2025. január 1-jétől 2026. december 31-éig fordított adózás alá esik a gáz Közösség területén levő földgázrendszeren vagy bármely más, ilyen rendszerhez kapcsolt hálózaton keresztüli, belföldön letelepedett[1] adóalany-kereskedők közötti értékesítése, ha az értékesítő és a beszerző is olyan belföldön nyilvántartásba vett[2] adóalany, akitől adófizetés követelhető.

Adóalany-kereskedő az Áfa tv. előírása[3] alapján az, aki a gáz továbbértékesítésével főtevékenységként foglalkozik, és akinek saját felhasználása (fogyasztása) e termékekből elhanyagolható.

Ennek kapcsán nem az a meghatározó, hogy a létesítő vagy alapító okiratban mi szerepel főtevékenységként, illetve mi a bejelentett főtevékenység, a definíciónak minden olyan adóalany megfelel, aki gázt továbbértékesítési céllal szerez be, és a beszerzésekből a saját felhasználása minimális. Azt, hogy mikor minősül elhanyagolható mértékűnek a saját felhasználás, jogszabályi szinten pontos arányszámmal, vagy mennyiséggel nem lehet meghatározni, azt mindig esetről esetre kell megállapítani.

A gáz Közösség területén levő földgázrendszeren vagy bármely más, ilyen rendszerhez kapcsolt hálózaton keresztüli, adóalany-kereskedő részére történő értékesítésének teljesítési helye az a hely, ahol az adóalany-kereskedő letelepedett.[4] Az ilyen értékesítés tehát áfa szempontból akkor teljesül belföldön, azaz akkor keletkezik belföldön az értékesítés után áfa-fizetési kötelezettség, ha a gáz adóalany-kereskedőnek minősülő beszerzője Magyarországon telepedett le.

Ha abeszerző mellett a gázt értékesítő adóalany is belföldön telepedett le, 2024. december 31-éig az értékesítés után minden esetben az értékesítőnek kellett adót fizetni (egyenes adózás).[5]

2025. január 1-jétől kezdve azonban, ha a belföldön letelepedett értékesítő adóalany-kereskedőnek minősül, akkor az adót nem ő, hanem a gáz belföldön nyilvántartásba vett, adóalany-kereskedőnek minősülő beszerzője köteles megfizetni (feltéve, hogy nincs olyan, Áfa tv.-ben szabályozott jogállása, ami alapján tőle adófizetés ne lenne követelhető).[6] E szabályt – összhangban a Héa-irányelv rendelkezéseivel[7]2026. december 31-éig kell alkalmazni.[8]

Az Áfa tv. a belföldi fordított adózás alá eső ügyletek esetén arra kötelezi a szerződő feleket, hogy kérésre tájékoztassák egymást arról, hogy belföldön nyilvántartásba vett adóalanyok-e és van-e olyan jogállásuk (például alanyi adómentesség), amely alapján tőlük adófizetés nem követelhető.[9] Az Áfa tv. alapján nem kell nyilatkozni arról, hogy az értékesítő és a beszerző adóalany-kereskedő-e, de ilyen nyilatkozatot a felek külön jogszabályi előírás nélkül is elvárhatnak egymástól az adókötelezettség teljesítése érdekében. (A beszerző adóalany-kereskedői minősége nem csak a fordított adózás, hanem a teljesítés Áfa tv. szerinti helyének meghatározása miatt is fontos.)

Az Áfa tv. alapján 2025. január 1-jétől az ilyen ügyletekről adatot kell szolgáltatni.

Az értékesítőnek és a beszerzőnek is a következő adatokról kell nyilatkoznia abban az áfabevallásában, amelyben az értékesítést/beszerzést szerepelteti:

  • a termék beszerzőjének/értékesítőjének adószáma,
  • a termékértékesítés teljesítésének időpontja,
  • az értékesített/beszerzett termék forintban meghatározott adóalapja,
  • az értékesített/beszerzett termék köbméterben meghatározott mennyisége.[10]

Ha az értékesített/beszerzett termék mennyiségi adata nem m3-ben, hanem kWh-ban áll az adóalany rendelkezésére, a kWh-ból m3-re történő átszámításhoz megfelelő eljárás a 2023. évi adatok alapján számított átlagégéshő alkalmazása, aminek értéke: 11,376469 kWh/m3.

A belföldi fordított adózást bevezető jogszabály-módosítások 2025. január 1-jén lépnek hatályba. Főszabály szerint azokra az ügyletekre kell először alkalmazni, amelyek teljesítési időpontja 2025. január 1-jére vagy azt követő időpontra esik.

