A NAV Győr-Moson-Sopron vármegyei pénzügyőrei a Járműipari Forgalmazók Szellemi Tulajdon-védelmi Szakmai Egyesülete (JAF) szaktanácsadói támogatásával ellenőriztek egy autószervizt. A NAV munkatársait zárt kapu fogadta, csak többszöri csengetés után jutottak be a műhelybe.

A szervizt működtető cég ügyvezetője először tagadta, hogy laptop és diagnosztikai eszköz van a szervizben, pedig ezek nélkül nem tud érdemi munkát, szerelést végezni. A pénzügyőrök átvizsgálták a helyszínt, két hamis diagnosztikai eszközt, több másolt CD-lemezt és egy laptop áram alatt lévő hálózati töltőjét találták meg. A pénzügyőrök felszólítására az ellenőrzött személy az ingatlanon lévő családi házából önként előhozott két laptopot, melyből az egyiken nem voltak illegális szoftverek. A másik átadott laptopot nem lehetett bekapcsolni, a szerelő elmondása szerint elromlott, de elismerte, hogy azon több illegális autódiagnosztikai szoftver van.

A pénzügyőröknek feltűnt, hogy egyik laptop sem a műhelyben talált, bedugott töltőhöz tartozik, ezért ismét felszólították, hogy adja elő a szervizben használt eszközt. A tulajdonos végül felfedte a rejtekhelyét, a műhely egyik helyiségében, a négy méter magasan tárolt téli gumiabroncsok között volt a keresett laptop és egy további hamis autódiagnosztikai eszköz.

A JAF szakértője átvizsgálta a számítógépeken lévő szoftvereket és a CD-k tartalmát. Összesen tizennégy illegális autódiagnosztikai szoftvert és tizennyolc engedély nélkül többszörözött műszaki könyvet talált, melyek után nem fizették meg a jogdíjat. Becslése alapján a szerviz üzemeltetője összesen tizenhárommillió forint kárt okozott a jogtulajdonosoknak a szoftverek jogosulatlan használatával és a három hamis autódiagnosztikai eszközzel. A pénzügyőrök az illegális szoftvereket tartalmazó számítógépeket, valamint a hamisítványokat lefoglalták. A NAV Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága szerzői jogok, valamint iparjogvédelmi jogok megsértése miatt indított büntetőeljárást.

A hamisított autóalkatrészek és autódiagnosztikai eszközök kiszűrése fontos, mivel azok nemcsak a gazdasági szereplőknek okoznak jelentős károkat, hanem közlekedésbiztonsági kockázatot is jelenthetnek. A diagnosztikai eszközöket a járművekhez csatlakoztatva ugyanis hibakódokat lehet olvasni és törölni, de adatok felvitelére, vezérlők aktiválására, programozására is alkalmasak. Ezek a készülékek bevizsgálás nélkül megbízhatatlanok lehetnek, pontatlan, félrevezető adatokkal veszélybe sodorva az autó utasait és más autósokat is. Ezért a kockázatok csökkentése és a további ágazati piactisztítás érdekében a NAV munkatársai a jövőben is vizsgálni fogják az autószervizeket, illetve az autóalkatrész-forgalmazókat.