Mindössze 8 autó eladásának volt nyoma az Online Számla rendszerben, miközben valójában 56 járművet értékesített a kereskedő. Erre a gépjármű-nyilvántartási és az Online Számla rendszer adatai közötti különbség világított rá. Mint kiderült, a társaság nem küldött adatot a számla- és nyugtatömbjeiben kitöltött bizonylatokról, ugyanakkor a vevők a vásárlás adatait a NAV rendszerébe szabályosan megküldték. A hivatal munkatársai a cég áfabevallásait is megvizsgálták, amelyek ugyancsak nem feleltek meg a valóságnak. Egyrészt a bevallások egy része hiányzott, másik részét pedig nullás adattartalommal nyújtották be. 

Ráadásul a cég tulajdonosának és ügyvezetőjének szerepe a társaságban minden bizonnyal csak névleges volt, hiszen korábbi munkahelyei, képesítést nem igénylő feladatai alapján alkalmatlan lett volna a kereskedés irányítására.

A NAV a megállapított adóhiány, valamint az adóbírság megtérülésére, ideiglenes biztosítási intézkedésként a kereskedő telephelyén lefoglalt 53 gépjárművet, és bankszámlazárolásokra is sor került. A lefoglalt autók becsült értéke 35 millió forint, ami várhatóan biztosítja a költségvetést megillető összeg megtérülését.

Mivel az autókereskedelem jelentős kockázatot hordoz a költségvetési bevételekre, a NAV a különféle adóelkerülő folyamatok felderítéséhez speciális kockázatelemzési és szűrési módszert alkalmaz. A hivatal ellenőrzési tervében évek óta kiemelt helyen szerepelnek a szektor vállalkozásai.

 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

A fotó illusztráció (forrás: Shutterstock)