A dohányterméken kívüli – az Fdvtv-ben felsorolt – termékek forgalmazására az egyéb jogszabályok az irányadók, speciális követelményként az Fdvtv. külön bejelentési kötelezettséget ír elő.
Az egyéb termékekre vonatkozóan tehát nincs külön, kettős engedélyezés, csupán bejelentési kötelezettség terheli a dohánytermék kiskereskedőt a vámhatóság felé.
A bejelentéshez szükséges elektronikus nyomtatvány a vámhatóság internetes oldalán elérhető. A bejelentés elektronikus, illetve postai úton, vagy személyesen nyújtható be az engedélyt kiadó megyei igazgatósághoz. A bejelentés történhet az engedélykérelem benyújtásával egyidejűleg, az engedélyezési eljárás folytatása alatt, vagy az engedély kiadását követően is.
Amennyiben a dohányboltban a dohánytermékeken kívül egyéb, az Fdvtv.-ben meghatározott terméket is kíván forgalmazni, azt a vámhatósághoz be kell jelenteni. A bejelentéshez szükséges elektronikus nyomtatvány a vámhatóság internetes oldalán elérhető.
A bejelentés elektronikus, illetve postai úton, vagy személyesen nyújtható be az engedélyt kiadó megyei igazgatósághoz. A bejelentés történhet az engedélykérelem benyújtásával egyidejűleg, az engedélyezési eljárás folytatása alatt, vagy az engedély kiadását követően is.
Új, vámhatósági engedélyt kell kérnie, mivel 2013. július 1-jétől a dohánytermék kiskereskedelmi tevékenység kizárólag a vámhatóság által kiadott engedély birtokában folytatható. A korábban kiadott működési engedély 2013. július 1-jét követően már nem feltétele a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység folytatásának.
Az Fdvtv. meghatározza a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység folytatásának személyi feltételeit, amelynek értelmében azt kizárólag egyéni vállalkozó, illetve olyan gazdasági társaság folytathatja, amelynek legalább egy természetes személy tagja korlátlan felelősséggel tartozik a társaság kötelezettségeiért. A Kft. ezeknek a feltételeknek nem felel meg, ezért a gazdasági társaság megalapítása és cégbírósági bejegyzése vagy a vállalkozói engedély kiváltása iránt intézkedni szükséges, mert vámhatósági engedély iránti kérelmét csak ennek megléte esetén tudja benyújtani.
A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. által közzétett eredmények alapján: Budapest XX. kerülete közigazgatási területén a NAV Dél-budapesti Vám- és Pénzügyőri Igazgatósága (1107 Budapest, Száva u. 7.; Tel.: 432-21-00; Fax.: 432-21-99) rendelkezik illetékességgel.
Kérjük, mielőtt kollégáinkkal személyesen felveszi a kapcsolatot, szíveskedjen áttanulmányozni a NAV honlapján található, a téma kapcsán keletkezett tájékoztató dokumentumokat.
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 175. § (9) bekezdése értelmében kizárólag az köteles az adóhatósági igazolás iránti kérelmét elektronikus úton benyújtani, aki a 31. § (2) bekezdésében meghatározott bevallás, a 31/B. § szerinti általános forgalmi adó összesítő jelentés, illetőleg a 8. számú melléklet szerint összesítő nyilatkozat benyújtására kötelezett. Amennyiben tehát az újonnan alakult társaság ezek bármelyikének benyújtására kötelezett, úgy az együttes adóigazolás iránti kérelmét kizárólag elektronikus úton tudja benyújtani. A T180-as adatlapok feldolgozására a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kiemelt figyelmet fordít annak érdekében, hogy adózók regisztrált képviselői adókötelezettségeiket teljesíteni, illetve adózói jogaikat gyakorolni tudják. Természetesen csak abban az esetben lehet az adatlapokat rövid időn belül feldolgozni, ha azoknak kitöltése maradéktalanul és hibátlanul megtörtént.
