A gyanú szerint egy békéscsabai férfi irányította azt a bűnszövetséget, amely fiktív felvásárlási jegyekkel próbálta igazolni árubeszerzéseit. A férfi gabonával üzletelt, de áruját feketén szerezte be, így versenytársainál olcsóbban tudta a terményt továbbértékesíteni. Az illegális vásárláshoz nehéz körülmények között élő személyeket kerestek, akikkel őstermelői igazolványt váltattak ki. Mivel ezek az emberek gazdálkodásra alkalmas földterülettel nem rendelkeztek, sok esetben a nevükben fiktív bérleti szerződéseket is készíttettek és anyagi helyzetüket kihasználva, ellenszolgáltatás fejében valótlan tartalmú felvásárlási jegyeket írattak alá velük.

A NAV adóellenőrei és pénzügyi nyomozói a nagyszámú felvásárlási jegyek mögöttes tartalmát is megvizsgálták. Így olyan esetre is bukkantak, ahol az iratok szerint egy vagyontalan, földdel nem rendelkező, őstermelői igazolványát frissen kiváltó férfi mintegy 500 millió forint értékű gabonát értékesített az elkövetőknek. A nyomozás több száz fiktív bizonylatot tárt fel.

A pénzügyi nyomozók kihallgatták a termelőként feltüntetett személyeket, házkutatásokat tartottak, majd a békéscsabai férfit és két társát őrizetbe vették. A csaláshoz felhasznált kft. gépjárműveit és hajóját zár alá vették. Az adóvégrehajtók további 30 millió forint értékű követelést és bankszámlát zároltak.

A költségvetési csalás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt kihallgatott elkövetők akár 8 évig terjedő szabadságvesztésre is számíthatnak.