Fizetési kedvezmény iránti kérelmet
-
az elektronikus kapcsolattartásra kötelezett jogi személy és egyéb szervezet a FAG01,
-
az egyéni vállalkozók pedig a FAM01 jelű űrlapon
terjeszthet elő.
Az űrlapok a következő linken érhetők el:
https://nav.gov.hu/nav/letoltesek/nyomtatvanykitolto_programok
Az elektronikus kapcsolattartásra nem kötelezett adózók
-
benyújthatják a kérelmet az űrlapokon, elektronikusan, az Ügyfélkapun keresztül,
-
vagy dönthetnek a papíralapú előterjesztés mellett is, levélformában vagy a NAV honlapján az „Adatlapok fizetési könnyítésre és/vagy mérséklésre irányuló kérelmek elbírálásához" menüpontban elérhető adatlap kitöltésével, mely a következő linken érhető el:
https://nav.gov.hu/nav/letoltesek_egyeb/adatlap
A papíralapú kérelmet a lakóhely, tartózkodási hely, illetve a székhely, telephely szerint illetékes NAV-igazgatóságnak kell címezni.
Azt, hogy a fizetési nehézség a járványügyi helyzet miatt alakult ki, bizonyítja
-
egyrészt a tartozás keletkezésének időpontja,
-
másrészt a természetes személy kérelmezőnek a veszélyhelyzet elrendelése előtti és utáni jövedelmi és vagyoni helyzetének, illetve
-
a gazdálkodási tevékenységet folytató kérelmezőnek a veszélyhelyzet elrendelése előtti és utáni gazdálkodási adatainak összehasonlítása.
2021. december 31-ig az általános szabályoktól eltérő fizetési kedvezmények is kérhetők (a 318/2021. (VI. 9.) Korm. rendelet 2-3. §-ai alapján).
Így a NAV egy alkalommal
-
legfeljebb 5 millió forint összegű adóra, maximum 6 havi fizetési halasztást vagy 12 havi részletfizetést engedélyezhet pótlékmentesen,
-
nem természetes személy adózó adótartozását, egy adónemre legfeljebb 20 százalékban, maximum 5 millió forint összeghatárig mérsékeli,
ideértve a levont jellegű kötelezettségeket is.
Fontos, hogy ha ilyen kedvezményt szeretne kérni, akkor a kérelem benyújtásával egyidejűleg igazolnia kell, hogy
-
a fizetési nehézsége a veszélyhelyzetre vezethető vissza,
-
a mérséklésnél pedig azt, hogy tevékenysége a veszélyhelyzetre visszavezethető okok miatt lehetetlenülne el.
Az ilyen típusú kérelem 2021. december 31-ig terjeszthető elő az általános szabályok szerint.
A kormány által kihirdetett moratórium nem vonatkozik az adó- és köztartozásokra engedélyezett fizetési könnyítésekre.
A NAV azonban továbbra is figyelembe veszi, ha a járvány miatt nehéz helyzetbe került adózók a folyamatban lévő és a veszélyhelyzet kihirdetéséig egyébként teljesített részletfizetését nem tudja tovább fizetni.
Ebben az esetben újabb fizetési kedvezményt lehet kérni a NAV-tól az 1. pontban részletezett módokon:
- a még fennálló hátralékára pótlékmentes fizetési halasztást, továbbá
- a halasztást követően részletfizetést.
A közterhek automatikus elengedésére, vagy megfizetésük alóli mentesítésre nincs lehetőség.
A NAV az adótartozás mérséklését, elengedését a magánszemély kérelmére akkor engedélyezheti, ha bizonyított, hogy annak megfizetése az adózó és a vele közös háztartásban élők megélhetését súlyosan veszélyeztetné.
A NAV ilyenkor vizsgálja az adózó és a vele közös háztartásban élő hozzátartozók jövedelmi, vagyoni körülményeit.
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot, illetve a személyi jövedelemadót
-
a NAV akkor mérsékelheti vagy engedheti el, ha azok megfizetése a magánszemély és a vele közös háztartásban élő hozzátartozók megélhetését súlyosan veszélyezteti,
-
részletfizetést pedig akkor engedélyezhet rájuk, ha a fizetési nehézség bizonyított, és a részletek megfizetése valószínűsíthető.