A kérdés folytatása: ... Úgy tervezzük, hogy az üzletet - amit határozatlan idejű szerződés alapján bérlünk - 2013. július 1-től változatlan formában, Nemzeti Dohánybolt néven üzemeltetnénk tovább az én egyéni vállalkozásomban, a koncessziós szerződésem alapján (férjem ugyanakkor megszünteti az egyéni vállalkozását). Azt szeretném kérdezni, hogy ez esetben - elsősorban az üzlethelyiség tekintetében - elegendő-e a változásbejelentés, vagy teljesen új eljárást kell lefolytatni, vagy esetleg más a teendőnk?
VÁLASZ:
A változás bejelentés nem elegendő, teljesen új engedélyezési eljárást kell lefolytatni. A vámhatósági engedélyezési eljárás eredményes lefolytatása érdekében a kérelemhez kötelező csatolni a telephely használati jogcímének megállapítására alkalmas okiratot, jelen esetben a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységet folytató gazdasági társaság (egyéni vállalkozó) nevére szóló bérleti szerződést. Tehát a vámhatósági engedély iránti kérelmet a saját (vállalkozás) nevében kell benyújtania, amelyhez a saját (vállalkozás) nevére szóló bérleti szerződést is csatolni kell.
Amennyiben a dohányboltban a dohánytermékeken kívül egyéb, az Fdvtv.-ben meghatározott terméket is kíván forgalmazni, azt a vámhatósághoz be kell jelenteni. A bejelentéshez szükséges elektronikus nyomtatvány a vámhatóság internetes oldalán elérhető.
A bejelentés elektronikus, illetve postai úton, vagy személyesen nyújtható be az engedélyt kiadó megyei igazgatósághoz. A bejelentés történhet az engedélykérelem benyújtásával egyidejűleg, az engedélyezési eljárás folytatása alatt, vagy az engedély kiadását követően is.
Amennyiben a cégnek (kérelmezőnek) nincs 30 napon túli lejáratú, állami adóhatóság által behajtandó köztartozása vagy állami adóhatóság által nyilvántartott adótartozása, illetve a kérelem benyújtását megelőző 1 éven belül ilyen köztartozása vagy adótartozása nem volt – és az egyéb személyi, tárgyi és gazdasági feltételeknek megfelel –, akkor a vámhatósági engedély részére kiadható. Amennyiben azonban a cég a 30 napos fizetési határidőn túlcsúszott, a vámhatósági engedélyezési feltételeknek nem felel meg.
Figyelem! Nem elegendő annak igazolása, hogy a kérelem benyújtásakor a vállalkozásnak nincs adó- vagy köztartozása (pályázati kiírás III. 2.4 pontja szerinti együttes nemleges adóigazolás). A nemleges együttes adóigazolás nem hordoz megfelelő adattartalmat a dohánytermék-kiskereskedelmi engedély iránti kérelem elbírálásának várható kimeneteléről, így – szélsőséges esetben csekély összegű – köztartozás vagy adótartozás esetén a koncessziós pályázat nyertesének vámhatósági engedély iránti kérelmét el kell utasítani.
A válasz a 2013. április 29-én érvényes jogszabályi rendelkezések alapján került kialakításra.
A Nemzeti Dohánybolt megnyitásához, vagyis a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység
megkezdéséhez vámhatósági engedély is szükséges, amelyet a koncessziós pályázat
elnyerése és a koncessziós szerződés megkötése után kell igényelni. A dohánytermék-kiskereskedelmi
tevékenységet a vámhatósági engedély megszerzését követően 90 napon belül meg
kell kezdeni. Amennyiben ez nem történik meg vagy a tevékenység engedély nélkül
kerül szüneteltetésre, a vámhatóság a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység
folytatására vonatkozó engedélyt visszavonhatja.
Ha az engedély visszavonásáról rendelkező határozat jogerőre emelkedik, akkor
a dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság megszűnik és új koncessziós pályázatot
kell kiírni, azaz a tevékenységet végző nem végezheti tovább a tevékenységet,
mert nem rendelkezik sem koncessziós szerződéssel, sem vámhatósági engedéllyel.
Tehát ebben az esetben pályázni a koncessziós pályázat újbóli kiírást követően
lehet.
