Tisztelt Ügyfelünk!
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy ha a NAV következő oldalain 2018. január 1-je után közzétett tájékoztatóknak megfelelően jár el, akkor az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 247. §-a alapján jogkövetkezmény az Ön részére nem állapítható meg. A fentiek alkalmazása az esetleges adóhiány megfizetése alól nem mentesít.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
A fémkereskedelmi tevékenységről szóló 443/2013. (XI. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 3. § (2) bekezdése alapján az érzékeny felismerésre alkalmas jellemzővel rendelkező fémkereskedelmi engedélyköteles anyagok (a továbbiakban érzékeny FAJ-kódú anyagok) a Korm. rendelet 1. melléklet 2., 7., 8., 10., 14., 17., 18., 20., 21., 22., 23. és 24. pontja szerinti anyagok, ide nem értve a gyártó gazdálkodó szervezeteknél gyártási hulladékként keletkező és általuk értékesített anyagokat.
A Korm. rendelet vonatkozó pontjai az alábbi anyagokat tartalmazzák:
7. ipari elektronikai berendezés, villanyoszlop fémhulladék, trafóházak, elektromos betápláló transzformátor, elosztó szekrények
8. emléktábla fémhulladék
10. építőipar segédeszközeinek fémhulladéka (állványrendszer, zsalurendszer)
14. ipari és mezőgazdasági vízépítési berendezések és alkatrészek, zsilipek, árvízvédelmi berendezések és alkatrészei fémhulladéka
17. ipari eredetű kábel fémhulladék, ólomkábelről lebontott ólomköpeny fémhulladék, légkábeltartó acélsodrony fémhulladék, nagyfeszültségű kábel fémhulladék (háztartási és irodai gépekből származó kábelhulladékok kivételével)
18. közlekedési műtárgy fémhulladéka (híd, hídkorlát, felüljáró)
20. vasúti alkatrészek (sín, síncsavar, kapcsolószerek, váltó), vasúti berendezések fémhulladéka, azok alkatrészeinek fémhulladéka
21. szobor/műtárgy (öntvény/szerelt) fémhulladék, kegyeleti dísztárgy fémhulladéka
22. tűzcsapok, tűzcsapszerelvények
23. telekommunikációs szolgáltatók eszközeinek, berendezéseinek fémhulladéka (pl. antennák, távközlési berendezések, távközlési aknafedél)
24. bálázott, préselt fémhulladék
Ha az érzékeny FAJ-kódú anyag termelődése az adott ingatlanhoz köthető, azt az ingatlantulajdonos az értékesítést megelőzően a lakóhelye vagy székhelye szerint illetékes fémkereskedelmi hatósághoz történő előzetes bejelentés mellett és a fémkereskedelmi hatóság visszaigazolását követően értékesítheti, kizárólag fémkereskedő részére.
(Az ingatlantulajdonoson az alábbi személyek értendők: az ingatlan tulajdonosa, vagyonkezelője, birtokosa vagy használója, ideértve azt az esetet is, amikor az ingatlan tulajdonosa, vagyonkezelője, birtokosa, illetve használója egyben a hulladék termelője, birtokosa.)
A bejelentésnek a fémkereskedelemről szóló 2013. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Fémtv.) 3. § (7) bekezdésében felsorolt adatokat kell tartalmaznia.
A vám- és pénzügyőri igazgatóságok elérhetősége az alábbi linken megtekinthető: http://www.nav.gov.hu/data/cms278746/59_2._fuzet_NAV_VP_Foigazgatosagok_es_Igazgatosagok_kozerdeku_informacioi.pdf
A fentiekben meghatározott bejelentésben a fémkereskedőre vonatkozó adatok megadása során a beazonosítás érdekében a fémkereskedő telephelye engedélyszámát meg kell adni. A fémkereskedők adatai a fémkereskedelmi hatóság honlapján, az alábbi linken elérhetők: http://nav.gov.hu/data/cms260538/FERENG_PUB.pdf
Az írásbeli bejelentés elektronikus úton is megküldhető az illetékes fémkereskedelmi hatóság részére.
