A revizorok gyakran vizsgálják a közösségi oldalakon hirdetőket. Elsőként egy online platformon hirdető adózót kerestek fel, akiről már az ellenőrzést megelőző elemzés során kiderült, hogy nem volt bejelentett munkaviszonya, de rendszeresen, engedély nélkül bontott autókat, szállított árut, vagy árult élő állatot, tojást, tűzifát. Az adózó elismerte a szabálytalan eladásokat.
Az ellenőrzést megelőző kockázatelemzés jellemzően az irodában történik, de például a foglalkoztatotti bejelentések adatait távolról (akár laptopról, tabletről) is elérik a revizorok. Ezt használták ki az adóellenőrök miközben a következő helyszínre igyekeztek. A két település közt, egy útépítésnél is megálltak, ahol a helyszínen munkát végzők foglalkoztatotti bejelentését ellenőrizték, és volt olyan munkavállaló, akit a főnöke nem jelentett be.
Miután végeztek az ellenőrzéssel, a közösségi médiás fiókján keresztül különféle nassolnivalókat eladó árust kerestek fel. A revizorok az adásvétel részleteit előre egyeztették, de az édesség átvételekor semmilyen bizonylatot nem kaptak. Azt is megállapították, hogy az árus ezt az adóköteles tevékenységét adószám nélkül végezte.
A munkanap utolsó ellenőrzése egy apartmanban történt. A NAV azért választotta a tulajdonost, mert az apartman - annak ellenére, hogy sem működési engedélye, sem adószáma nem volt - jelentős forgalmat bonyolított. A tulajdonos három franciaágyas szobát adott ki 3000 forint/óra összegért. Az előre megbeszélt időpontban a tulajdonos már várta a revizorokat, a szobaár kifizetése után átadta az apartman kulcsát, de sem az összeg átadásakor, sem távozáskor nem adott semmilyen bizonylatot, így ez az ellenőrzés is megállapítással végződött.
A revizorok egy nap alatt nyolc ellenőrzést indítottak, és négyszer állapítottak meg súlyos szabálytalanságot. Az online térben sem lehet elbújni a NAV elől, ezért azoknak is érdemes betartani az adóügyi szabályokat, akik a közösségi platformokon keresztül értékesítenek vagy szolgáltatnak.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal