Az elkövetői kör tevékenységére még tavaly májusban hívták fel a pénzügyi nyomozók figyelmét az adórevizorok. A szervezet egyébként jól működő gazdasági társaságok költségeinek csökkentésére működtetett stróman ukrán ügyvezetők közreműködésével létrehozott munkaerő-kölcsönző cégeket, amelyek kizárólag fiktív számlák kibocsátására szolgáltak.
Módszerük lényege, hogy az amúgy jól működő cégek alkalmazottaikat, akár régebbi dolgozóikat is bejelentették a szervezet munkaerő-kölcsönző cégeihez, majd színlelt szerződéssel onnan „kölcsönbe vették” őket. Így, a munkáltatással összefüggő járulékok fizetési kötelezettsége nem a valós foglalkoztatókat terhelte, a stróman cégek pedig már be sem fizették a járulékokat. Ezen felül a kölcsönbe adó cég által kiállított számla után az áfával csökkenteni tudták fizetendő adójukat.
A gyanú szerint harminchat működő társaság vette igénybe a bűnszervezet szolgáltatását; a klasszikusnak számító takarító és vagyonvédelmi feladatokat ellátó cégeken kívül kisebb, tíz-húsz főt foglalkoztató élelmiszerüzletek, autószalonok és benzinkutak is voltak a „kuncsaftok” között. A helyszíneken négy millió forintot és egymillió forint értékű valutát foglaltak le. Emellett ötvenegy bankszámlát zároltak.
A harminc helyszínen tartott akcióban nyolcvan pénzügyi nyomozó vett részt, munkájukat hatvan adórevizor és pénzügyőr járőr segítette. Hét főt vettek őrizetbe és összesen huszonhat gyanúsítottat hallgattak ki.
Az akció napján az adórevizorok és pénzügyőrök elkezdték a foglalkoztatotti ellenőrzéseket, így egy hónapon belül várhatóan több mint háromezer munkavállaló átvilágítása megtörténik.
Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a költségvetésnek okozott kár meghaladja a félmilliárd forintot