A online pénztárgép üzembe helyezési kódot – PTGREG adatlapon – annak kell igényelnie, aki az online pénztárgépet üzemeltetni fogja. Az online pénztárgép bérlése esetén a pénztárgépet a bérlő fogja üzemeltetni, tehát a bérlőnek kell a regisztrációs kódot igényelnie.
A gyakorlatban ez úgy kivitelezhető, hogy az üzemeltető (bérlő) a NAV-tól kért és kapott üzembe helyezési kódot átadja az online pénztárgépet megvásárló tulajdonosnak (bérbe adónak), aki annak segítségével a pénztárgépet az értékesítőnél üzembe helyezteti.
Az NGM rendelet 23. § (1) és 24. § (1) bekezdése alapján a forgalmazási engedély kizárólag az abban foglalt forgalmazóra vonatkozik, másra át nem ruházható, és a pénztárgépek csak érvényes forgalmazási engedély birtokában forgalmazhatók.
Az online pénztárgépek forgalmazására kizárólag a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (továbbiakban: MKEH) honlapján megjelölt forgalmazók jogosultak, ugyanakkor az NGM rendelet eltérő rendelkezése hiányában az MKEH által kiadott engedéllyel forgalmazható pénztárgépeket – a forgalmazók mellett – a forgalmazásra nem jogosult személyek/szervezetek is értékesíthetik (pl.: a fogalmazóktól vásárló viszonteladók).
Tekintettel arra, PM rendelet előírásainak megfelelő pénztárgépek adómemóriával rendelkeznek, így ezen műszaki követelményhez igazodva írta elő a PM rendelet 2. § (3) bekezdés a) pontja a pénztárgép jóváhagyásának feltételéül a kibocsátott nyugtáról történő ellenőrző szalag készítését.
A 2013. március 20-án hatályba lépő – és egyúttal a PM rendeletet részlegesen hatályon kívül helyező – NGM rendelet 3. sz. mellékletének I. pontja tartalmazza a pénztárgépekre vonatkozó műszaki követelményeket. Ezen belül az FD) 1. alpont előírja, hogy a pénztárgépet fel kell szerelni Adóügyi Ellenőrző Egységgel (továbbiakban: AEE). Az AEE rögzíti és az NGM rendeletben meghatározott szabályok szerint továbbítja a pénztárgépen keletkező adatokat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé. Az NGM rendelet a pénztárgép műszaki követelményei között az AEE alkalmazásának bevezetéséhez kapcsolódóan az ellenőrző szalag (bizonylat-kép) készítését nem írja elő.
Az NGM rendelet 69. § 4. pont szerinti meghatározásából következően az adóügyi ellenőrző egység tartalmazza az Áfa tv-ben és az NGM rendeletben foglalt előírások szerint meghatározott adattartalmú adóügyi bizonylatokat, valamint annak elválaszthatatlan részét képező elektronikus nyilvántartásokat, továbbá biztosítja és ellátja a pénztárgép és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közötti titkosított adatkommunikációt.
E meghatározással összhangban áll az a rendelkezés, miszerint az AEE-nek rögzítenie és az adómegállapításhoz való jog elévüléséig tárolnia kell a pénztárgépen keletkező adatokat a 4. melléklet szerinti tartalommal és szerkezetben, továbbá a nyugta vagy egyszerűsített számla adatai között az AEE vonatkozó bejegyzésében minden olyan adatot rögzíteni kell, ami a nyomtatott bizonylaton szerepel, kivéve a minden bizonylaton egységesen szereplő szövegrészeket [NGM rendelet 3. sz. melléklet I. FD) alpont 4.a) és d) pontok].
A nyugta adóigazgatási azonosítására való alkalmasságát a PM rendeletnek a hatályon kívül helyezéssel nem érintett 1/J § (1) bekezdése szerint kell megállapítani, melynek értelmében a számítástechnikai eszköz útján előállított és papírra nyomtatott nyugta abban az esetben alkalmas adóigazgatási azonosításra, ha a nyugta szigorú számadás alá vonása a vonatkozó rendelet szerint engedélyezett és üzemeltetett pénztárgép, taxaméter alkalmazásával történik.
Tekintettel arra, hogy az NGM rendelet a pénztárgéppel szembeni műszaki követelmények között az ellenőrző szalag (bizonylat-kép) készítését nem írja elő, továbbá a nyugta adóigazgatási azonosítása szempontjából sem előírás arról papíralapú másodpéldány készítése, így az AEE-vel ellátott pénztárgépek esetében nem követelmény az ellenőrző szalag készítése.
Figyelemmel arra, hogy az AEE az adóügyi bizonylatokat az Áfa tv. és az NGM rendeletben foglalt előírások szerint meghatározott adattartalommal rögzíti és az adómegállapításhoz való jog elévüléséig tárolja, ennek keretében maradéktalanul teljesülnek az adónyilvántartásra vonatkozó előírások, tehát a bizonylat-kép eltárolása nem szükséges.