A online pénztárgép üzembe helyezési kódot – PTGREG adatlapon – annak kell igényelnie, aki az online pénztárgépet üzemeltetni fogja. Az online pénztárgép bérlése esetén a pénztárgépet a bérlő fogja üzemeltetni, tehát a bérlőnek kell a regisztrációs kódot igényelnie.
A gyakorlatban ez úgy kivitelezhető, hogy az üzemeltető (bérlő) a NAV-tól kért és kapott üzembe helyezési kódot átadja az online pénztárgépet megvásárló tulajdonosnak (bérbe adónak), aki annak segítségével a pénztárgépet az értékesítőnél üzembe helyezteti.
Az NGM rendelet 23. § (1) és 24. § (1) bekezdése alapján a forgalmazási engedély kizárólag az abban foglalt forgalmazóra vonatkozik, másra át nem ruházható, és a pénztárgépek csak érvényes forgalmazási engedély birtokában forgalmazhatók.
Az online pénztárgépek forgalmazására kizárólag a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (továbbiakban: MKEH) honlapján megjelölt forgalmazók jogosultak, ugyanakkor az NGM rendelet eltérő rendelkezése hiányában az MKEH által kiadott engedéllyel forgalmazható pénztárgépeket – a forgalmazók mellett – a forgalmazásra nem jogosult személyek/szervezetek is értékesíthetik (pl.: a fogalmazóktól vásárló viszonteladók).
Az NGM rendelet 31. § (2) bekezdés a)-b) pontja alapján a műszerészi igazolvány kiállítása iránti kérelemhez mellékelni kell az Art. 176/E. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételeknek való megfelelést igazoló hatósági bizonyítványt, valamint a műszerész nyilatkozatát arról, hogy a kérelmezőn kívül nem áll más szerviz alkalmazásában.
Az Art. 176/E. § (2) bekezdés a)-b) pontja értelmében a műszerészi igazolvány szervizelési tevékenység folytatását kizáró foglalkozás eltiltás hatálya alatt nem álló, és nyilvántartásba vett szerviz alkalmazásában álló vagy egyéni vállalkozó szervizként nyilvántartott személy (műszerész) részére állítható ki, aki nem áll a kérelmezőn kívül más szerviz alkalmazásában.
A fenti jogszabályi helyek alapján a műszerészi igazolvány a szerviz alkalmazásában álló személy részére állítható ki.
Az NGM rendelet és az Art. alkalmazásában a munkaviszonyban, illetve munkaszerződés alapján foglalkoztatott személlyel egy tekintet alá esik, vagyis alkalmazottnak minősül a gazdasági társaság műszerész tagja is, függetlenül attól, hogy jogviszonya munkaviszonynak minősül-e, vagy sem, ugyanakkor azonban azon személy, aki a szervizzel fennálló megbízási szerződés keretében végzi a szervizelési tevékenységet nem tekinthető a szerviz alkalmazásában álló személynek, illetve műszerésznek.
A szerviz nyilvántartásba vétel iránti kérelmének előterjesztésére a PTGTAXSZ megnevezésű nyomtatvány szolgál, amely az adóhatóság honlapján a „letöltések” / „nyomtatványkitöltő programok” útvonalon érhető el. A kitöltött nyomtatvány benyújtható papír alapon, vagy az Ügyfélkapun keresztül elektronikus úton is. Papír alapon a kérelmet a szerviz székhelye szerint illetékes és hatáskörrel rendelkező adóhatósághoz kell benyújtani, vagyis a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megyei (fővárosi) adóigazgatóságához.
Szervizként való nyilvántartásba vételét az állami adóhatóságnál az az egyéni vállalkozó vagy szervezet kérelmezheti
-
akinek vagy amelynek nincs 180 napon keresztül folyamatosan fennálló, az állami adóhatóságnál nyilvántartott túlfizetéssel csökkentett, összességében számítva (a továbbiakban: nettó módon számítva) a 10 millió forintot, egyéni vállalkozó esetében nettó módon számítva 1 millió forintot meghaladó tartozása,
-
aki vagy amely megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek,
-
aki vagy amely e tevékenységét az állami adóhatóság felé szabályszerűen bejelentette.
A fenti feltételek fennállását a NAV a kérelem elbírálása során hivatalból vizsgálja, e tekintetben – a feltételek teljesítésén túlmenően – a kérelmezőnek további teendője nincs.
