Akik postai címre kérték az utalást, vagy akik a családi pótlékot is így kapják, február 2. és 4. között kapták kézhez az szja-visszatérítést. Akik bankszámlára kérték az utalást, vagy a családi pótlékot is a bankszámlájukra utalja a Magyar Államkincstár (MÁK), február 14-éig kapták meg az összeget.
A NAV annak utalta ki az szja-visszatérítést,
- akinek a jogosultságát a rendelkezésére álló adatok[1] alapján minden kétséget kizáróan meg tudta állapítani,
- akinek a kiutaláshoz szükséges adatait (belföldi fizetési számlaszám vagy postai utalási cím) ismerte,[2] és
- aki a visszatérítés kiutalásáig nem nyújtotta be a 21SZJA-bevallást.
Ha ezek közül a feltételek közül valamelyik nem teljesült, a NAV nem utalta ki az szja-visszatérítést.
A NAV a kiszámított és automatikusan kiutalt szja-visszatérítés összegét feltünteti a személyijövedelemadó-bevallási tervezetben. Az szja-bevallási tervezetek 2022. március 1-től tekinthetők meg az eSZJA-felületen (https://eszja.nav.gov.hu) ügyfélkapus vagy e-személyi azonosítás után.
[1] Idetartoznak a magánszemély VISSZADO-nyilatkozaton 2021. december 31-ig tett nyilatkozata, a munkáltatói, kifizetői bevallásban bevallott jövedelemre és a családi kedvezmény érvényesítésére vonatkozó adatok, a családi pótlékra vonatkozó adatszolgáltatás adatai, az adószámla adatai.
[2] A magánszemély nyilatkozott az utalási adatokról a VISSZADO-nyilatkozaton vagy a MÁK közölte a családi pótlék utalására vonatkozó adatokat a NAV-val.
Az, akinek a jövedelméről a NAV-nak nem volt információja, és ezért nem kapott szja-visszatérítést februárban, az adóbevallási tervezet kiegészítésével, vagy önállóan elkészített 21SZJA-bevallás benyújtásával igényelheti a visszatérítést. Idetartozik például az egyéni vállalkozói, őstermelői jövedelmet szerző szülő és az, aki az összevont adóalapba tartozó jövedelme után saját maga fizeti az szja-t (például magánszemélynek ingatlant ad bérbe), és nincs mellette munkaviszonya, vagy nincs kifizetőtől származó jövedelme.
Szintén az szja-bevallási tervezet kiegészítésével vagy az önállóan benyújtott 21SZJA-bevallásban igényelheti az szja-visszatérítést az, aki 2021-ben munkáltatótól, kifizetőtől származó, összevont adóalapba tartozó jövedelmet szerzett, a családi kedvezményt év közben érvényesítette, de a kiutaláshoz szükséges adatokról nem nyilatkozott 2021. december 31-ig, és ezekről a családi pótlékot folyósító szerv sem szolgáltatott adatot a NAV-nak.
Ez a teendő akkor is, ha a magánszemély a családi kedvezményt év közben nem vette igénybe, és azt a bevallásában kívánja érvényesíteni. A bevallásban fel kell tüntetni
- a családi kedvezményre jogosító gyermekek azonosító adatait,
- azt, ha a magánszemély a családi kedvezményre magzat után jogosult,
- a kedvezmény összegét és a kiutalási adatokat (belföldi fizetési számlaszámot vagy a postacímet),
- annak a magánszemélynek az azonosító adatait, aki ugyanazon gyermek után jogosult a családi kedvezményre.
Ha pedig a jogosult a februárban kiutalt szja-visszatérítést összegével nem ért egyet, akkor az adóbevallási tervezete kiegészítésével vagy önállóan benyújtott 21SZJA-bevallásában módosíthatja a visszatérítés összegét. A NAV a kiutalt összeget a tervezetben feltünteti. Aki a tervezet felhasználása nélkül készít bevallást, annak a februárban kiutalt szja-visszatérítés összegét szerepeltetni kell a bevallás 101. sorában.
A bevallás alapján visszajáró összeget a NAV március 1-től utalja ki.
Visszatérítésként
- az összevont adóalap utáni személyi jövedelemadónak az igénybe vett kedvezmények levonása után fennmaradó összege,
- az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) személyi jövedelemadónak minősülő része (9,5 százalék),
- a katásoknál a tételes adó 25 százaléka
jár vissza.
A 2021-ben megszerzett, összevont adóalapba tartozó jövedelem személyi jövedelemadója jár vissza, vagyis az önálló és a nem önálló tevékenység, valamint az egyéb jövedelem adója.
Ezek például:
- a munkabér, a közfoglalkoztatási bér,
- az őstermelői jövedelem,
- az egyéni vállalkozónál a vállalkozói kivét, vagy az átalányban megállapított jövedelem,
- az álláskeresési járadék,
- a táppénz, a gyermekgondozási díj,
- a bérbeadásból származó jövedelem.
Az szja-visszatérítés összege a családi kedvezményre jogosult magánszemély által 2021-ben megszerzett, összevont adóalapba tartozó jövedelme utáni személyi jövedelemadó, ekho összegétől, illetve a kisadózó után a kisadózó vállalkozást terhelő tételes adó összegétől függ.
Munkabér esetén az szja-visszatérítés összege az adóalap-kedvezmények levonása után megállapított adóalap 2021. évi adójának az adókedvezmények levonása után fennmaradó része, de legfeljebb 809 000 forint. Ha az szja-visszatérítésre jogosult munkabérét terhelő adó ennél az összegnél kevesebb, akkor az szja-visszatérítés összege megegyezik a munkabérből levont adóelőleg összegével.
