Az áfa fizetésre kötelezett adóalanyok más EU-tagállambeli adóalanyokkal fenntartott üzleti kapcsolataikban – a kedvezőbb árak elérése vagy akár csak a megszokás miatt – gyakran nemcsak a vállalkozás célját, a gazdasági tevékenységet szolgáló termékeket szerzik be közösségi adószámukat megadva, hanem a magáncélú vásárlásaikat is így intézik.

Ilyenkor a terméket értékesítő külföldi adóalany az ügyletet a feladás országában Közösségen belüli adómentes termékértékesítésként kezeli (számlázza és vallja be), és az ügylet a termék rendeltetési helyén, vagyis Magyarországon, Közösségen belüli termékbeszerzésnek minősül.

A NAV tapasztalatai szerint gyakran előfordul, hogy az adózók ezeket a magáncélú beszerzéseket nem szerepeltetik az irataik között, sem a könyvelésükben, sem a bevallásaikban.

Ha a belföldi adóalany az EU más tagállamaiból a közösségi adószám megadásával – azaz áfaalanyként eljárva – terméket szerez be, akkor a beszerzés után, a céltól függetlenül adót kell fizetnie.[1] Tehát nem csak vállalkozási célú, hanem magáncélú közösségi termékbeszerzésekre is érvényes, hogy a beszerzés után adót kell fizetni és összesítő nyilatkozatot is kell tenni.

A magáncélú beszerzéseknél a közösségi ügylet miatt megállapított adófizetési kötelezettséggel szemben az adólevonási jog nem érvényesíthető.[2]

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

 

[1] 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 2. § b) pontja és 19. § a) pontja.

[2] Áfa tv. 120. §-a.