2025.július 1-jétől változnak a pénzforgalmi szolgáltató által a természetes személyektől inkasszálható pénzösszegek mentességi szabályai. [1]

A végrehajtási eljárásban a követelés kielégítésének leggyorsabb és legegyszerűbb módja az adós pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt pénzeszközeinek végrehajtás alá vonása.

Július elsejétől természetes személyek esetén:

  • nem vonható le a minimálbér nettó összegének 60 százaléka – ez 2025-ben 116 029 forint,
  • maximum 50 százalékban végrehajtható a minimálbér nettó összegének 60 százaléka és a 200 ezer forint közötti rész,
  • változatlanul teljes egészében végrehajtható a 200 ezer forint feletti rész.

A mentességet a hatósági átutalási megbízást teljesítő pénzintézet érvényesíti, illetve a levonást is korlátozza, az alábbi fő szabályok szerint.

A bank a kért levonást az adós nála kezelt, összes szerződése alapján rendelkezésre álló együttes összegre teljesíti.

A pénzforgalmi szolgáltató először a végrehajtó által benyújtott hatósági átutalási megbízásban megjelölt bankszámlán lévő összegből inkasszál. Ha ez nem fedezi valamennyi követelést, akkor a bank – a végrehajtó további intézkedése nélkül – az inkasszót kiterjeszti az adós általa kezelt további fizetési számláira, akár annak hitelkeretére is.

A bank az adóstól sikeresen levont összeget átutalja a NAV letéti számlájára. Ha ez csupán a tartozás egy részét fedezi, a hatósági átutalási megbízást a fedezet biztosításáig – legfeljebb azonban 35 napig – függőben tartja.

Ha az adóson kívül a pénzforgalmi számlának más tulajdonosa is van, a követelés akkor is teljes összegben végrehajtható. A végrehajtó értesíti a nem adós számlatulajdonost a számla megterheléséről, aki a végrehajtást kérő ellen – az igényperre vonatkozó szabályok szerint – pert indíthat a számláról leemelt, őt illető pénzösszegek visszafizetésére.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

[1] A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.).