Az állítás nem helytálló a következőkre tekintettel. Az Fdvtv. meghatározza a
dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység folytatásának személyi feltételeit, amelynek
értelmében azt kizárólag egyéni vállalkozó, illetve olyan gazdasági társaság folytathatja,
amelynek legalább egy természetes személy tagja korlátlan felelősséggel tartozik
a társaság kötelezettségeiért. Utóbbi feltételnek a betéti társaság megfelel.
A vámhatósági engedély iránti kérelemhez többek között mellékelni kell a gazdasági
társaság társasági szerződését (alapító okirat, alapszabály) is. A gazdasági társaságra
vonatkozó körülményeket a vámhatóság a rendelkezésére álló cégtár adatai alapján
vagy cégkivonat beszerzésével vizsgálja.
A képviseleti forma változás a koncessziós jogosultságra nincs hatással.
2013. július 1-jétől a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység folytatásához nem működési engedély, hanem vámhatósági engedély megléte szükséges.
A vámhatósági engedélyezési eljárás eredményes lefolytatásához a telephely használati jogcímének megállapítására van szükség, amelyre jelen esetben a bérleti szerződés szolgál, amelynek egy példányát (amely lehet másolat is) kell csatolni a vámhatósági engedély iránti kérelemhez.
Amennyiben a bérleti szerződésben a bérbe adó nem a tulajdonosok közössége, úgy abban érdemes megemlíteni, hogy a többi tulajdonostárs a használati jogáról a bérbeadó javára lemondott. Természetesen ennek hiánya nem akadálya az engedély kiadásának, csak a későbbi esetleges jogviták elkerülése szempontjából javasolt.
[Fentiekkel kapcsolatos részletesebb tájékoztatás található a Nemzeti Adó- és Vámhivatal internetes oldalán, a Trafik / Közérdekű információk / Tájekoztatók / Tájékoztató a pályázatot elnyertek részére (pdf)]
A kérdés folytatása: ... Éppen 2012-ben derült ki egy helyi adó tartozás (a folyamatos adófizetésünk ellenére),
amit ugyan azonnal rendeztünk, de a "visszamenőleges egy éves adótartozásmentesség"
feltételt nem tudtuk emiatt teljesíteni. A NAV egyenlegünk is évek óta folyamatosan
túlfizetésben van, és azóta a helyi adó folyószámlánk is rendezett.
Egy friss törvénymódosítási javaslat épp ezt a tételt tervezi módosítani... azaz
megszüntetné a visszamenőleges követelményt ebben a törvényben.
Amennyiben a törvényhozás valóban elfogadja ezt a módosítási javaslatot, tudjuk-e
a tevékenységünket tovább folytatni a meglévő betéti társaságunk keretén belül?
(A pályázatban új betéti társaság alapítását jelöltük meg a fenti előzmények miatt.)
Akár feltételes (a törvénymódosítást feltételező) válaszuk is fontos lenne számunkra,
hiszen még kivárunk az új betéti társaság alapításával, mely jelentős (óriási...!!!)
plusz pénz és időterhet jelentene.
VÁLASZ:
A vámhatósági engedélyezési eljárás során a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a mindenkori
hatályos jogszabályoknak megfelelően köteles eljárni.
Amennyiben a vámhatósági engedély iránti kérelem benyújtásakor, illetve elbírálásakor a 2013. május 14-én érvényes jogszabályi rendelkezések lesznek hatályban, a vámhatósági engedély kiadásának feltétele, hogy a kérelmezőnek nincs 30 napon túli lejáratú, állami adóhatóság által behajtandó köztartozása vagy állami adóhatóság által nyilvántartott adótartozása, illetve a kérelem benyújtását megelőző 1 éven belül ilyen köztartozása vagy adótartozása nem volt és az egyéb személyi, tárgyi és gazdasági feltételeknek megfelel. Ebben az esetben tehát új betéti társaság alapítása szükséges az engedély kiadásához.
