A román irányítóhoz köthető cégek Lengyelországból, Szlovákiából és Romániából szerezték be az élelmiszeripari termékeket, amelyeket itthon a bűntársak által működtetett gazdasági társaságokon keresztül hoztak forgalomba az áfa megfizetése nélkül. Az így elért alacsony árral a jogkövető piaci riválisok nem tudtak versenyezni. Vevőik elsősorban belföldi nagykereskedők, és ipari cukorfelhasználók voltak.
Az EKÁER bevezetését követően az elkövetői kör úgy próbált igazodni a megváltozott feltételekhez, hogy biztosítéknyújtástól mentes, KOMA adatbázisban szereplő cégeket szerzett meg, és ezeket időszakonként cserélgetve próbálták kijátszani a rendszert. A társaságok vagy minimális belföldi értékesítést vallottak, vagy fiktív adatokat szerepeltettek bevallásukban, de előfordult, hogy egyáltalán nem tettek adóbevallást. A nyomozás jelenlegi adatai szerint több mint háromszázhúszmillió forint áfát csaltak el. A bizonyítékok folyamatos kiértékelésével ez az összeg várhatóan tovább emelkedik.
Az ügyben a NAV észak-alföldi pénzügyi nyomozói adórevizorokkal kiegészülve az ország négy megyéjében, több mint húsz helyszínen tartottak akciót. A bűnszövetség irányítójától négy és félmillió forint értékű készpénzt lefoglaltak, és tizenegy bankszámlát zároltak. Az akció napján a pénzügyi nyomozók információja alapján a pénzügyőrök Győrnél 24 tonna cukorszállítmányt kapcsoltak le.
A pénzügyi nyomozók nyolc gyanúsítottat hallgattak ki, közülük négyen előzetes letartóztatásba kerültek. A nyomozás bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, és magánokirat-hamisítás miatt folyik.