A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Irányítása Vám Főosztály főosztályvezetője által kiadott 7006/2020. felhívás
a koronavírussal szembeni védekezéshez felhasználható védőfelszerelések kiviteléhez kapcsolódó jogszabályváltozásról
2020. április 26-án hatályba lépett az egyes termékek kivitelének exportengedély-bemutatásához kötéséről szóló 2020/568/EU bizottsági végrehajtási rendelet (uniós rendelet). Az uniós rendelet 2020. május 26-ig hatályos.
Az uniós rendelet az alábbi linken érhető el:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:32020R0568&from=HU
A korábban irányadó, az egyes termékek kivitelének exportengedély-bemutatásához kötéséről szóló 2020/402/EU bizottsági végrehajtási rendelet (2020/402/EU-rendelet) már nem alkalmazható, az 2020. április 25-ig volt hatályban.
Az uniós rendelet meghosszabbítja a koronavírussal szembeni védekezéshez felhasználható egyes termékek kiviteli korlátozását, de a 2020/402/EU rendelethez képest részletesebb szabályokat tartalmaz, és a korlátozással érintett termékek és területek némileg eltérnek a jelenleg még hatályban lévő rendelkezésben írtaktól.
Az uniós rendelet hatálya alá tartozó termékkörök vámhatósági ellenőrzésével összefüggő változások:
1. Mely termékekre vonatkozik, az exportengedélyezési kötelezettség?
Az uniós rendelet I. mellékletében szereplő egyéni védőeszközök, védőfelszerelések kivitele engedélyköteles. Az uniós rendelet az engedélyköteles termékeket 3 kategóriába sorolja (védőszemüveg, szemvédő eszköz, orr- és szájvédő eszköz, védőruha), vámtarifaszám és áruleírás szerint csoportosítva. A korábbi, 2020/402/EU-rendelet) 5 kategóriába sorolta az engedélyköteles termékeket, vagyis szűkült az engedélyköteles termékek köre! Továbbra is fő szabály, hogy azok a termékek engedélykötelesek, amelyek a rendeletben szerepelnek, és amelyek megfelelnek a rendelet mellékletében szereplő áruleírásnak és specifikációnak (figyelemmel az ex jelölésekre).
2. Ki állítja ki az exportengedélyt?
A kiviteli engedélyeket továbbra is exportőr székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai adják ki írásban vagy elektronikusan az uniós rendelet 2. cikk (1) bekezdése alapján. Magyarország területén továbbra is Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) Kereskedelmi, Haditechnikai, Exportellenőrzési és Nemesfémhitelesítési Főosztály Kereskedelmi Osztálya állítja ki az engedélyeket. Az engedély formanyomtatványát a rendelet II. melléklete tartalmazza. Az engedély formanyomtatványa egy új „6a.” rovattal bővült. A BFKH a rendelet szerinti kiviteli engedélyeket elektronikusan adja ki. Továbbá a kiviteli engedélyek egyetlen szállításra használhatók, az engedélyeket nem kell bevonni a vámeljárások során.
3. Mikor kell bemutatni az exportengedélyt?
Az uniós rendelet 2. cikk (2) bekezdése alapján a kiviteli engedélyt az áruk kivitelre történő bejelentésekor vagy legkésőbb az áruk átengedésének pillanatában kell bemutatni.
4. Mely országokba szállításkor nem kell exportengedély?
Bővült azon országok és területek köre, amelyekbe a szállításhoz nem kell engedély azuniós rendelet 2. cikk (4) bekezdése alapján: Albánia, Andorra, Bosznia-Hercegovina, Feröer-szigetek, Gibraltár, Izland, Koszovó, Liechtenstein, Montenegró, Norvégia, Észak-Macedónia, San Marino, Szerbia, Svájc, Vatikán, valamint az EU Alapszerződésének II. mellékletében felsorolt tengerentúli országok és területek, továbbá Büsingen, Helgoland, Livigno, Ceuta és Melilla.
Az uniós rendelet 2. cikk (5) bekezdése alapján nem engedélyköteles a valamely EU tagállam kontinentális talapzatára vagy a valamely EU tagállam által az Egyesült Nemzetek Tengerjogi Egyezménye alapján kizárólagos gazdasági övezetként bejelentett övezetbe irányuló kivitel.
5. Milyen okmánykódot kell feltüntetni az export során?
A 709-es uniós TARIC intézkedések alapján a váminformatikai rendszerben továbbiakban is az alábbi okmánykódokat (igazoláskódokat) kell alkalmazni az uniós rendelet szerinti kiviteli engedélyek kezeléséhez:
a) C086: Exportengedély korlátozás - Védőeszközök ((EU) 2020/568 rendelet),
b) Y975: Az (EU) 2020/568 rendelet által nem érintett áruk és az intézkedéshez kapcsolódó PE lábjegyzetekben ismertetett áruktól eltérő áruk.
További információk a témában
Az uniós rendelet hatálya alá tartozó áruk kivitelének engedélyezését végző BFKH Kereskedelmi, Haditechnikai, Exportellenőrzési és Nemesfémhitelesítési Főosztály Kereskedelmi Osztálya az uniós rendeletben írtakkal kapcsolatban közleményt adott ki, amely az alábbi linkeken érhető el:
https://mkeh.gov.hu/kereskedelmi/kereskedelmi_osztaly/vedoeszkozok
A részletek megismeréséhez célszerű egyrészt tanulmányozni az uniós rendeletben írtakat, és az uniós rendeletben írtakkal kapcsolatos kérdések esetén felvenni a kapcsolatot a BFKH Kereskedelmi, Haditechnikai, Exportellenőrzési és Nemesfémhitelesítési Főosztály Kereskedelmi Osztályával az alábbi elérhetőségeken:
Cím: 1124, Budapest, Németvölgyi út 37-39.
E-mail cím: keo@bfkh.gov.hu
Honlap: https://mkeh.gov.hu/kereskedelmi/kereskedelmi_osztaly/vedoeszkozok
Budapest, 2020. április 30.