Amennyiben azonban a kérdésben hivatkozott (T/10881. számú) törvénymódosító javaslat elfogadásra kerül és a kérelem elbírálásakor már hatályos lesz, úgy a kiadás feltétele ebben a tekintetben kizárólag annyi, hogy a kérelmezőnek nincs 30 napon túli lejáratú, állami adóhatóság által behajtandó köztartozása vagy állami adóhatóság által nyilvántartott adótartozása. Ebben az esetben tehát a meglévő betéti társaság is megfelel a feltételeknek.
A válasz a 2013. május 14-én érvényes jogszabályi rendelkezések alapján került kialakításra.
A vámhatósági engedély iránti kérelem benyújtható ev. igazolás hiányában is, ez esetben az illetékes vámhatóság a saját nyilvántartásában fogja ellenőrizni, hogy a megadott adatok szerinti egyéni vállalkozó valóban létezik-e. Ha a nyilvántartásból azt állapítja meg, hogy a kérelemben feltüntetett egyéni vállalkozó nem létezik a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül hiánypótlási felhívást fog kiküldeni. Ha a hiánypótlásban foglaltakat nem teljesíti , akkor az engedély iránti kérelmet a vámhatóság el fogja utasítani.
Mind a „Dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység engedélyezése iránti kérelem” elnevezésű VPOP_DK01 jelű, mind a „Bejelentés dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység keretében forgalmazni kívánt egyéb termékek köréről” elnevezésű VPOP_DK02 jelű nyomtatvány benyújtható ügyfélkapun keresztül.
Az elektronikus benyújtás előfeltételeiről részletesen olvashat a nyomtatványok súgójában.
[Fentiekkel kapcsolatos részletesebb tájékoztatás található a Nemzeti Adó- és Vámhivatal internetes oldalán, a Trafik / Közérdekű információk / Tájekoztatók / Tájékoztató a pályázatot elnyertek részére (pdf)]
A kérdés folytatása: ... Van, aki szerint viszont a gazdasági társaságra vonatkozó feltételeket a vámhatóság a cégtár adatai alapján a cégkivonat alapján adja meg, vagyis nem kell az alapító okiratba is felvenni a TEAOR számot, elég a meglévő aktuális a dohánykereskedelem nélkül is. A könyvelő már felvette a szükséges TEAOR számot, és benne is van az aktuális cégkivonatban a dohány-kiskereskedelemre vonatkozó TEAOR.
VÁLASZ:
A dohánytermék kiskereskedelmi tevékenységhez nem kell TEAOR számot bejelenteni, azonban a vámhatósági engedély iránti kérelemhez többek között mellékelni kell a gazdasági társaság aktuális, a dohánytermék-kereskedelmi tevékenységét is tartalmazó társasági szerződését (alapító okirat, alapszabály) is. A gazdasági társaságra vonatkozó körülményeket a vámhatóság a rendelkezésére álló cégtár adatai alapján vagy cégkivonat beszerzésével vizsgálja.
A vámhatósági engedély iránti kérelem postán keresztül vagy személyesen történő benyújtása esetén, ha a kérelmező nem rendelkezik VPID számmal, akkor azt legkésőbb a kérelem benyújtásával egyidejűleg kell igényelni a „12VBT” Adatlap belföldi gazdálkodó és az egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő vállalkozók részére elnevezésű nyomtatvány benyújtásával, mivel annak hiányában a vámhatóság nem tudja lefolytatni ez engedélyezési eljárást. A VPID szám természetesen igényelhető a kérelem benyújtását megelőzően is. A „12VBT” adatlap letölthető és kinyomtatható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Internetes honlapjáról az alábbi linken:
http://www.nav.gov.hu/nav/letoltesek_egyeb/adatlap/vam/vpid_eori.html.
Ugyanitt letölthető és kinyomtatható a „12VBT” adatlap kitöltési útmutatója is. A kitöltött adatlapot a dohánytermék-kiskereskedelmi engedély iránti kérelemmel együtt kell a tevékenység végzésének helye szerint illetékes vám- és pénzügyőr igazgatósághoz benyújtani. Amennyiben az engedélykérelem benyújtása előtt kérelmezik a VPID számot, azt bármely vám- és pénzügyőri igazgatósághoz be lehet nyújtani.
okmányokat kötelező benyújtani:
koncessziós szerződés eredeti példánya,
a telephely használati jogcímének megállapítására alkalmas okirat
helyszínrajz
az igazgatási szolgáltatási díj megfizetését igazoló bizonylat,(készpénz-átutalási megbízás esetén a feladóvevény eredeti példánya)
a gazdasági társaság társasági szerződése (alapító okirat, alapszabály)
A jogszabály fénykép csatolását kötelezően nem írja elő, ugyanakkor a vámhatósági engedélyezési eljárás megkönnyítése céljából célszerű azt csatolni.
[Fentiekkel kapcsolatos részletesebb tájékoztatás található a Nemzeti Adó- és Vámhivatal internetes oldalán, a Trafik / Közérdekű információk / Tájekoztatók / Tájékoztató a pályázatot elnyertek részére (pdf)]
A Nemzeti Dohánybolt külső felületén megjelenítendő elemeket a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvény (Fdvtv.) határozza meg, amelyekhez külön engedélyt nem ír elő. A helyi jogszabályoknak való maradéktalan megfelelés érdekében azonban a Nemzeti Dohánybolt fekvése szerint illetékes önkormányzatot javasolt megkeresni.
A dohányterméken kívüli – a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvényben (Fdvtv.) felsorolt – termékek forgalmazására az egyéb jogszabályok az irányadók, speciális követelményként az Fdvtv. külön bejelentési kötelezettséget ír elő. Az egyéb termékekre vonatkozóan tehát nincs vámhatósági engedélyezés, csupán bejelentési kötelezettség terheli a dohánytermék kiskereskedőt a vámhatóság felé.
A bejelentéshez szükséges elektronikus nyomtatvány a vámhatóság internetes oldalán elérhető. A bejelentés elektronikus, illetve postai úton, vagy személyesen nyújtható be az engedélyt kiadó megyei igazgatósághoz. A bejelentés történhet az engedélykérelem benyújtásával egyidejűleg, az engedélyezési eljárás folytatása alatt, vagy az engedély kiadását követően is. A bejelentést a vámhatóság továbbítja a dohánybolt fekvése szerint illetékes önkormányzat jegyzője részére.
A fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvény (Fdvtv.) a kérdésben foglalt bejelentési kötelezettséget nem ír elő. Javasolt az illetékes okmányiroda megkeresése.
Dohányboltban a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek
kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvényben (Fdvtv.) meghatározott egyéb
termék (többek között szeszes ital) forgalmazására vámhatósági engedély birtokában
akkor van lehetősége a dohánytermék-kiskereskedőknek, ha ezt a vámhatósághoz bejelentik.
A bejelentést az ún. DK02-es nyomtatványon teszik meg a dohánytermék-kiskereskedők
a vámhatóság felé. A bejelentés történhet az engedélykérelem benyújtásával egyidejűleg,
az engedélyezési eljárás folytatása alatt, vagy az engedély kiadását követően
is.
A bejelentést befogadó vámhatóság a bejelentést a vámhatósági engedély kiadását
követően küldi meg a dohánybolt fekvése szerint hatáskörrel és illetékességgel
rendelkező település jegyzője részére. A vámhatóság a bejelentés tudomásul vételéről
és a jegyző részére történő továbbításról a kérelmezőt értesítőlevélben tájékoztatja.
A dohánytermék-kiskereskedő dohánygyártmány beszerzésére való jogosultságát a
vámhatósági engedélyével, egyéb termék beszerzésére való jogosultságát pedig a
vámhatósági engedélyével és a vámhatóság értesítőlevelével tudja igazolni az eladó
felé. Az igazolás tekintetében az Fdvtv. nem határoz meg kötelező formai és tartalmi
elemeket.
A kérdés folytatása: ... Sajnos elvesztem a jogszabályok és ügyintézők „tengerében” kérem segítségüket, a NAV által közzétett http://www.nav.gov.hu/nav/trafik tájékoztatóban szereplő bejelentési kötelezettségemen kívül - a jövedéki engedély forgalmazásán kívül, termék forgalmazását is végeznék (energia ital, alkoholos és alkoholmentes ital) - van e szükség ezen termékek miatt működési engedély megkérésére.