Ettől eltérően, ha a terméket beszerző adóalanynak a fizetendő adót 2025. január 1-je előtt kellene megállapítania[11] (például mert még 2024-ben kézhez veszi a számlát), akkor attól függetlenül, hogy az ügylet teljesítési időpontja 2024. december 31-e utáni, az ügylet után az áfát még az értékesítőnek kell megfizetnie.

További átmeneti szabály vonatkozik a gázértékesítésekre fizetett előlegek adózására.

Eszerint, ha az értékesítéshez fizetett előleg jóváírásának, kézhezvételének időpontja (amikor az előleg után az adófizetési kötelezettség keletkezik[12]) 2025. január 1-jét megelőző napra esik, akkor az előleg jóváírására, kézhezvételére tekintettel fizetendő adót az értékesítő fizeti. A beszerzőnek pedig ilyen esetben az adóalapnak az előleg adót nem tartalmazó összegével csökkentett része után kell adót fizetnie. Ekkor tehát a gázértékesítési ügylet megbontandó, amelynek az előleggel érintett részére még az egyenes adózás, az „előlegen felüli” részére pedig már a fordított adózás vonatkozik.

Például, ha nettó 1 millió forint a 2025. január 10-én értékesített gáz ellenértéke, melybe beszámító 127 ezer forint előleget fizetnek 2024. december 20-án, akkor az előleg miatt fizetendő 27 ezer forint adót az értékesítést teljesítő adóalany-kereskedő állapítja meg és vallja be (bevallási gyakoriságtól függően a 2024. decemberi, 2024. IV. negyedévi vagy 2024. évi áfabevallásában).

A beszerző adóalany-kereskedő pedig 900 ezer forint után fog 243 ezer forint adót megállapítani és bevallani (bevallási gyakoriságtól függően a 2025. januári, 2025. I. negyedévi vagy 2025. évi áfabevallásában).

Ha a gázt értékesítő adóalany nincs belföldön letelepedve, de a gáz beszerzője belföldön letelepedett (és nyilvántartásba vett) adóalany-kereskedő, akkor az ügylet után az adót, ahogyan eddig is, továbbra is a beszerző adóalany fizeti (határon átnyúló fordított adózás).[13]

NAV Adójogi és Tájékoztatási Főosztály 1752850637/2024, PM Fogyasztási és Forgalmi Adók Főosztálya PM/9141//2024

[1] Belföldi letelepedés alatt e tájékoztatóban azt kell érteni, amikor az adóalany belföldön telepedett le gazdasági céllal, vagy ha gazdasági célú letelepedéssel (székhellyel, állandó telephellyel) nem rendelkezik, akkor belföldön van a lakóhelye vagy a szokásos tartózkodási helye.

[2] Belföldön nyilvántartásba vett adóalany alatt e tájékoztatóban azt az adóalanyt kell érteni, aki a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) bejelentkezett, és a NAV adószámot állapított meg neki, függetlenül attól, hogy belföldön letelepedett-e.

[3] Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa tv.) 34. § (2) bekezdése.

[4] Áfa tv. 34. § (1) bekezdése.

[5] Áfa tv. 138. §-a.

[6] Áfa tv. 142. § (1) bekezdés k) pontja és (3) bekezdése.

[7] A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK tanácsi irányelv (a továbbiakban: Héa-irányelv) 199a. cikk.

[8] Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2024. évi LV. törvény 57. § 1. pontja.

[9] Áfa tv. 142. § (5) bekezdés a) pont.

[10] Áfa tv. 142. § (9) bekezdése, 6/C. számú melléklet 1a. és 2a. pontjai.

[11] Az Áfa tv. 60. § (1)-(3) bekezdése szerinti elírásoknak megfelelően, melyek alapján az ügylet teljesítését tanúsító számla vagy egyéb okirat kézhezvételének napja, az ellenérték megtérítésének napja, vagy a teljesítést követő hónap tizenötödik napja közül a legkorábbi napon kell az adót megállapítani, illetve ha a teljesítés és a fizetendő adó előbbiek szerinti megállapítása között az adóalanynak az Áfa tv.-ben szabályozott jogállásában olyan változás történik, amelynek eredményeként tőle adófizetés nem lenne követelhető, vagy tartozását ellenérték fejében átvállalják, a fizetendő adót a jogállásváltozást megelőző napon, illetve a tartozás átvállalásakor kell megállapítani.

[12] Az Áfa tv. 59. §-a alapján.

[13] Áfa tv. 139. §