Meghatározó évet tudhat maga mögött a NAV, azon belül pedig az IDEM, amelyben a Szabályozott Tevékenységek Felügyeletei Hatóságával, az Országos Dohányboltellátó Kft.-vel, a nagyobb dohányipari cégekkel, a dohányfelvásárlókkal, a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetségével, és energiaszolgáltatókkal is összefogott a közös cél elérése érdekében. 2024-ben három illegális cigarettagyárat számoltak fel a NAV Bűnügyi Főigazgatóságának munkatársai a Bevetési Igazgatósággal közösen, miközben több jogsértő módon működő depót, illetve raktárhálózatot is felderítettek, hazai viszonylatban rekordmennyiségű lefoglalást produkálva. A cigarettagyárakból, illetve tárolókból közel 75 millió szál cigarettát, és 95 tonna vágott fogyasztási dohányt szállítottak el. A NAV egészét tekintve a tavalyi esztendőben több mint 118,5 millió szál cigaretta, és 119,6 tonna fogyasztási dohány feketepiacra kerülését akadályozták meg a hatóság emberei.
A kedvezőbb tendencia össztársadalmi jelentősége pozitív: gyengül az egészségre fokozottan veszélyes dohánytermékek piaca.
Az illegális termékek előállításának körülményei össze sem hasonlíthatóak a legális dohánygyárakban tapasztalt állapotokkal, a törvényes üzemek ellenőrzött, szabványoknak és szigorú szabályoknak megfelelő gyártási folyamataival. A dohány feketepiacán ténykedőknek csak egy dolog számít: a profit. Nem törődnek a higiéniával, a minőséggel, és a termékekben megjelenő, a fogyasztókat sújtó káros anyagok mennyiségével. Az ellenőrizetlen busás hasznot kizárólag a saját gazdagodásukra, szervezett bűnözői csoportok, vagy akár a terrorizmus finanszírozására is fordíthatják. Minden dohánytermék-fogyasztót óva intünk attól, hogy a feketepiacról vásároljon, mert nem tudja, nem tudhatja, mi kerül a szervezetébe, mivel mérgezi magát.