Ha például a jogosult év közben kérte a családi kedvezmény érvényesítését a munkáltatótól, és a családi kedvezmény miatt a munkáltató év közben kevesebb adóelőleget vont le, akkor a jogosult a levont adóelőleget kapta meg szja-visszatérítésként. Ha pedig a családi kedvezmény igénybevételével a jogosult adóalapja nullára csökkent, ezért a munkáltató év közben nem vont le adóelőleget, akkor levont adóelőleg hiányában nem volt mit visszatéríteni. Tehát ezekben az esetekben a magánszemély a már 2021-ben érvényesített kedvezmények miatt adót egyáltalán nem vagy csak csökkentett összegben fizetett.
Ekhós magánszemélynél a 2021-re tőle levont ekho szja-nak minősülő része (9,5 százalék) jár vissza, ami nem haladhatja meg a 809 000 forintot.
Kisadózónál a visszatérítés összege a 2021-re a kisadózó vállalkozást a kisadózó után terhelő tételes adó negyede.
Ha a magánszemélynek van szja, kata és ekho szerint adózó jövedelme is, akkor a különböző adónemekből visszaigényelhető összegek együttesen nem haladhatják meg a 809 000 forintot.
Ha a magánszemély 2021. bármely napján családi kedvezményre volt jogosult, de 2021-ben csak külön adózó jövedelme (például a lakás eladása, osztalék, árfolyamnyereség, tőzsdei ügyletek nyeresége) keletkezett, akkor az ilyen jövedelmek utáni adóból nem jár szja-visszatérítés.
Nem vehet igénybe a családi kedvezményre jogosult szja-visszatérítést akkor sem, ha 2021-ben csak adómentes bevétele volt. Idetartozik például a családi pótlék, az ápolási díj, a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyermekek otthongondozási díja, a gyermeknevelési támogatás, a szociális segély, a nyugdíj.
Adóköteles jövedelem hiányában nem jár szja-visszatérítés annak a családi kedvezményre jogosultnak sem, aki 2021-ben kizárólag egyszerűsített foglalkoztatási jogviszonyban dolgozott,[1] és az ebből származó bevétele nem haladja meg a mentesített keretösszeget.
Ez a foglalkoztatás naptári napjai száma és a minimálbér vagy – ha az adott munkakörben legalább a garantált bérminimum 87 százaléka jár – a garantált bérminimum napi összege 130 százalékának szorzata.[2]
A filmipari statisztaként végzett alkalmi munkából származó bevételből nem kell jövedelmet megállapítani, ezért ilyenkor sem igényelhető az szja-visszatérítés.
[1] Idetartozik az alkalmi munka, a mezőgazdasági idénymunka, a turisztikai idénymunka és a filmipari statisztaként végzett tevékenység.
[2] Minimálbér esetén a foglalkoztatás napjait 10 010 forinttal kell megszorozni, garantált bárminimum esetén pedig 13 091 forinttal. Például, ha a magánszemély 2021-ben 10 napot dolgozott alkalmi munkaként, akkor a mentesített keretösszeg: 10 nap x 10 010 Ft = 100 100 Ft. Ha az alkalmi munkából származó bevétele ezt az összeget nem haladta meg, akkor nincs adóköteles jövedelme.
A munkáltatóknak, kifizetőknek 2022. január 31-éig összesített igazolást kellett adniuk a magánszemélyeknek, ami tartalmazza a munkáltatótól, kifizetőtől származó összes bevételt, azok jogcímét, az adóelőleg alapját és összegét, valamint az adóelőleg megállapításakor figyelembe vett családi kedvezmény összegét.
A levont adóelőleg összege a 21M30-as igazolás 65. sorában található, ezt utalta ki – a jogosultsági feltételek megléte esetén – előlegként a NAV. Ha a magánszemély több munkáltatótól, kifizetőtől is szerzett jövedelmet 2021-ben, akkor a kapott igazolások adatait össze kell számítani, kivéve, ha a kiadott 21M30-as igazoláson jelölve van, hogy az a korábbi munkáltatótól, kifizetőtől kapott jövedelemre vonatkozó adatokat is tartalmaz.
A levont ekho a 21M30-as igazolásnak egy külön lapján található. Ennek a lapnak a 4. sora tartalmazza a levont adóból a 9,5 százalékos személyi jövedelemadó összegét.
A kisadózó egyéni vállalkozó annak a tételes adónak a negyedét kapja vissza, amit a NAV 2021-re előírt az adószámláján. Más kisadózó vállalkozásoknál (bt., kkt., ügyvédi iroda, egyéni cég) a bejelentett kisadózó annak a tételes adónak a negyedét kapja vissza szja-visszatérítésként, amennyit utána a kisadózó vállalkozásnak 2021-re tételes adóként meg kellett fizetnie. Ha a katás vállalkozás több kisadózót jelentett be, akkor a havi tételes adó minden kisadózó után külön-külön terhelte.[1]
Az adószámla elektronikusan, ügyfélkapus azonosítás után az eBEV-portálon tekinthető meg.[2]
A jogosultnak a februárban kiutalt szja-visszatérítést az adóbevallási tervezet 101. sora is tartalmazni fogja. Az adóbevallási tervezetek március 1-től lesznek elérhetők a NAV honlapján.
[1] A főállású kisadózó után 2021-re fizetendő tételes adó maximum 150 000 forint, magasabb összegű tételes adó fizetésekor 225 000 forint, a nem főállású kisadózóknál pedig 75 000 forint.
[2] https://nav.gov.hu/ado/adoszamla_informaciok/elektronikus_lekerdezes