Tájékoztató a magyar-indiai szociális biztonságról szóló egyezményről
Az India és Magyarország között folytatott tárgyalások eredményeképpen a 2010. évi XXIX. törvénnyel kihirdetésre került a magyar-indiai szociális biztonságról szóló egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény), amely a külügyminiszter 12/2013. (IV. 24.) KüM közleménye alapján 2013. április 1-jétől hatályba lépett.
Az Egyezmény mindazon személyekre alkalmazandó, akik korábban vagy jelenleg is valamelyik Szerződő Állam joghatósága alá tartoztak vagy tartoznak, valamint e személyek azon hozzátartozóira és hátramaradottjaira, akik az adott Szerződő Állam alkalmazandó jogszabályai szerint annak minősülnek.
Az Egyezményt
-
Magyarország tekintetében a biztosítási kötelezettségre, a társadalombiztosítási ellátások és a munkanélküliség esetén járó ellátások fedezetére fizetendő járulékokra, valamint a társadalombiztosítási nyugellátásokra vonatkozó jogszabályok tekintetében kell alkalmazni,
-
India vonatkozásában mindazon jogszabályokra, amelyek az alkalmazott személyek öregségi és hátramaradottjai részére járó nyugdíjra, az alkalmazott személyek állandó teljes rokkantsági nyugdíjára vonatkoznak, valamint, kizárólag a II. Rész vonatkozásában az alkalmazott személyek társadalombiztosítására vonatkoznak. Az Egyezmény egészségügyi ellátásra való jogosultsággal kapcsolatos rendelkezést nem tartalmaz.
Az alkalmazandó jogszabályokra vonatkozó rendelkezések
Általános rendelkezés
Amennyiben a jelen rész másként nem rendelkezik, az a személy, aki az egyik állam területén munkavállalóként dolgozik, vagy munkaviszony létesítése nélkül más keresőtevékenységet folytat – e munka vagy tevékenység vonatkozásában –, kizárólag e Szerződő Állam joghatósága alá tartozik.
Különös rendelkezések
Az egyezmény az általános szabály alóli kivételeket határoz meg a kiküldöttekre, tengerészekre és repülőgépek személyzetére vonatkozóan.
1. A kiküldetésre vonatkozó szabályok:
Ha a személy olyan munkáltatóval áll munkaviszonyban, amelynek bejegyzett irodája az egyik Szerződő Állam területén van, és a munkáltatója e személyt a másik Szerződő Állam területére küldi, hogy a munkáltató javára munkát végezzen, az ilyen munkaviszonyra továbbra is az előbbi Szerződő Állam jogszabályait kell alkalmazni úgy, mintha a munkavállaló továbbra is az első Szerződő Állam területén dolgozna, feltéve, hogy a kiküldetés előrelátható időtartama nem haladja meg az öt évet. Ezt a rendelkezést azon munkavállalóra is alkalmazni kell, akit az egyik Szerződő Állam területén működő munkáltatója újabb munkaszerződés megkötése nélkül kiküld a másik Szerződő Állam területén működő leány- vagy fiókvállalatához.
2. A tengerészekre és repülőgépek személyzetére vonatkozó rendelkezések:
Az egyik Szerződő Állam területén bejegyzett, a más vagy saját részére nemzetközi személy- vagy áruforgalmat végző vállalat utazó vagy repülő személyzetére e Szerződő Állam jogszabályait kell alkalmazni.
Az egyik Szerződő Állam zászlaja alatt közlekedő hajón dolgozó munkavállalóra e Szerződő Állam jogszabályait kell alkalmazni.
Közszolgálati jogviszonyban álló személyek, diplomáciai és konzuli képviseletek tagjai
Valamely Szerződő Államban közszolgálati jogviszonyban álló és velük azonos elbírálás alá eső azon személyekre, akikre a (2) bekezdés nem vonatkozik, és akiket a másik Szerződő Állam területére küldenek dolgozni, kizárólag az első Szerződő Állam jogszabályait kell alkalmazni.
Az Egyezmény nem érinti a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961. április 18-i bécsi egyezmény, illetve a konzuli kapcsolatokról szóló 1963. április 24-i bécsi egyezmény rendelkezéseit.
Kivételek az alkalmazandó jogszabályokra vonatkozó rendelkezések alól
A munkáltató és a munkavállaló közös kérelmére a Szerződő Államok illetékes hatóságai vagy az általuk kijelölt teherviselők kivételeket állapíthatnak meg e rész rendelkezései alól az egyes személyek, személyek csoportjai tekintetében, feltéve, ha az érintett személy valamely Szerződő Állam jogszabályai alá fog tartozni. Az ilyen kivételek a foglalkoztatás jellegén és körülményein alapulnak.
A biztosításra és mentességekre vonatkozó igazolások
Az általános szabályoktól eltérő – az előzőekben említett – esetekben az olyan, határozott időre szóló igazolást, amely jelzi, hogy az érintett személy az említett munka tekintetében a Szerződő Állam jogszabályainak hatálya alá tartozik, a munkavállaló vagy a munkáltató kérésére formanyomtatványon kell kiadni. 1