulékbevallás

Ha az egyéni vállalkozó a tevékenységét megszünteti, szünetelteti vagy öregségi nyugdíj iránti igényt nyújt be,[2] a szüneteltetés, megszüntetés vagy a kérelem benyújtása után 30 napon belül kell a teljes adattartalmú 2358 jelű bevallást benyújtani a NAV-hoz az ONYA-ban vagy az ÁNYK-ban.

A bevallási időszakra vonatkozó blokkban, a „Bevallás típusa” mezőben jelölni kell a soron kívüli bevallás okát.

Tevékenység megszüntetésekor az „E”, szüneteltetésekor az „S” jelölést kell alkalmazni. A bevallás gyakoriságaként ebben az esetben is a „negyedéves” lehetőséget kell jelölni. A bevallási időszak a tárgynegyedév első napjától (ha ezen a napon már egyéni vállalkozó) a szünetelés, megszűnés kezdő napja előtti napig tart.

Például, ha egy, az év elejétől folyamatosan működő átalányadózó egyéni vállalkozó május 10-től megszünteti vagy szünetelteti tevékenységét, akkor a bevallási időszak 2023. április 1-től május 9-ig tart. Az AT-01, 02, 03 lapok közül csak az AT-01 és AT-02 kitöltött. Az AT-02 lapon a biztosításban töltött idő tartama 2023.05.01. – 2023.05.09.

Öregségi nyugdíj[3] iránti igény benyújtásakor az „N jelölést kell alkalmazni. A bevallás gyakoriságaként ebben az esetben is a „negyedéves” lehetőséget kell jelölni. A bevallási időszak az öregségi nyugdíj megállapításának adózó által kért kezdő időpontját megelőző napig terjedő, bevallással még le nem fedett időszak.

Például az öregségi nyugdíj megállapításának kért időpontja 2023. március 5., akkor a bevallással érintett időszak 2023. január 1-től március 4-ig tart. Az AT-01, 02, 03 lapokat ki kell tölteni, az AT-03 lapon a biztosításban töltött idő tartama 2023.03.01. – 2023.03.04.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

 

[1] Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL törvény (Art.) 50. § (1a) bekezdése.

[2] Az Art. 52. § (5) bekezdése.

[3] Az öregségi nyugdíj a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 4. § (1) bekezdés b) pontja szerint meghatározott életkor elérése és a meghatározott szolgálati idő megszerzése esetén járó nyugellátás.