A gyanú szerint egy Csongrád megyei férfi cége valós gazdasági tevékenységéből eredő adófizetési kötelezettségét csaknem 400 millió forint áfa tartalmú fiktív számlákkal próbálta csökkenteni. Az iratok szerint azt színlelte, hogy műtrágyát szerez be Magyarországon, majd közösségen belüli értékesítésként Szlovákiába számlázza.

A nyomozás feltárta, hogy egy Békés megyei férfi tevékenysége is hasonlóképpen alakult. Textilgyárának adófizetését fonalbeszerzésről szóló magyar fiktív számlákkal csökkentette, majd a fonalat és a késztermékek egy részét szintén Szlovákiába számlázta tovább. Áfa fizetési kötelezettségét az eddigi adatok szerint 94 millió forinttal csökkentette.

A két elkövető ügyében a szálak egy irányba mutattak. A pénzügyi nyomozók megállapították, hogy a műtrágyával foglalkozó férfi és a textilgyáros is ugyanattól a csapattól szerezte be fiktív számláit. A valótlan számlákat kiállító magyar és szlovák társaságok egy ismeretségi körhöz, némely esetben egy rokoni körhöz tartozó strómanok nevén voltak. A számlázást pedig egy férfi fogta össze.

A pénzügyi nyomozók akciót tartottak a dél-alföldi régió mindhárom megyéjében és Jász-Nagykun-Szolnok megyében. Lefoglalták a bűncselekmény gyanúját alátámasztó bizonyítékokat, valamint a textilüzemet és más ingatlanokat, követeléseket, üzletrészt, bankszámlán lévő pénzt és az egyik elkövető nagy értékű autóját. Így, a zárolt vagyontárgyakkal a keletkezett kár teljes mértékben megtérülhet.

A számlafelhasználókat, kiállítókat és a számlázó cégeket összefogó férfit költségvetési csalás megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki gyanúsítottként, majd hét férfit őrizetbe vettek. A pénzügyi nyomozók az ügy szálait tovább göngyölítik.

A bűnszervezet tagjaival szemben a törvény akár 16 évig terjedő szabadságvesztés kiszabását is lehetővé teszi.