A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) célja a foglalkoztatotti jogviszonyok rendezése, és nem a bírságolás. Annak ellenére, hogy 2025. július 1-jétől hatályba lép a változás, a NAV még ad időt az önkéntes teljesítésre. Érdemes minden munkáltatónak megvizsgálnia, hogy minden járulékbevallását, minden foglalkoztatásra irányuló bejelentését teljesítette-e, mert még a nyáron megindulnak azok az eljárások, amikor a hivatal már szankcionál: Ha a munkáltató a felhívástól számított 15 napon belül nem rendezi jogszerűen munkavállalói jogviszonyát, a NAV alkalmazottanként 100 ezer forint mulasztási bírsággal sújtja a foglalkoztatót.
A foglalkoztatásra irányuló jogviszonyok kapcsán a munkáltatónak be kell jelentenie a jogviszony kezdetét, megszűnésekor pedig a végét. A bejelentési kötelezettség mellett a foglalkoztatás időszakára főszabályként járulékbevallást is kell adnia. A munkáltatóktól kapott foglalkoztatotti bejelentéseket az adóhatóság folyamatosan összeveti a benyújtott járulékbevallásokkal. Így derül fény az eltérésekre.
Az eltérések egyrészt adódhatnak abból, hogy a jogviszony végét nem jelenti be a foglalkoztató, másrészt pedig abból, hogy nem nyújt be járulékbevallást. Sok esetben nem szándékos adózói mulasztás eredményezi az eltérést, hanem egyszerű adatelírás. Konkrét adatok hiányában a NAV nem tudja a bejelentő nélkül javítani a hibát.
A NAV - az átláthatóság és az adótudatosság további növelése érdekében - az újfajta, a mulasztást 100 ezer forintos bírsággal sújtó eljárások megkezdése előtt, az indulásról, sajtóközleményt ad ki. A szigorú szankció elkerülése miatt célszerű már most megkezdeni a dolgozói jogviszonyok rendezését.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal