Tisztelt Ügyfelünk!
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy ha a NAV következő oldalain 2018. január 1-je után közzétett tájékoztatóknak megfelelően jár el, akkor az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 247. §-a alapján jogkövetkezmény az Ön részére nem állapítható meg. A fentiek alkalmazása az esetleges adóhiány megfizetése alól nem mentesít.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény módosításáról szóló 2016. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Módtv1.), valamint az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2016. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Módtv2.) az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem, és a tartós befektetésből származó jövedelem tekintetében több ponton módosította a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényt (a továbbiakban: Szja tv) . Jelen tájékoztató célja a 2017. január 1. napjától hatályos módosítások ismertetése.
Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemre és a tartós befektetésből származó jövedelemre vonatkozó kifizetői adatszolgáltatással kapcsolatos változások
A Módtv1. 2016. augusztus 1-jétől hatályos rendelkezése alapján módosulnak az ügyletben részt vevő befektetési szolgáltató által a magánszemély részére kiadandó igazolásra, valamint a befektetési szolgáltatót terhelő adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó jogszabályi előírások. E rendelkezések alapján az adatszolgáltatásban szerepeltetni kell a magánszemély adóévben megvalósult ügyleteiben megszerzett bevételek összegét, az ügyletek – üzletszabályzat vagy a összesített eredménye (nyereség, veszteség) összegét és az adóévben felmerült, az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségek összegért is.
A Módtv2. alapján a kifizetőnek minősülő hitelintézetek, befektetési szolgáltatók által teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésének határideje az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből, valamint a tartós befektetésből származó jövedelem tekintetében az adóévet követő február 15. napja helyett az adóévet követő január 31. napja.
A határidő előrehozásának indoka, hogy az említett tőkejövedelmeket az állami adó-és vámhatóság a 2016. adóévre vonatkozó adóbevallási tervezetben szerepeltetni fogja, ezért az adatszolgáltatásban feltüntetett adatoknak az adóbevallási tervezet határidőre történő elkészítése érdekében korábban kell beérkezniük.
A tartós befektetésből származó jövedelemre vonatkozó szabályok változásai
A Módtv1. a tartós befektetésből származó jövedelem adózási szabályait jogértelmezést segítő, pontosító rendelkezésekkel egészíti ki, melyek elsősorban a betéti típusú TBSZ-re vonatkozó szabályokat érintik.
E rendelkezések alapján a külföldi pénznemben vezetett betéti típusú TBSZ esetében a befektetés hozamának megállapítása során a külföldi fizetési eszköz szokásos piaci értékét a bevétel részeként kell figyelembe venni. Ez a szabály a korábban hatályos rendelkezésekből jogértelmezéssel eddig is levezethető volt, azonban a módosítás révén törvényi szinten történik meg a kérdés rendezése [Szja tv. 67/B. § (1) bekezdés].
A betéti típusú TBSZ megszűnése, megszakítása esetében a hozam részeként kell figyelembe venni a megszűnés, megszakítás időpontjára megállapított betéti kamatkövetelést is, függetlenül attól, hogy annak kifizetése ténylegesen megtörtént-e vagy sem [Szja tv. 67/B. § (1) bekezdés].
A betéti típusú TBSZ megszűnése, megszakítása esetén a hozam részeként a fenti rendelkezés alapján figyelembe vett kamat-rész után kamatadó-fizetési kötelezettség nem keletkezik [Szja tv. 67/B. § (9) bekezdés].
A módosítás szerint a betéti típusú TBSZ újrakötése esetén befizetett pénzösszegként kell figyelembe venni az öt éves lekötési időszak utolsó napjára megállapított betéti kamatkövetelést is [Szja tv. 67/B. § (10) bekezdés b) pont, ba) alpont].
Az Szja tv. alapján a magánszemély egy adott évben egy adott hitelintézettel, befektetési szolgáltatóval csak egy-egy betéti, illetve protfólió típusú TBSZ-t köthet. A Módtv1. által beiktatott módosítás értelmében a szabály alól kivételt képez a TBSZ újrakötése, melyre az ötéves lekötési időszak végén kerülhet sor [Szja tv. 67/B. § (2) bekezdés, valamint (10) bekezdés b) pont].
Az Szja tv. lehetővé teszi, hogy a magánszemély külföldi hitelintézettel, befektetési szolgáltatóval kössön TBSZ-re vonatkozó szerződést. Tekintettel arra, hogy a külföldi hitelintézet és befektetési szolgáltató nem minősül kifizetőnek, ebben az esetben a szerződés megkötésének tényét a magánszemélynek be kell jelentenie az adóhatóság felé. A magánszemély bejelentési kötelezettsége 2017. január 1-jétől kiterjed a lekötési átutalásra, azaz a TBSZ lekötési nyilvántartásában szereplő befektetés más hitelintézethez, befektetési szolgáltatóhoz a lekötés megszakítása nélkül történő áthelyezésére (transzferálására) is [Szja tv. 67/B. § (8) bekezdés].
A Módtv2. a lekötési hozam megállapítására vonatkozó szabályokat pontosítja, továbbá megteremti a TBSZ újrakötése esetében a részkivét lehetőségét.
Az Szja tv. alapján a kifizetőnek minősülő hitelintézet és befektetési szolgáltató a lekötési időszak megszűnése, megszakítása esetén lekötési hozamot állapít meg, a lekötési időszak megszűnése esetében az időszak utolsó napjára. A Módtv2. pontosító rendelkezése értelmében amennyiben a lekötési időszak utolsó napja munkaszüneti napra esik, a lekötési hozamot a lekötési időszak utolsó napját megelőző utolsó ismert árfolyam alapján kell megállapítani, ha a befektetést külföldi pénznemben tartják nyilván [Szja tv. 67/B. § (4) bekezdés].
A TBSZ-t a magánszemély az ötéves lekötési időszak végén újrakötheti a lekötési nyilvántartásban szereplő befektetés teljes állományára vonatkozóan. Ebben az esetben a három és öt éves lekötési időszak újraindul, a hatályos szabályozás alapján azonban az ötéves lekötési időszak végén részkivétre nem volt lehetőség. A Módtv2. 2017. január 1-jei hatállyal lehetővé teszi, hogy a magánszemély az öt éves lekötési időszak végén a befektetésből pénzt vonjon ki azzal, hogy a TBSZ-en hagyott összegnek – mely befizetésnek minősül – el kell érnie a 25 ezer forintot. A módosítás alapján részkivétre első alkalommal azon TBSZ-ek esetében lesz lehetőség, melyek öt éves lekötési időszaka a 2017. év végén jár le [Szja tv. 67/B. § (10-10a) bekezdés].
Nemzeti Adó-és Vámhivatal