Az írásbeli bejelentés az e célra rendszeresített, a fémkereskedelmi hatóság honlapján közzétett NAV_F04 nyomtatvány útján, az ott közzétett általános nyomtatványkitöltőn (ÁNYK) keresztül is megküldhető:
http://nav.gov.hu/nav/letoltesek/nyomtatvanykitolto_programok.
A Fémtv. 3. § (2) bekezdése szerint az a személy, aki az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény hatálya alá tartozó építmények építését vagy bontását végzi, az fémkereskedelmi engedély nélkül végezheti az e törvény szerinti építési vagy bontási tevékenységéből származó fémkereskedelmi engedélyköteles anyag felvásárlását. Ennek természetesen feltétele, hogy a bontási tevékenység folytatásához jogszabályban előírt valamennyi előfeltételnek eleget tegyen (pl. amennyiben a tevékenység bejelentés-köteles, úgy ezen kötelezettségét a gazdálkodó teljesítette; amennyiben külön, építésügyi engedély szükséges, úgy ezzel rendelkezik stb.). Az építési vagy bontási tevékenységéből származó és annak során tulajdonába került fémkereskedelmi engedélyköteles anyagot kizárólag fémkereskedő részére értékesítheti.
Az építtető vagy a kivitelező a bontási tevékenységéhez kapcsolódó engedélyeket köteles a bontás helyén tartani és a fémkereskedelmi hatóság kérésére a helyszínen bemutatni.
Épületbontási tevékenység végzése esetén, az építési vagy bontási tevékenységéből származó és annak során tulajdonába került érzékeny FAJ-kódú anyagokat – a Fémtv. 3. § (2) bekezdésének figyelembe vételével – az építési tevékenységet végző személy az értékesítést megelőzően a bontás helye szerint illetékes fémkereskedelmi hatósághoz köteles bejelenteni.
Egyéb vonatkozásban a 2. kérdésre adott válaszban foglaltak az irányadóak.
Amennyiben az érzékeny FAJ-kódú anyagok a gyártó gazdálkodó szervezeteknél gyártási hulladékként keletkeznek, úgy ezeket a gyártó bejelentés nélkül értékesítheti fémkereskedő részére.
A Fémtv. 2. § (1) bekezdésének 9. pontja alapján közszolgáltatást nyújtó gazdálkodó szervezet: olyan gazdálkodó szervezet, amely az államháztartáson belüli vagy kívüli szervezet vagy személy által más szerv vagy személy számára végzett, jogszabályban meghatározott, a közfeladat-ellátás körébe tartozó olyan szolgáltatást nyújt, amely nem jár közhatalom gyakorlásával és a Fémtv. végrehajtására kiadott kormányrendeletben meghatározott felismerésre alkalmas jellemzővel rendelkező fémkereskedelmi engedélyköteles anyagot értékesít.
A Fémtv. 3. § (6) bekezdése alapján a közszolgáltatást nyújtó gazdálkodó szervezeteknél termelődött, érzékeny FAJ-kódú anyagok értékesítése kizárólag írásbeli szerződés alapján, az abban meghatározott fémkereskedő részére, a közszolgáltatást nyújtó gazdálkodó szervezetek által kiállított külön igazolás mellett történhet. A közszolgáltatást nyújtó gazdálkodó szervezet a fémkereskedővel kötött szerződés eredeti példányát, vagy hitelesített másolatát a fémkereskedelmi hatóság részére a szerződéskötéstől számított 15 napon belül köteles megküldeni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala részére.
A külön igazolás kötelező tartalmi elemeit a Korm. rendelet 3. § (6) bekezdése határozza meg.
Az érzékeny FAJ-kódú anyagok leadására vonatkozó speciális szabályok a fémkereskedőknek nem minősülő személyekre vonatkoznak, tehát ilyen bejelentést csak nekik kell tenniük, a fémkereskedőt az érzékeny FAJ-kódú anyag értékesítésével kapcsolatban külön bejelentési kötelezettség nem terheli. A fémkereskedelmi hatóság a fémkereskedő értékesítéseiről az általa napi rendszerességgel teljesített adatszolgáltatásból értesül.
Felhívom viszont a figyelmet, hogy az érzékeny FAJ-kódú anyagokat a fémkereskedőnek külön tételként kell feltüntetnie az anyagkísérő okmányon és az írásbeli megállapodásban.