A döntéshez a NAV vizsgálja az adózó és a közös háztartásban élő hozzátartozók jövedelmi, vagyoni körülményeit.
Legfeljebb 1 000 000 forint adótartozásra évi egy alkalommal, legfeljebb 12 havi automatikus részletfizetést is kérhet a természetes személy adózó, aminek elbírálásakor a NAV a jövedelmi, vagyoni körülményeket nem vizsgálja.
Ezen felül az szja-bevallásában is egyszerűen jelölheti, hogy a 200 ezer forintot meg nem haladó személyi jövedelemadóját és szociális hozzájárulási adóját részletekben fizeti meg. Ebben az esetben legfeljebb 6 havi részlet engedélyezhető, amiből az elsőt a bevallás benyújtásának határidejéig, május 20-áig kell kiegyenlíteni.
2021. december 31-ig az általános szabályoktól eltérő fizetési kedvezmények is kérhetők (a 318/2021. (VI. 9.) Korm. rendelet 2-3. §-ai alapján), ideértve a levont jellegű kötelezettségeket is:
-
az adóhatóság az adózónak és az adó megfizetésére kötelezett személynek a 2021. december 31-ig előterjesztett kérelmére az adóhatóságnál nyilvántartott, legfeljebb ötmillió forint összegű adóra, egy alkalommal, legfeljebb hat havi pótlékmentes fizetési halasztást vagy legfeljebb tizenkét havi pótlékmentes részletfizetést engedélyez, ha a kérelmező a kérelem benyújtásával egyidejűleg valószínűsíti, hogy a fizetési nehézség a veszélyhelyzetre vezethető vissza.
-
az adóhatóság a nem természetes személy adózónak és az adó megfizetésére kötelezett személynek (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: adózó) a 2021. december 31-ig előterjesztett kérelmére az őt terhelő adótartozást egy alkalommal, legfeljebb húsz százalékkal, de ötmillió forintot meg nem haladó összegben mérsékli, ha az adótartozás megfizetése a kérelmező gazdálkodási tevékenységét a veszélyhelyzetre visszavezethető okból ellehetetlenítené. Az adómérséklés csak egy adónem tekintetében kérelmezhető.
A fizetési kedvezményi kérelmek benyújtását az 1. pontban részletezett módokon lehet megtenni.
2021. január 1-jétől már a gazdálkodó szervezetek, az egyéni vállalkozók és a magánszemélyek fizetési kedvezményi kérelme alapján folytatott elsőfokú eljárás is illetékmentes.
Az egyéni vállalkozó, a jogi személy vagy egyéb szervezet kérelmére a bírság- vagy pótléktartozás mérsékelhető, ha annak megfizetése gazdálkodási tevékenységét ellehetetlenítené. Tehát a mérséklés akkor engedélyezhető, ha a racionális gazdálkodási körülmények ezáltal helyreállíthatók. Azonban nincs lehetőség a tőke-, illetve adótartozás mérséklésére, továbbá nincs helye a mérséklésnek, ha a gazdálkodási tevékenység már ellehetetlenült.
Ha a vállalkozás átmeneti fizetési nehézséggel küzd, akkor lehetősége van fizetési halasztást kérni, illetve akár arra is, hogy a halasztást követően részletekben fizessen.
Ha a gazdálkodó szervezet átmeneti fizetési nehézséggel küzd és más hitelezőknek is tartozik, azonban van reális esélye annak, hogy idővel gazdálkodását rendbe tudja hozni és képes lesz tovább működni, indokolt lehet csődvédelmet kérnie. A csődeljárás célja, hogy az adós cég a hitelezőivel egyezséget kötve elkerülje a fizetésképtelenséget, és tovább tudjon működni. A csődeljárás elrendelése iránti kérelem benyújtásával már ideiglenes moratórium, azaz fizetési haladék illeti meg a gazdálkodó szervezetet, vele szemben végrehajtás nem indítható.
Lényeges, hogy a fizetési haladék bizonyos kifizetések alól nem mentesít. A NAV-nál ilyen a kifizetett munkabéreket terhelő adó és járulék, valamint az áfa, a jövedéki adó és a termékdíj. Azoknál a tartozásoknál, amikre a NAV fizetési haladékot nem adott, és végrehajtás alá vonta, a végrehajtási eljárás felfüggesztését lehet kérni.