A 2021-re a NAV az egyéni vállalkozóknak is elkészíti a bevallási tervezetet, amely a munkáltatói, kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatait tartalmazza. A kisadózó egyéni vállalkozóknak is készül tervezet, amelyben szerepelnek a munkaviszonyban megszerzett jövedelemre vonatkozó adatok.
Az adóbevallási tervezet a http://nav.gov.hu/szja/szja, honlapon elektronikus bejelentkezés után az „eSZJA” csempére kattintva érhető el.
Ha Ön egész 2021-ben kisadózó egyéni vállalkozóként végzett tevékenységet, akkor szerkesztés nélkül elfogadhatja az adóbevallási tervezetet.
Ha mindent rendben talál a bevallási tervezettel kapcsolatban, akkor egyéb teendője nincs, az 2022. május 20-án bevallássá válik.
A 2021-re a NAV az egyéni vállalkozóknak is elkészíti a bevallási tervezetet, amely a munkáltatói, kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatait tartalmazza.
Az egyéni vállalkozók a bevallási tervezet adatainak felhasználásával tehetnek eleget bevallási kötelezettségüknek. Az szja hatálya alá tartozó egyéni vállalkozóknak a tervezet adatait ki kell egészíteniük az egyéni vállalkozói tevékenységből származó jövedelemmel és az azzal összefüggő adókötelezettségekkel. Ez azt is jelenti, hogy az egyéni vállalkozóknak elkészített adóbevallási tervezet – az egész évben katás egyéni vállalkozók kivételével – a 2022. május 20-i bevallási határidő után nem válik bevallássá, vagyis módosítás, kiegészítés nélkül nem hagyható jóvá.
A teljes adóévben katás egyéni vállalkozók adóbevallási tervezete automatikusan bevallássá válik, ha önállóan nem nyújtanak be szja-bevallást május 20-ig.
Mivel az egyéni vállalkozó elektronikus kapcsolattartásra kötelezett, ezért nem kérhető a bevallási tervezet megküldése postán.
Az adóbevallási tervezet a http://nav.gov.hu/szja/szja honlapon az „eSZJA” csempére kattintva, elektronikus bejelentkezés után érhető el, és az egyéni vállalkozói tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó adatokkal történő kiegészítés után nyújtható be.
Az ”eSZJA” felületen a „Gyakori mezők” opciót választva egy 15 lehetőséget tartalmazó felület válik láthatóvá, ahol kiválasztható az „Egyéni vállalkozók” lehetőség. Ezt választva és a „Tovább” gombra kattintva elérhetővé válik az egyéni vállalkozókkal kapcsolatos adóbevallási sorok hozzáadásának lehetősége. Itt lehet bevallani az egyéni vállalkozói jövedelmet a választott adózási módszertől – vállalkozói személyi jövedelemadó vagy átalányadózás – függően. A kiválasztott sorokat a „Hozzáadás”-t, majd a „Szerkesztés”-t választva tudja kitölteni.
A beírt adatok a „Mentés” gombra kattintva rögzíthetők. Ha az így módosított adatok megfelelőek, a „Tovább a beadáshoz” gombra kell kattintani, a bevallás benyújtása a zöld színű „Beadás” gombbal történik.
A teljes adóévben katás egyéni vállalkozóknak lehetőségük van szerkesztés nélkül jóváhagyniuk az adóbevallási tervezetüket.
A 2021-es adóévre vonatkozóan a NAV elkészíti a mezőgazdasági őstermelők részére a bevallási tervezetet, mely a munkáltatói, kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatait tartalmazza.
Ha Ön az őstermelők családi gazdaságának képviselője, és az alapító szerződés szerint egyenlő arányban részesednek a nyereségből és viselik a veszteséget, akkor Ön és az őstermelők családi gazdaságának többi tagja az őstermelői tevékenységből származó bevételét és – tételes költségelszámolás esetén – azzal kapcsolatos költségét a közösen elért összes bevételnek, illetve összes költségnek a tagok számával történő elosztásával állapíthatja meg, függetlenül attól, hogy a számlák, bizonylatok kinek a nevére szólnak.
Ha tehát az őstermelők családi gazdaságának 2021-ben három tagja volt, akkor az Ön bevallási tervezetében szereplő bevétel harmadát kell az Ön esetében őstermelői bevételnek tekinteni.
Az őstermelők családi gazdasága tagjainak azonos adózási módszerrel kell kiszámítaniuk az őstermelői jövedelmet.
A 2021-es adóévre a NAV által a mezőgazdasági őstermelőknek elkészített bevallási tervezet a munkáltatói, kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatait tartalmazza. Az őstermelőknek elkészített adóbevallási tervezet módosítás, kiegészítés nélkül nem hagyható jóvá.
A kifizetők őstermelőkről küldött adatai a bevallási tervezetben tájékoztató adatként jelennek meg.
Ha a 2021-ben megszerzett éves őstermelői bevétele nem haladta meg az éves minimálbér felét, azaz az 1 004 400 forintot, akkor abból nem kell jövedelmet megállapítania, és ezt a bevételt bevallania sem kell.