Egyéni vállalkozó nyilvántartásba vételének további feltétele, hogy az egyéni vállalkozó
-
nem áll szervizelési tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt,
-
műszerészként nem áll más szerviz alkalmazásában.
Az egyéni vállalkozó a fenti feltételek közül 30 napnál nem régebbi eredeti hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal köteles igazolni azt, hogy nem áll szervizelési tevékenység folytatását kizáró, műszerészi vagy műszaki foglalkozástól eltiltás hatálya alatt. Amennyiben kérelmét elektronikus úton nyújtják be, úgy a hatósági erkölcsi bizonyítvány másolatát csatolmányként kell benyújtani, és emellett azt eredetben a szerviz részéről személyesen, vagy postai úton is meg kell küldeni a kérelem benyújtására hivatkozással a székhelye szerint illetékes és hatáskörrel rendelkező adóhatósághoz.
A műszerészi igazolvány kiállítása iránti kérelmet a szerviz terjesztheti elő. A műszerészi igazolvány kiállítása iránti kérelem előterjesztésére a PTGTAXSZ megnevezésű nyomtatvány szolgál, amely elérhető az adóhatóság honlapján és benyújtható papír alapon, vagy az Ügyfélkapun keresztül elektronikus úton is.
Papír alapon a kérelmet a szerviz székhelye szerint illetékes és hatáskörrel rendelkező adóhatósághoz kell benyújtani, vagyis a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megyei (fővárosi) adóigazgatóságához.
A kérelemhez mellékelni kell
-
erkölcsi bizonyítványt, annak igazolására, hogy műszerészként bejegyezni kívánt személy nem áll szervizelési tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt,
-
a műszerész nyilatkozatát arról, hogy a kérelmezőn kívül nem áll más szerviz alkalmazásában.
-
Az új műszerészi igazolvány nem arcképes igazolvány, ezért a kérelemhez fényképet nem kell csatolni.
Amennyiben kérelmét elektronikus úton nyújtják be, úgy a hatósági erkölcsi bizonyítvány másolatát csatolmányként kell benyújtani, és emellett azt eredetben a szerviz részéről személyesen, vagy postai úton is meg kell küldeni a kérelem benyújtására hivatkozással a székhelye szerint illetékes és hatáskörrel rendelkező adóhatósághoz.
Amennyiben a kérelmező és a műszerészként bejegyezni kívánt személy között határozott idejű foglalkoztatásra irányuló jogviszony áll fenn, úgy a kérelmezőnek kérelmében nyilatkoznia kell a határozott idejű foglalkoztatás tényéről és a foglalkoztatás időtartamáról (annak kezdő és záró dátumáról is).
Minden bejegyeztetni kért műszerész tekintetében külön adatlapot kell kitölteni.
A műszerészi igazolvány iránti kérelem elbírálásának előfeltétele - a kérelmek egyidejű előterjesztése esetén is - a szerviz nyilvántartásba vétele.
A műszerészi igazolvány azon személy részére állítható ki, aki
-
nem áll szervizelési tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, és
-
valamely nyilvántartásba vett szerviz alkalmazásában áll vagy szervizként nyilvántartott egyéni vállalkozó, és
-
nem áll a kérelmezőn kívül más szerviz alkalmazásában.
Az utóbbi két feltétel esetében a szerviz alkalmazásában álló személynek kell tekintetni a gazdasági társaság műszerész tagját (pl.: beltag) is, függetlenül attól, hogy munkaviszony alapján foglalkoztatják vagy sem, ugyanakkor az a személy, aki a szervizzel fennálló egyéni szerződés (pl.: megbízási szerződés) keretében végzi a szervizelési tevékenységet, nem minősíthető a szerviz alkalmazásában állónak, vagyis a szerviz nem kezdeményezheti részére a műszerészi igazolvány kiállítását.
A szerviz nyilvántartásba vétele, valamint a műszerészi igazolvány, plombanyomó kiadása egyidejűleg is kezdeményezhető, ugyanakkor a műszerészi igazolvány iránti kérelem elbírálásának ez esetben is előfeltétele a szerviz nyilvántartásba vétele.
Az NGM rendelet 31. § (2) bekezdésének a) pontjában, illetve az Art. 176/E. § (2) bekezdésének a) pontjában foglalt azon feltételt, miszerint műszerészi igazolványt az a személy kaphat, aki nem áll szervizelési tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól való eltiltás hatálya alatt, erkölcsi bizonyítvány benyújtásával kell igazolni.