A litván vámigazgatás újabb intézkedéseiről tájékoztatta a Bizottságot és a tagállami vámhatóságokat.
A tájékoztatás fő elemei:
- A litván vámhatóság azért, hogy megakadályozza a szankciók megsértését és megkerülését, a jövőben a kiviteleknél, kiléptetéseknél, tranzitszállításoknál, az Oroszországgal és Belarusszal szembeni háborús szankciók hatálya alá tartozó valamennyi eljárásban megköveteli az alábbiakat:
- gyártói nyilatkozatokat, továbbá
- annak igazolását, hogy a címzettet harmadik országban nyilvántartásba vették,
- információkat arról, hogy a címzett a szankcionált árun milyen tevékenységeket végzett, valamint az áruk harmadik országban tervezett végfelhasználásáról,
- a címzett nyilatkozatát arról, hogy az árut a nemzetközi szankciók betartásával adták el, és egyúttal kötelezettséget vállal, hogy más módon nem adják át vagy használják fel.
A gyártói nyilatkozatot csak akkor kell benyújtani, ha a szankciók hatálya alá tartozó áruk Oroszország és Belarusz területén történő átszállítása nem tilos. Ha nem nyújtják be, a litván vámhatóság a szállítmány kiléptetését megtagadja.
- A litván vámhatóság a vámeljárás időpontjától számított 40 naptári napon belül kéri a vám-árunyilatkozat vagy más olyan okmány – például TIR-igazolvány – másolatát, amelyet valamely harmadik országos vámhatóság hitelesített. Ez az okmány igazolja, hogy az árut – amely a feltüntetett adatokból egyértelműen be is azonosítható – harmadik országban a nemzetközi szankciókkal, azok feltételeivel összhangban szabad forgalomba bocsátották vagy újabb vámeljárás alá vonták. Ha a litván vámhatóság kételkedik a benyújtott dokumentumok hitelességében és az információk helytállóságában, akkor vizsgálatot indít.
- Azok a személyek, akik a nemzetközi szankciós rendelkezéseket sértő vámeljárásokban közvetve vagy közvetlenül érintettek, a vizsgálat lezárásáig nem kezdeményezhetnek vámeljárást a szankciók alá eső árukra.
- Az illetékes hatóságok – Magyarországon a Budapest Főváros Kormányhivatala – a szankciós rendeletekben meghatározott feltételekkel engedélyezhetik a hatályuk alá tartozó áruk kivitelét, Oroszországon keresztüli szállítását. Hangsúlyozzák, hogy az Uniós Vámkódex[1] 46. cikke alapján a vámhatóságok minden szükségesnek tartott vámellenőrzést elvégezhetnek. Vizsgálhatják például a vám-árunyilatkozatban megadott adatok pontosságát és teljességét, valamint az okmányok meglétét, valódiságát, érvényességét.
- A tagállami egyéb – vámigazgatáson kívüli – illetékes hatóságok rögzítik az általuk kiadott engedélyeket a kettős felhasználású termékek forgalmára irányadó rendelet[2] 23. cikke szerinti uniós információs rendszerben. Ennek célja, hogy az engedélyek adatai nyomon követhetők, érvényességük lekérdezhető legyen. A litván vámhatóság 2023. december 18-tól csak akkor végzi el az engedélyhez kötött import és export vámeljárásokat, ha az engedélyek adatait feltöltik az uniós információs rendszerbe. A papíralapú engedélyeket elektronikus megerősítés és hitelesítés nélkül nem fogadják el, a kérelmezett vámeljárást nem folytatják le.
- Ha a behozatalra és kivitelre engedélyt[3] adtak ki, a litván vámigazgatás a következőket követeli meg:
- a vámeljáráshoz bemutatott dokumentumok – az árunyilatkozattal együtt benyújtott behozatali/kiviteli engedélyek, az ügylet jogszerűségét igazoló egyéb dokumentumok – litván nyelvű fordítása,
- a vám-árunyilatkozatban jelölni kell, hogy az árukat engedély alapján szállítják, és fel kell tüntetni az engedély számát, kiállításának dátumát.
Felhívjuk figyelmüket, hogy Oroszország és Belarusz területén tilos több termék közúti és vasúti átszállítása is, ezért a szállítási útvonalak megtervezésekor erre is érdemes figyelni.
Kérjük, hogy a Litvánia érintésével tervezett kiviteleknél és tranzitszállításoknál kövessék a tájékoztatóban írottakat, amely – angol nyelven – itt érhető el!
Budapest, 2023. december 20.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
[1]A 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet.
[2]A 2021/821/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet.
[3] Az Oroszországgal szemben elrendelt szankciókat tartalmazó 833/2014/EU tanácsi rendelet alapján.