Jellemző adóelkerülési forma, amikor cégek fiktív számlákat gyártó számlázási láncolatokat hoznak létre, közvetlen beszállítójuk alá pedig további vállalkozásokat építenek be, hogy az ellenőrzést megnehezítsék. Ezek a valójában nem működő vállalkozások egyes adminisztratív kötelezettségeiket teljesítik, például rögzítik fiktív számláikat Online Számla rendszerben.
Egy fa-, építőanyag-, és szaniteráru-nagykereskedő egyéni vállalkozó is így járt el. Bevallásaiban azonban már nem tüntette fel az Online számla rendszerbe rögzített számlákat, és a felszámított adót sem fizette meg. A NAV-ellenőrzés egy többszereplős számlázási láncot tárt fel. A vállalkozó medencefóliázásról, tetőszigetelésről, PVC-fólia-vásárlásról kapott számlákat különféle társaságoktól. Ezeket továbbszámlázta.
A számlakibocsátó cégek csak papíron működtek, nem voltak alkalmazottaik, alapanyagokkal, és az értékesített termékekkel sem rendelkeztek. Az ügyvezetők strómanként jártak el mások megbízásából. A nagykereskedő a befogadott számlák ügyleteit valós teljesítés nélkül számlázta tovább, ezért a fiktív számlákkal a láncban őt követő szereplők szintén minimalizálni tudták adójukat.
A NAV a vállalkozónál csaknem 50 millió forintos adókülönbözetet állapított meg. A befogadott fiktív számlák alapján a láncban felette álló szereplők ugyancsak számíthatnak a NAV ellenőrzésére.