Az osztrák – magyar határon végigfutó szögesdrót az úgynevezett „Vasfüggöny” egy darabját díszdobozban dr. Kaizinger Tibor nyugalmazott pénzügyőr ezredes 2009. július 13-án adományozta a Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeumnak. Ezredes Úr Hegyeshalomban kezdte szolgálatát, később a Vám- és Pénzügyőrség Határügyi Főosztályát vezette, ezt az emléket a Határőrség Országos Parancsnokától kapta ajándékba.

A szögesdrót ezen a határszakaszon 260 km hosszan futott, kiépítését 1949-től, az illegális határátlépések megakadályozására hozták létre.

Elbontását 1989-ben Rajkánál kezdték meg, május 2-án több tucat nyugati újságíró jelenlétében jelentették be, hogy Magyarország elkezdi lebontani a határzárat.

1989. június 27-én Horn Gyula magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszterek Sopronpusztánál az osztrák-magyar határon a kamerák előtt jelképesen átvágták az Európát negyven éve kettészelő és megosztó vasfüggönyt. Az eseményről a New York Times is beszámolt. Ekkor már a műszaki zár lebontása javában zajlott, az igazi jelentősége abban rejlett, hogy a Német Demokratikus Köztársaság (NDK) állampolgárai előtt megnyitották a határt. Ezzel a berlini falon is megbontották az első rést. Ez az esemény az augusztus 19-i páneurópai piknik volt, szeptember 10-én a magyar kormány hivatalosan is megnyitotta a határt.

A díszdobozban lévő Nr. 100660 számú vasfüggöny darab nemzetiszínű szalagon fekszik, a Magyar Néphadsereg viaszpecsétjével, ólomzárral (plombával) van ellátva.

A mellette lévő német nyelvű eredetiséget igazoló okmány szövege:

„Igazolom, hogy a mellékelt szögesdrót darab az osztrák - magyar határon felállított technikai akadályból (kerítés) származik és annak autentikus részét képezi.

Budapest, 1989.

Bán József mérnök, ezredes.

Magyar Néphadsereg, Fegyverkezés- és Technikai Anyagátvétel Központja, ZRTM UVA parancsnoka.”

 

 

                                                                                                 Turi Zsolt