Válasz:
2013. július 1-jétől a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység folytatásához
nem működési engedély, hanem vámhatósági engedély megléte szükséges.
A dohányterméken kívüli – a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvényben (Fdvtv.) felsorolt – termékek forgalmazására az egyéb jogszabályok az irányadók, speciális követelményként az Fdvtv. külön bejelentési kötelezettséget ír elő.
Az egyéb termékekre vonatkozóan tehát nincs vámhatósági engedélyezés, csupán bejelentési kötelezettség terheli a dohánytermék kiskereskedőt a vámhatóság felé.
A bejelentéshez szükséges elektronikus nyomtatvány a vámhatóság internetes oldalán elérhető. A bejelentés elektronikus, illetve postai úton, vagy személyesen nyújtható be az engedélyt kiadó megyei igazgatósághoz. A bejelentés történhet az engedélykérelem benyújtásával egyidejűleg, az engedélyezési eljárás folytatása alatt, vagy az engedély kiadását követően is. A bejelentést a vámhatóság továbbítja a dohánybolt fekvése szerint illetékes önkormányzat jegyzője részére.
Az elektronikus nyomtatvány módosítása megtörtént, így a dohányterméken kívüli – a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvényben felsorolt – termékek forgalmazását a „Bejelentés dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység keretében forgalmazni kívánt egyéb termékek köréről” elnevezésű VPOP_DK02 jelű nyomtatványon lehet benyújtani.
A bejelentés elektronikus, illetve postai úton, vagy személyesen nyújtható be az engedélyt kiadó megyei igazgatósághoz. A bejelentés történhet az engedélykérelem benyújtásával egyidejűleg, az engedélyezési eljárás folytatása alatt, vagy az engedély kiadását követően is.
A kérdés folytatása: ... A jövedéki termékekre vonatkozó speciális szabályozás ( Jöt. 110. (1) bekezdés ) és ennek megfelelően a koncesszió-nyertesek számára kiadott NAV-tájékoztató szerint e termékek beszerzését ( és így forgalmazását ) a Kertv. szerinti bejelentésről kapott igazolás birtokában végezheti. Mivel a szóban forgó igazolás az a dokumentum, amivel a dohány-kiskereskedelemi tevékenységre jogosult az Fdvtv-ben megengedett egyéb termékek forgalmazására való jogosultságát harmadik fél ( nagykereskedő ) felé igazolni tudja, a következők megválaszolását kérném:
a) 2013.07.01 után a szóban forgó bejelentésről szóló igazolást
bejelentést befogadó vámhatóság
a bejelentést befogadó vámhatóság Fdvtv. 13/A (3) szerinti értesítése alapján a területileg illetékes önkormányzati szerv, mint kereskedelmi hatóság
külön bejelentés alapján a területileg illetékes önkormányzati szerv, mint kereskedelmi hatóság adja-e ki dohány-kiskereskedelemi tevékenységre jogosult számára?
b) A szóban forgó igazolásnak a Nemzeti Dohányboltok tekintetében milyen
formai és tartalmi elemei vannak?
VÁLASZ:
a) Az igazolást a bejelentést befogadó vámhatóság állítja ki értesítőlevél formájában
a következők szerint. A dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységhez kapcsolódó
engedélyezési eljárás egyes szabályairól szóló 181/2013. (VI. 7.) Korm. rendeletet
11. §-a alapján a vámhatóság a bejelentést megküldi a dohánybolt fekvése szerint
hatáskörrel és illetékességgel rendelkező település jegyzője részére. A vámhatóság
a bejelentés tudomásul vételéről és a jegyző részére történő továbbításról a kérelmezőt
értesítőlevélben tájékoztatja.
A dohánytermék-kiskereskedő dohánygyártmány beszerzésére való jogosultságát a
vámhatósági engedélyével, egyéb termék beszerzésére való jogosultságát pedig a
vámhatósági engedélyével és a vámhatóság értesítőlevelével tudja igazolni az eladó
felé.
b) Az igazolás tekintetében az Fdvtv. nem határoz meg kötelező formai és tartalmi elemeket.