Ha van elektronikus hozzáférése
- Ha az 1 004 400 ezer forintot meg nem haladó őstermelői bevételen túl más adóköteles jövedelemmel is rendelkezett 2021-ben, akkor lépjen be a tervezetbe, azaz tekintse meg, és ezután a bevallását a „Mentés” gombra kattintva rögzítse. Ha az így módosított adatok megfelelőek, akkor a „Tovább a beadáshoz” gombra kell kattintani, és a bevallás a zöld színű „Beadás” gombbal beadható.
- Ha az Ön által 2021-ben megszerzett éves őstermelői bevétel meghaladta a 1 004 400 forintot, akkor a bevallási tervezetet ki kell egészítenie az őstermelői bevételre, költségekre vonatkozó és az őstermelői tevékenységgel összefüggő további adatokkal. Ezután a bevallását a „Mentés” gombra kattintva rögzítheti. Ha az így módosított adatok megfelelőek, úgy a „Tovább a beadáshoz” gombra kell kattintani, és a bevallás a zöld színű „Beadás” gombbal beadható.
Ha nincs elektronikus hozzáférése
- Ha bevallási tervezetét papíralapon kérte, és az tartalmazza a tájékoztató adatként feltüntetett 1 004 400 forint alatti őstermelői bevételen kívüli jövedelmeit is, akkor a tervezettel együtt a NAV megküldi a „ADÓBEVALLÁSI TERVEZETET KIEGÉSZÍTŐ NYILATKOZAT A 2021. ADÓÉVRE” nyomtatványt. Ha a tervezetben foglaltakkal – az őstermelői adatoktól eltekintve – egyetért, akkor a kiegészítő nyilatkozat D) blokkjában jelölje be, hogy a mezőgazdasági őstermelésből származó 2021. évi bevétele nem haladta meg az 1 004 400 forintot és a nyomtatványt 2022. május 20-ig küldje vissza a NAV-nak.
- Ha az Ön által 2021-ben megszerzett éves őstermelői bevétel meghaladta a 1 004 400 forintot, akkor a bevallás kiegészítésére, módosítására a kiegészítő nyilatkozat nem használható fel, ezért a 21SZJA bevallást kell benyújtania 2022. május 20-ig.
2021. január 1-jétől az őstermelőnek nem kell a bevételéből jövedelmet megállapítania és bevallást benyújtania, ha az őstermelői bevétele az adóévben nem haladja meg az éves minimálbér felét, azaz 2021-ben az 1 004 400 forintot.
Ha az őstermelő nem kötelezett bevallás benyújtására, a bevallási határidőig nyilatkozhat a tételes költségelszámolás választásáról a ’T101 nyomtatványon. A nyilatkozat megtehető az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazáson keresztül is.
Ha nincs elektronikus hozzáférése
2021. január 1-jétől megváltoztak az őstermelők átalányadózásának szabályai. Az őstermelő akkor számít átalányadózónak, ha annak törvényi feltételei fennállnak. Ez azt jelenti, hogy az őstermelőnek akkor kell nyilatkoznia, ha a jövedelmét az adóévben tételes költségelszámolással vagy 10 százalékos költséghányad alkalmazásával számítja ki.
Ha tehát a 2021. évi jövedelmét átalányadózással kívánja megállapítani és a 20SZJA bevallásban nem nyilatkozott arról, hogy 2021-re nem választ átalányadózást, akkor a bevallás 21SZJA-12-03-as lapján kell bevallania a bevételét és az átalányban megállapított jövedelmét.
Ha van elektronikus hozzáférése
2021. január 1-jétől megváltoztak az őstermelők átalányadózás szabályai. Az őstermelő átalányadózónak minősül, ha annak törvényi feltételei fennállnak. Ez azt jelenti, hogy az őstermelőnek akkor kell nyilatkoznia, ha a jövedelmét az adóévben tételes költségelszámolással vagy 10 százalékos költséghányad alkalmazásával számítja ki.
Ha tehát a 2021. évi jövedelmét átalányadózással kívánja megállapítani és a 20SZJA bevallásban nem nyilatkozott arról, hogy 2021-re nem választ átalányadózást, és a NAV által elkészített bevallási tervezet felhasználásával készíti el a bevallását, akkor ezt a következők szerint teheti meg.
A „Gyakori mezők” opciót választva egy 15 lehetőséget tartalmazó felület válik láthatóvá, ahol kiválasztható az „Őstermelők” lehetőség. Ezt választva és a „Tovább” gombra kattintva elérhetővé válik a mezőgazdasági őstermelőkkel kapcsolatos adóbevallási sorok hozzáadásának lehetősége. A „Jövedelem megállapítása átalányadózás esetén” rovatnál a „Hozzáadás”-t, majd a „Szerkesztés”-t választva lehet bevallani az átalányban megállapított jövedelmét.
A beírt adatokat a „Mentés” gombra kattintva rögzítheti. Ha az így módosított adatok megfelelőek, a „Tovább a beadáshoz” gombra kell kattintani, a bevallás benyújtása a zöld színű „Beadás” gombbal történik.